Спеціальні потреби

Актуально

«Уся політика Путіна – підручник помилок» – російський експерт

Vladimir Putin

«Він випустив з пляшок стільки джинів, яких побоїться випускати будь-який відповідальний лідер»

Володимир Путін, за версією журналу «Форбс», – найвпливовіший політик світу: «Досить могутній, щоб робити те, що хоче». Як пише журнал, «міжнародні санкції, які були введені після того, як він узяв Крим і почав опосередковану війну в Україні, підстрелили рубль і поглибили рецесію в Росії, але не зашкодили Путіну: у червні його рейтинг досяг історичних висот у 89 відсотків. У жовтні він почав бомбардування в Сирії і зустрівся з президентом Асадом, змусивши США і НАТО виглядати в регіоні слабкими і посиливши зовнішній вплив Росії».

Проте, останнім часом описані «Форбс» рішучі кроки російського президента дають, очевидно, небажані для нього наслідки. Крим залишився без світла, операція в Сирії призвела до того, що на кордоні з Туреччиною був збитий російський літак, а відносини Москви і Анкари загострилися.

Олександр Гарін, дослідник глобальних соціально-політичних процесів, почесний професор Центру стратегічних досліджень імені Джорджа Маршалла в Німеччині, вважає, що Путін не розуміє, як влаштований сучасний світ.

Вся його поведінка останніх років – просто підручник помилок. По всьому периметру Росії друзі зникли

– На мій погляд, трагічно не розуміє. Якщо ви викладаєте курс історії, курс стратегії, то вся його поведінка останніх років – просто підручник помилок! Чого не треба робити. Якщо подивитися результати його зовнішньополітичної стратегії, то по всьому периметру Росії друзі зникли. Всі дивіденди кінця Холодної війни, коли Захід знизив свої військові витрати, прибрав із Західної Європи збройні сили, які свого часу протистояли радянській армії, – все це тепер дорівнює нулю. Нарешті, з Сирією – кинутися туди, в ситуації громадянської війни, з принциповим підходом «я не роблю різниці між сунітами і шиїтами», тобто «я йду в складну ситуацію, але не збираюся нічого з’ясовувати, мені головне – начальник там правий, я за начальника», і ще при цьому додати, що на цьому фундаменті він побудує коаліцію проти «Ісламської держави», – це все рясніє таким примітивізмом, який не може не породити зворотню реакцію.

У 19-му столітті було правило: якщо ти намагаєшся бути державою, яка ігнорує всіх інших, через деякий час ти отримуєш проти себе коаліцію. Ось туди ми й пливемо

Коли Путін увійшов до Сирії, було популярно говорити, що він за добу зробив більше, ніж за два роки примудрилися зробити західні держави. На Заході це сприймається як дуже дивна поведінка, коли глава держави весь час суперечить сам собі. Немає сенсу з ним говорити на основі довіри, тому що людина не витримує логіку. Якщо ваш співрозмовник через день заперечує те, що говорив до цього, то ви будете, звичайно, брати його до уваги, але вже на іншій основі. А між тим супротивники, яких він створює, все-таки намагаються дотримуватися певних логічних принципів, вони домовляються між собою. У 19-му столітті було правило: якщо ти намагаєшся бути державою, яка ігнорує всіх інших, через деякий час ти отримуєш проти себе коаліцію. Ось туди ми й пливемо.

– Чому сильні козирі підводять Путіна під щось небажане?

– Я б сказав так, що відсутність розумної стратегії, присутність ілюзорної стратегії – це помста Карла Маркса. Карл Маркс міг би сказати: ви відмовилися від мого комунізму, ви будуєте капіталізм, добре, але ви будуєте капіталізм у моїй інтерпретації, якщо сказати простіше: «хто дівчину годує, той її і танцює». Для Путіна, ймовірно, ця інтерпретація капіталізму як «гроші вирішують все», «демократія є ширма», «капіталізм для друзів» – наслідок радянської освіти. А все, що стосується іншого, – це помста за відсутність ідеалів. Путін, за своєю освітою в КДБ, – фахівець з теорії змов. Ось він сам робить змови, і таким він бачить світ. А відсутність інтелектуального капіталу веде назад, відновлює 19-е століття – «православ'я, самодержавство, народність», тільки у версії «суверенна демократія», «наші» і «начальник від Бога», якого, отже, не можна критикувати.

