Спеціальні потреби

Актуально

Як зупинити кровотечу і надати першу допомогу у час війни? Ресурси ВООЗ, Stop the Bleed переклали лікарі зі США

Люди відвідують курси надання першої допомоги в Будинку воїна у Львові, Україна, 11 березня 2022 року. REUTERS/Pavlo Palamarchuk

Крововтрата – головна причина смерті під час війни. Тому вміння зупинити кровотечу може врятувати життя. Це одна із кампаній, яку американські лікарі сьогодні просувають в Україні, де кожен медик чи цивільний може опинитися під обстрілами. Швидкі курси надання першої медичної допомоги українською мовою можна легко знайти в інтернеті. А відчайдушних волонтерів – у гарячих точках країни.

Одна із американських благодійних організацій розмістила польовий шпиталь у передмісті Львова, де їхні спеціалісти надають медичну допомогу українським біженцям, які прибувають із різних куточків країни.

“У нас було чимало людей з осколковими пораненнями, більшість із яких не лікувалися декілька днів через те, що чимало людей до нас прибули із таких міст, як Маріуполь, або Київ,” - розповів 28 березня у інтерв'ю Голосу Америки Крис Бренденберг, один із лікарів Samarith's Purse.

Він уже кілька тижнів лікує пацієнтів, яких направляють до військового госпіталя після обстеження в одному із медпунків на вокзалі та автобусній станції.

"У мене була пацієнтка два дні тому із Маріуполя. Її поранило ще 5 березня. У неї вогнепальне поранення стегна і з того часу вона не мала медичного догляду. Тож ви можете собі уявити наскільки жахливим було зараження."

Для українських, колег, додає Крис, це також є повчальним досвідом.

Українські медики на місці не лише вчаться лікувати поранення. У зв’язку із нестачею в країні спеціалістів за фахом «Медицина невідкладних станів» та відділень невідкладної допомоги, вони разом з командою досвідчених медиків з організації Samarithan's Purse перебирають на себе тягар місцевої системи охорони здоров’я.

«До нас приходять пацієнти з хронічною патологією, але через те, що вони вимушені переселенці, вони не можуть отримати усе необхідне. Але американська організація, після попередньої консультації з фахівцем, видає цим пацієнтам ліки на обмежений термін з можливою наступною консультацією. Також тут дехто з пацієнтів може провести свої заплановані, але відкладені через війну операції», - розповіла українська медсестра Інна.

Поки одні лікарі працюють на місці – інші долучаються віртуально. Неля Мельнитчук, хірург-онколог із Бостона, та її колеги створили навчальні ресурси українською мовою, як для лікарів, так і цивільних.

«Ще до початку війни ми створили наукову платформу "Розповсюдження медичних знань" (Global Medical Knowledge Alliance). Коли війна почалася ми додали відділ травми до цієї платформи, але там можна знайти відео, як зупинити кровотечу. І також є інформації для українських хірургів, українських медиків з невідкладної допомоги».

Один із таких ресурсів - це інструкція з надання швидкої допомоги при кровотечі.

«Це відео дуже просте. Кожна людина це зможе зробити. Ціль цього відео, щоб кожний знав, що зробити, щоб не розгубився. Зараз, коли в Україні війна, коли багато є поранених і кожний із нас може побачити на вулиці людину, яка кровоточить.»

Національну інформаційну кампанію «Stop the Bleed» (Зупини Кровотечу) започаткувала американська спілка хірургів у 2015 році після низки масових стрілянин у США.

«Це було запроваджено медиками-хірургами, які раніше працювали у військових точках і вони побачили, що саме більшість людей помирає від кровотечі. І коли медики побачила це на війні, що вивчення цих кроків допомагає звичайним солдатам врятувати життя до того, як медики приїдуть, тоді ці хірурги створили цю кампанію в Америці».

ЇЇ відео також використовує волонтерська спілка спеціалістів з невідкладних станів у різних штатах.

Формувати її почали ще три роки тому, коли Всесвітня організація охорони здоров’я шукала україномовних та російськомовний лікарів для перекладу курсу з «Першої базової допомоги» на запит України – у той час як проводилася реформа екстреної медицини.

«Курс призначений для країн, у яких немає спеціальності з невідкладної медицини. Він призначений для будь-якого лікаря, який працює у відділенні невідкладної допомоги, і, звичайно, призначений для того, щоб допомогти лікарям реанімувати пацієнтів протягом перших 10 хвилин, що є часто найкритичніший час,» - розповідає Аня Карпов, лікарка невідкладної допомоги Kings County Hospital, що знаходиться у Брукліні.

