Спеціальні потреби

Звільнені Іраном американці приземлились в Женеві


МАГАТЕ: Іран виконав всі вимоги, закріплені в угоді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

МАГАТЕ: Іран виконав всі вимоги, закріплені в угоді. Відео

Обмін в’язнями між США та Іраном відбувся у зв’язку з початком імплементації ядерної угоди з Тегераном.

Тегеран звільнив чотирьох американських в’язнів, які відбували покарання в іранських в’язницях за звинуваченнями у шпигунстві. П’ятий американець студент Метью Тревітік, був звільнений в суботу. Напередодні у США звільнили сім іранців, які були ув’язнені за звинуваченнями у порушенні режиму санкцій. Угода про обмін в’язнями між СЩА та Іраном була укладена напередодні зняття з Тегерана санкцій.

Літак з трьома американцями приземлився в Женеві в неділю. Серед них – репортер Вашингтон Пост Джейсон Резаян, колишній морський піхотинець Амір Хекматі та християнський пастор Саїд Абедіні. Ще один Носрадотта Хосраві-Рудсарі наразі залишився в Тегерані. Держдепартамент США каже, ті, хто хотів - залишили Іран.

Звільнення американців відбулося після того, як США зняли санкції з Тегерану у зв’язку з виконанням умов ядерної угоди. Довготривалі та складні переговори з Іраном щодо його ядерних програм завершились у липні досягненням широкомасштабної домовленості.

Згадки про в’язнів в оригінальній угоді нема, за що адміністрацію Обами багато критикували. В суботу угода з Іраном вступила в фазу імплементації. МАГАТЕ дало зелений сигнал – Іран виконав всі вимоги, закріплені в угоді. Президент Обама привітав прогрес:

«Як я неодноразово говорив, ядерна угода ніколи не мала на меті розв’язати всі наші розбіжності з Іраном. Все ж таки, прямий діалог з іранським урядом на постійній основі вперше за кілька десятків років створив унікальну можливість, вікно спробувати вирішити важливі проблеми».

Однак, американські дипломати попереджають – світові лідери продовжуватимуть стежити за діями Тегерану.

«Ми переконаємось, що ядерно-озброєний Іран припинить існувати і загрожувати безпеці та глобальному миру на Близькому Сході», - каже держсекретар США Джон Керрі.

Виконуючи угоду, Іран позбавився тисяч центрифуг та вивів з експлуатації важководний реактор, що відкрило можливості для дипломатичного діалогу з США в інших питаннях.

«Як мінімум це підстава почати розмови з Іраном про такі питання, як наприклад Сирія, для залучення до політичного процесу. Так що ядерна угода має велике значення», - говорить речник Держдепартаменту США Марк Тонер.

Президент Ірану Хассан Роухані у своєму зверненні до нації у неділю назвав зняття санкцій новою главою в історії Ірану. Він зазначив, для Ірану це принесе вже в наступному році 5 відсотків економічного росту.

«Сьогодні – день перемоги іранського народу на політичній арені. Народ Ірану довів, що конструктивний діалог – це правильний та дієвих шлях. Ми можемо діяти спільно зі світом в інтересах нашого народу і не завдаючи шкоди іншим. Сьогодні стало очевидним – ця країна має потугу, яка називається силою дипломатії», - сказав іранський лідер.

За угодою, Іран отримає доступ до понад 50 мільярдів доларів, які були роками заморожені на західних банківських рахунках. Іран також повернеться на глобальний ринок нафти. Втім, деякі експерти кажуть, зняття санкцій покращить торговельні відносини між США та Іраном лише частково.

«Угода дає можливість ведення бізнесу американським компаніям лише в обмеженому об’ємі. Наприклад, Боїнг може продавати цивільні літаки Ірану. Однак, за винятком, скажімо, продуктів харчування, медикаментів, медичного обладнання, більша частина американських товарів залишатиметься забороненою», - пояснює аналітик Атлантичної ради Барбара Славін.

За словами експерта, найбільше від знання санкцій виграють ті країни, які мали великі обсяги торгівлі з Іраном в минулому – Китай та Росія.

XS
SM
MD
LG