Спеціальні потреби

Актуально

Якими винятками в санкційному пакеті США проти «Північного потоку-2» може скористатися Кремль – американські експерти

Як Росія може обійти санкції проти Північного потоку-2? – американські експерти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

Як Росія може обійти санкції проти Північного потоку-2? – американські експерти. Відео

Санкції, закріплені в оборонному бюджеті США на 2020 рік, увійшли в силу миттєво після його підписання президентом Трампом 20-го грудня. Навіть не чекаючи затвердження закону президентом, швейцарська компанія Allseas, яка займається укладанням «Північного потоку-2», припинила роботи.

Санкції проти суден, які беруть участь у проектах Північний потік-2 та Турецький потік вже охрестили «драконівськими» та такими, які безумовно сповільнять чи навіть зупинять завершення обох проектів. Втім, попереджає юристка-міжнародниця Анні Фролік, санкції є дуже вузькими та мають чимало винятків:

Дозволено проводити роботи, пов’язані із забезпеченням безпеки трубопроводу, членів екіпажу суден, можна ремонтувати та обслуговувати судна, а також доставляти товари на ці проекти».
Юристка-міжнародниця Анні Фролік

«Є кілька винятків для деяких видів робіт, на які санкції не розповсюджуватимуться, і це чітко прописано у цьому законі. Наприклад, дозволено проводити роботи, пов’язані із забезпеченням безпеки трубопроводу, членів екіпажу суден, можна ремонтувати та обслуговувати судна, а також доставляти товари на ці проекти».

Один з важливих винятків – випадки, коли йдеться про небезпеку для довкілля. Цією шпариною може легко скористатись Кремль, каже колишній координатор Держдепартаменту США з питань санкцій Деніел Фрід:

«Росіяни можуть використати власні технології і прокласти неякісні труби, знаючи, що пізніше вони зможуть використати екологічний виняток, щоб їх переробили з використанням вже західних технологій».

Крім того, Президент США може звільнити компанії від санкцій, якщо він вирішить, що це в національних інтересах США.

«Ми не знаємо, як президент буде використовувати це положення закону про національну безпеку. Якась компанія може доведе, що для неї має буде зроблений виняток з міркувань національної безпеки. Звичайно політично це може бути складно зробити виняток, але такі речі не зупиняли президента раніше», - попереджає колишній заступник Держсекретаря з питань енергетики Річард Морнінґстар.

За кілька років, поки точаться геополітичні бої навколо Північного потоку-2, зауважує Анні Фролік, задіяні в проекті компанії мали достатньо часу, щоб підготуватися до санкцій:

Це проект був в центрі жвавих дискусій. Компанії... скоріш за все вже зробили певні кроки, щоб змінити ведення бізнесу, в очікуванні введення санкцій проти цих проектів.
Юристка-міжнародниця Анні Фролік

«Це проект був в центрі жвавих дискусій. Компанії в нафтовій та газовій галузях скоріш за все врахували ці фактори, приймаючи бізнес-рішення та рахуючи свої ризики. Скоріш за все вони вже зробили певні кроки, щоб змінити ведення бізнесу, в очікуванні введення санкцій проти цих проектів. З цієї причини я не думаю, що санкції будуть мати суттєвий вплив на ці проекти».

Зупинять чи ні введені США санкції завершення Північного потоку-2, так чи інакше – США повинні йти далі, щоб приборкати агресивну поведінку Кремля, каже Деніел Фрід:

Проблема з цим законом у тому, що він направлений проти Німеччини, у той час, як справжніми мішенями мають бути росіяни.
Колишній координатор Джерждепартаменту США з питань санкцій Деніел Фрід

«У переслідуванні цієї похвальної мети – зупинити Північний потік-2 – питання в тому, чи правильним є шлях запровадження санкцій проти західних компаній. Я думаю, німецький уряд зробив помилку, підтримавши Північний потік-2. Вони були не праві. Але це не означає, що німці – це проблема. Росіяни, Кремль – ось де проблема. Їх агресія, їх використання енергії в якості інструменту тиску. Тому проблема з цим законом у тому, що він направлений проти Німеччини, у той час, як справжніми мішенями мають бути росіяни»

В якості альтернативи чи додатку до санкцій, передбаченим оборонним бюджетом США, Фрід пропонує розробити так звані умовні санкції – обмеження безпосередньо проти Газпрому у разі порушення ним своїх зобов’язань. Серед цих санкцій – перекриття джерел фінансування, обмеження на випуск нових облігацій та обмеження, які унеможливлять розвідку покладів корисних копалин.

Всі новини дня

Російська війна в Україні - один з чинників на виборах президента Чехії

Петр Павел (ліворуч) висловлюється за твердий курс Чехії як члена ЄС і НАТО, а його суперник Андрей Бабіш має застереження до деяких кроків узгоджених союзниками

Чеські виборці у п’ятницю і суботу 27-28 січня голосують у другому турі президентських виборів, у який вийшли колишній генерал Петр Павел та колишній прем'єр-міністр підприємець Андрей Бабіш.

Голосування закінчиться у суботу о 14:00 і результатів очікують того ж вечора.

Президент у Чехії не урядує країною, але затверджує прем’єр-міністра, голову центрального банку і конституційного суду, а також може використовувати свою посаду для пропагування певних політичних ідей та висловлюватися з питань зовнішньої політики.

У першому турі виборів з невеликим розривом перед вів Петр Павел, набравши 35,40%, а за ним був Андрей Бабіш з показником 34,99%.

61-річного Петра Павела називають центристським прозахідним кандидатом, який зокрема підтримує міжнародну допомогу Україні для захисту від російської агресії.

Павел зокрема висловлювався за те, щоб Чехія, член ЄС і НАТО, також вступила до Європейського монетарного союзу і запровадила спільну валюту євро.

68-річний найбагатший в країні підприємець Андрей Бабіш заробив собі репутацію «євроскептика» приязного до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Під час виборчої кампанії він заявляв, що, як і Орбан, остерігається збройної допомоги Україні, щоб не спричинити поширення війни.

Бабіш стверджував, що він міг би сприяти мирним переговорам з Росією і дорікав супернику Павелу, що той, буцімто, може втягнути Чехію у війну.

Чинний чеський президент Мілош Земан, повноваження якого закінчуються у березні, також часто викликав палкі суперечки в суспільстві, висловлюючись за тісніші відносини з Китаєм, а до російського лютневого вторгнення в Україну він також виступав за співпрацю з Росією.

Дивіться також:

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти. Відео

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер над російськими танками, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти.

Заступниця Держсекретаря США: Ми зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Відео

США зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Про це в інтерв'ю Албанській службі Голосу Америки сказала заступниця Держсекретаря США Карен Донфрід.

Чому тільки зараз адміністрація США прийняла рішення надати Україні танки: деталі зі слухань в комітеті Сенату. Відео

Питання протидії російській агресії проти України обговорили в Комітеті із закордонних справ Сенату США. Зокрема, законодавці розпитували представників адміністрації, чому тільки зараз вона прийняла рішення надати Україні танки Абрамс.

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:09 0:00

Український документальний фільм “20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова показали на кінофестивалі Sundance.

Більше

XS
SM
MD
LG