Матеріал став доступним українським медикам лише восени. Аня каже, що із початком війни – від представників ВООЗ в Україні надійшов запит перекласти іще один важливий модуль – призначений для лікування військових травм. Цього разу українським медикам довго чекати не довелося.

«Ми швидко зв’язали ВООЗ з професійною службою перекладачів з медицини, яка безкоштовно зголосилася перекласти російською та українською мовами протягом двох тижнів. Тож це був дуже швидкий оборот, і посібник одразу випустили»

Сьогодні в умовах війни навіть дитячі лікарні перетворюються у військові госпіталі. Базові курси першої допомоги за стандартами ВООЗ можуть бути корисними для кожного чергового лікаря, каже колега Ані - Ксеня Бадашова, яка працює у відділені невідкладної допомоги у Kaiser Permanente Лос-Анджелес.

"Я думаю, що перевага курсу "BEC" полягає в тому, що це майже як швидкий огляд процедур порятунку життя. І, як я розумію, люди там, на місцях, можуть бути кардіологами чи офтальмологами чи, знаєте, будь-якої іншої спеціальності, окрім невідкладної медицини, які, можливо, виконували ці процедури ще в медичній школі. Але якщо ви дійсно не робите це постійно, це легко забувається."

Із розвитком міграційної кризи, країнам які зараз приймають українців також не вистачає своїх ресурсів - у ВООЗ обіцяють відповідну допомогу. Їхні партнери із Samaritan's Purse, що розташувалися у Польщі із перших днів, розширилися у Молдову – надаючи як медичну так і гуманітарну підтримку. Інші міжнародні організації переповнені заявками від медиків готових допомагати на місці.

"Я думаю що наступною лінією впливу будуть табори біженців у деяких із цих сусідніх країн, де, як ми знаємо, історично бувають спалахи. І, я думаю, що тут також знадобиться велика допомога." Ксеня каже, що вона також подала заявку. "Я записалася у кілька організацій, де можна буде приєднатися до команд, і вони зателефонують, якщо їм потрібна буде допомога."

Лікарі у США кажуть, що це найменше, що вони можуть зробити. Втім усіх волонтерів сьогодні пов’язує спільна мета – рятувати життя і допомагати людям у біді – незалежно від дистанції чи походження.

Дивіться також: Як американські лікарі допомагають українським колегам. Відео

Як американські лікарі допомагають українським колегам. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:12 0:00

Всі новини дня

Євроінтеграція в час війни - посадовці ЄС демонстративно з'їхалися на саміт у Києві

Голова Верховної ради України Руслан Стефанчук (л.) президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Денис Шмигаль з підписаною заявкою на вступ України в Європейський Союз 28 лютого 2022 р.

Чільні посадовці Європейського Союзу зібралися у Києві на саміт 3 лютого, який вперше відбуватиметься в Україні на тлі наступу російської армії на сході і постійних бомбардувань українських міст російськими ракетами.

Українські лідери проголосили якнайшвидший вступ в Євросоюз і в НАТО втіленням прагнень українців до миру, свободи й добробуту в європейській сім’ї, а також способом залучення міжнародної спільноти до негайної допомоги Україні.

Ми разом, щоб показати, що ЄС стоїть з Україною твердо...
Урсула фон дер Ляєн

ЄС відгукнувся на заявку Києва в лютому 2022 року, надавши Україні у червні офіційний статус кандидата на членство, розпочавши процес приготування до вступу.

Президент Володимир Зеленський неодноразово закликав до «пришвидшеного» процесу євроінтеграції, і прем’єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно проголосив наміри виконати всю підготовчу роботу впродовж двох років.

Остання країна, яка приєдналася до ЄС 2013 року, Хорватія, готувалася впродовж майже десяти років, а сусідній з Україною Польщі цей процес забрав приблизно двадцять років.

Європейські представники зараз більше наголошують не на членстві, а на нагальності термінової допомоги Україні: економічної, гуманітарної і військової.

ЄС підкреслює, що загальні обсяги допомоги Україні від організації та окремих держав членів вже сягають майже €50 мільярдів.

Євросоюз пішов на небувалий крок, надаючи Україні військову допомогу на мільярди євро.

Принаймні 4 мільйони українців скористалися допомогою для біженців у Європі.

«Це дуже потужний сигнал, що ми перебуваємо у Києві під час війни. Це сигнал українському народу. Це сигнал Росії. Це сигнал світові», - цитує чільного посадовця ЄС агентство Reuters 2 лютого.

Дехто хоче спекулювати про фінішні кроки, але правда полягає в тому, що ми до того ще не дійшли.
Посадовець ЄС

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн написала у Twitter, що вона відвідує Київ вже вчетверте за майже рік з часу лютневого вторгнення Росії і зауважила, що цього разу з нею прибули приблизно півтора десятка посадовців ЄС.