За відсутності ідеалів настала сліпота

За відсутності ідеалів настала сліпота. Це те, про що Меркель сказала – відсутність почуття реальності, він живе в якійсь іншій, своїй реальності. Довіра будується все-таки на якихось ідеалах.

Не можна, коли Україна перебуває у важкому становищі, вкрасти у неї Крим і думати, що нічого не зміниться

Не можна, коли Україна перебуває у важкому становищі, вкрасти у неї Крим і думати, що нічого не зміниться. Куди веде політика Путіна? Усередині Криму вона призводить до того, що кримські татари, яких переслідують, звертаються до історичного заступника – Туреччини. Туреччина не може не відповідати, точно так само, як вона не може не відповідати на те, що Путін зараз бомбить супротивників Асада – сирійських туркоманів, і називає їх джихадистами і прихильниками «Ісламської держави», а вони такими не є. Туреччина це ігнорувати не може, тому що біженці тікають до них. Величезна кількість біженців зосередилося на території Туреччини! Будь-який політичний лідер Туреччини повинен брати це до уваги.

– Чи є якась задовільна історична паралель з лідером, який веде різку таку, яскраву політику, але вона весь час дає такі небажані наслідки?

Путін? Це раптове повернення на рівень 19-го століття. Росія повторює помилки еволюції 19-го століття, частково помилки фашистських режимів, частково помилки «реаль політік» 19-го століття

– Ми маємо справу – в одному просторі – з різними культурними часами. Що таке Путін з цієї точки зору? Це раптове повернення на рівень 19-го століття. «Православ'я, самодержавство, народність», вислів Олександра Третього, який Микита Михалков часто повторює, що армія і флот – це єдині друзі Росії. Це все – занурення в старі часи. Ми маємо справу з Заходом після Другої світової війни і з путінською Росією, яка поїхала назад, у часи Кіплінга. Росія повторює помилки еволюції 19-го століття, частково помилки фашистських режимів, частково помилки «реаль політік» 19-го століття. Це нагадує, звичайно, популістський фашизм у Німеччині, в Італії, коли була криза економічна, держава не працювала, в 30-і роки, Велика депресія, і маси хотіли простоти. І життя висунуло якогось лідера, харизматичного, який пообіцяв все швидко зробити за допомогою розставлених ліктів... Ну, ось це Путін. А Європа не звалюється в цей популізм, бо вона пройшла його. Тому це викликає таке здивування: як можна вести таку політику, яка стратегічно є битою картою.

Путін випустив з пляшок стільки джинів, яких побоїться випускати будь-який відповідальний лідер.

Повний текст матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

Передрук з "Радіо Свобода"

Всі новини дня

Україна отримає ракети Harpoon для захисту узбережжя

Архівне фото: пускові системи Harpoon на американському військовому кораблі "Колорадо", 2016 рік

Україна очікує на нові поставки ракет Harpoon, повідомив міністр оборони країни Олексій Резніков.

"Берегова оборона нашої держави не просто буде посилена ракетами Harpoon - їх застосовуватимуть підготовлені українські команди. Впевнений, що бойове братерство «Гарпунів» та наших «Нептунів» допоможе звільнити та знову зробити наше Чорне море безпечним, у тому числі – надійно захистити нашу Одесу", - написав посадовець у Facebook.

Раніше надання Данією протикорабельних установок Harpoon та ракет відзначив міністр оборони США Ллойд Остін. Ці поставки призначені, "щоб допомогти Україні захистити узбережжя", наголосив Остін під час зустрічі Міжнародної контактної групи з оборони України "Рамштайн-2".

Українські посадовці зазначають, що для посилення оборони сходу країни Україна прагне отримати американську систему залпового вогню М270 MLRS. В Пентагоні зауважили, що розглядають можливість надання такої системи.

Резніков також зазначив, що в Україні "на передовій вже успішно працюють три види 155-мм артилерії – гаубиця М777, гаубиця FH70, САУ «CAESAR»".

Для того, щоб поновити власні запаси зброї, які зменшилась після поставок до України, Сухопутні сили США надали контракт на 624 млн дол компанії Raytheon Technologies на виробництво протиповітряних ракет "Стінгер". США надали приблизно 1 400 "Стінгерів" Україні.

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян". Він закликав спочатку забезпечити безпеку американських шкіл, а вже потім надавати зброю Україні.

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

Більше

XS
SM
MD
LG