Спеціальні потреби

Актуально

«Уся політика Путіна – підручник помилок» – російський експерт

Vladimir Putin

«Він випустив з пляшок стільки джинів, яких побоїться випускати будь-який відповідальний лідер»

Володимир Путін, за версією журналу «Форбс», – найвпливовіший політик світу: «Досить могутній, щоб робити те, що хоче». Як пише журнал, «міжнародні санкції, які були введені після того, як він узяв Крим і почав опосередковану війну в Україні, підстрелили рубль і поглибили рецесію в Росії, але не зашкодили Путіну: у червні його рейтинг досяг історичних висот у 89 відсотків. У жовтні він почав бомбардування в Сирії і зустрівся з президентом Асадом, змусивши США і НАТО виглядати в регіоні слабкими і посиливши зовнішній вплив Росії».

Проте, останнім часом описані «Форбс» рішучі кроки російського президента дають, очевидно, небажані для нього наслідки. Крим залишився без світла, операція в Сирії призвела до того, що на кордоні з Туреччиною був збитий російський літак, а відносини Москви і Анкари загострилися.

Олександр Гарін, дослідник глобальних соціально-політичних процесів, почесний професор Центру стратегічних досліджень імені Джорджа Маршалла в Німеччині, вважає, що Путін не розуміє, як влаштований сучасний світ.

Вся його поведінка останніх років – просто підручник помилок. По всьому периметру Росії друзі зникли

– На мій погляд, трагічно не розуміє. Якщо ви викладаєте курс історії, курс стратегії, то вся його поведінка останніх років – просто підручник помилок! Чого не треба робити. Якщо подивитися результати його зовнішньополітичної стратегії, то по всьому периметру Росії друзі зникли. Всі дивіденди кінця Холодної війни, коли Захід знизив свої військові витрати, прибрав із Західної Європи збройні сили, які свого часу протистояли радянській армії, – все це тепер дорівнює нулю. Нарешті, з Сирією – кинутися туди, в ситуації громадянської війни, з принциповим підходом «я не роблю різниці між сунітами і шиїтами», тобто «я йду в складну ситуацію, але не збираюся нічого з’ясовувати, мені головне – начальник там правий, я за начальника», і ще при цьому додати, що на цьому фундаменті він побудує коаліцію проти «Ісламської держави», – це все рясніє таким примітивізмом, який не може не породити зворотню реакцію.

У 19-му столітті було правило: якщо ти намагаєшся бути державою, яка ігнорує всіх інших, через деякий час ти отримуєш проти себе коаліцію. Ось туди ми й пливемо

Коли Путін увійшов до Сирії, було популярно говорити, що він за добу зробив більше, ніж за два роки примудрилися зробити західні держави. На Заході це сприймається як дуже дивна поведінка, коли глава держави весь час суперечить сам собі. Немає сенсу з ним говорити на основі довіри, тому що людина не витримує логіку. Якщо ваш співрозмовник через день заперечує те, що говорив до цього, то ви будете, звичайно, брати його до уваги, але вже на іншій основі. А між тим супротивники, яких він створює, все-таки намагаються дотримуватися певних логічних принципів, вони домовляються між собою. У 19-му столітті було правило: якщо ти намагаєшся бути державою, яка ігнорує всіх інших, через деякий час ти отримуєш проти себе коаліцію. Ось туди ми й пливемо.

– Чому сильні козирі підводять Путіна під щось небажане?

– Я б сказав так, що відсутність розумної стратегії, присутність ілюзорної стратегії – це помста Карла Маркса. Карл Маркс міг би сказати: ви відмовилися від мого комунізму, ви будуєте капіталізм, добре, але ви будуєте капіталізм у моїй інтерпретації, якщо сказати простіше: «хто дівчину годує, той її і танцює». Для Путіна, ймовірно, ця інтерпретація капіталізму як «гроші вирішують все», «демократія є ширма», «капіталізм для друзів» – наслідок радянської освіти. А все, що стосується іншого, – це помста за відсутність ідеалів. Путін, за своєю освітою в КДБ, – фахівець з теорії змов. Ось він сам робить змови, і таким він бачить світ. А відсутність інтелектуального капіталу веде назад, відновлює 19-е століття – «православ'я, самодержавство, народність», тільки у версії «суверенна демократія», «наші» і «начальник від Бога», якого, отже, не можна критикувати.

За відсутності ідеалів настала сліпота

За відсутності ідеалів настала сліпота. Це те, про що Меркель сказала – відсутність почуття реальності, він живе в якійсь іншій, своїй реальності. Довіра будується все-таки на якихось ідеалах.

Не можна, коли Україна перебуває у важкому становищі, вкрасти у неї Крим і думати, що нічого не зміниться

Не можна, коли Україна перебуває у важкому становищі, вкрасти у неї Крим і думати, що нічого не зміниться. Куди веде політика Путіна? Усередині Криму вона призводить до того, що кримські татари, яких переслідують, звертаються до історичного заступника – Туреччини. Туреччина не може не відповідати, точно так само, як вона не може не відповідати на те, що Путін зараз бомбить супротивників Асада – сирійських туркоманів, і називає їх джихадистами і прихильниками «Ісламської держави», а вони такими не є. Туреччина це ігнорувати не може, тому що біженці тікають до них. Величезна кількість біженців зосередилося на території Туреччини! Будь-який політичний лідер Туреччини повинен брати це до уваги.

– Чи є якась задовільна історична паралель з лідером, який веде різку таку, яскраву політику, але вона весь час дає такі небажані наслідки?

Путін? Це раптове повернення на рівень 19-го століття. Росія повторює помилки еволюції 19-го століття, частково помилки фашистських режимів, частково помилки «реаль політік» 19-го століття

– Ми маємо справу – в одному просторі – з різними культурними часами. Що таке Путін з цієї точки зору? Це раптове повернення на рівень 19-го століття. «Православ'я, самодержавство, народність», вислів Олександра Третього, який Микита Михалков часто повторює, що армія і флот – це єдині друзі Росії. Це все – занурення в старі часи. Ми маємо справу з Заходом після Другої світової війни і з путінською Росією, яка поїхала назад, у часи Кіплінга. Росія повторює помилки еволюції 19-го століття, частково помилки фашистських режимів, частково помилки «реаль політік» 19-го століття. Це нагадує, звичайно, популістський фашизм у Німеччині, в Італії, коли була криза економічна, держава не працювала, в 30-і роки, Велика депресія, і маси хотіли простоти. І життя висунуло якогось лідера, харизматичного, який пообіцяв все швидко зробити за допомогою розставлених ліктів... Ну, ось це Путін. А Європа не звалюється в цей популізм, бо вона пройшла його. Тому це викликає таке здивування: як можна вести таку політику, яка стратегічно є битою картою.

Путін випустив з пляшок стільки джинів, яких побоїться випускати будь-який відповідальний лідер.

Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

“Фальшиві референдуми – ознака страху Росії перед українським контрнаступом” – міністр закордонних справ Латвії. Ексклюзивне інтервʼю

Незаконна спроба анексії окупованих територій України – свідчення страху Росії перед успіхом українського контрнаступу. Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в ексклюзивному інтервʼю журналістці грузинської служби «Голосу Америки» Еці Маґалдадзе.

Яке юридичне значення мають псевдореферендуми та спроба анексії – юристи-міжнародники. Відео

США та союзники України в один голос заявляють – ніколи не визнають так званих референдумів чи спроб Росії анексувати українські території. Чи має цей процес будь-яке юридичне значення – розбиралася Наталія Леонова.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Більше

XS
SM
MD
LG