«Ми разом, щоб показати, що ЄС стоїть з Україною твердо, як і завжди, і щоб поглибити нашу підтримку і співпрацю», - підкреслила вона.

Reuters цитує неназваного європейського представника, який сказав, що «дехто хоче спекулювати про фінішні кроки, але правда полягає в тому, що ми до того ще не дійшли».

Тим часом з Москви в ці дні пролунали нові погрозливі заяви на адресу України разом з повідомленнями про надзвичайно запеклі бої з наступаючими російськими військами на Донеччині.

Російський міністр закордонних справ Сєрґей Лавров пригрозив подальшими російськими ударами по Україні у відповідь на надання Україні нової західної зброї.

Міністр оборони України Олексі Резніков сказав, що росіяни накопичують сили для ймовірних нових наступів на різних напрямках.

Дивіться також:

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:23 0:00

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Для того, щоб поспілкуватись із конгресменами та сенаторами до Вашингтона приїхали бачились українські військові та діти, які втратили батьків на війні.

Що відомо про майбутню військову допомогу зі США - і надання ракет більшої дальності? Відео

Сполучені Штати найближчим часом готують оприлюднити новий пакет озброєнь для України. Очікується, що оголошення може відбутись вже цього тижня, і що серед інших озброєнь Україні можуть вперше надати ракети більшої дальності.

Міністерка оборони Латвії - про внесок країни в колективні зусилля з підтримки України. Відео

Якщо глянути хто з країн надав найбільше допомоги Україні у співвідношенні до свого ВВП, то однією з лідерок є Латвія. Лише нещодавно ця держава передала на баланс ЗСУ гелікоптери, безпілотники, Стінгери та десятки кулеметів з боєприпасами.

Про нові ракети більшої дальності для України можуть оголосити вже цього тижня – західні ЗМІ

На фото – дві мобільні зенітно-ракетні системи Patriot, які Німеччина відправляє до Польщі для посилення захисту кордонів НАТО. Німеччина, 23 січня 2023 року. REUTERS/Annegret Hilse

Міжнародні ЗМІ повідомляють з посиланням на офіційних осіб США, що американська адміністрація планує надати Україні ракети, які можуть вразити майже всі окуповані Росією регіони країни.

Агентство Bloomberg повідомляє з посиланням на поінформовану особу, що адміністрація Джо Байдена готує в рамках нового пакету військової допомоги Україні артилерію великої дальності та боєприпаси на суму близько 2-х мільярдів доларів.

Британська газета Telegraph додає, що за її даними, йдеться про нові ракети дальністю 93 милі (150 км), які досягатимуть майже всіх нині окупованих Росією територій. Агенство Reuters також говорить, що йдеться про ракети дальністю 150 км.

«Очікується, що про допомогу буде оголошено вже цього тижня», –повідомило Reuters у вівторок з посиланням на двох офіційних осіб США, обізнаних щодо цього питання.

Газета Wall Street Journal повідомляє, що пакет можуть оголосити уже в п'ятницю, 3 лютого, і йдеться про ракети GLSDB, які сягають на відстань 150 кілометрів, що більше ніж у інших ракет, які досі отримувала Україна. Такі снаряди використовуються для поставлених раніше установок HIMARS.

Як повідомляють ЗМІ, пакет готують до планованого контрнаступу України і очікуваного нового російського наступу, оскільки Москва намагається не лише утримати завойовану територію, але й захопити нову.

Радник президента України Володимира Зеленського Михайло Подоляк заявив у середу, що постачання ракет більшої дальності є предметом нинішніх переговорів, так само, як і постачання літаків.

«Кожен етап війни потребує певної зброї. Концентрація резервів РФ на окупованих територіях вимагає від України й партнерів конкретики. Тому: 1. Уже є танкова коаліція (логістика, навчання, постачання). 2. Уже є переговори про надання ракет підвищеної дальності й штурмової авіації», – написав у Twitter Подоляк.

Від початку російського вторгнення у лютому минулого року, США та інші союзники намагалися постачати Україні озброєння, необхідне аби дати відсіч російським військам, але не зброю, яка могла б спровокувати більший конфлікт між Росією і НАТО.

До такої зброї належали танки, ракети далекого радіусу дії та літаки-винищувачі. Однак, наприкінці січня США та Німеччина ухвалили рішення щодо постачання бойових танків. Це рішення було ухвалено після того, як Польща, Франція та Велика Британія заявили про бажання надіслати танки, а Німеччина відмовилася надіслати свій бойовий танк Leopard без зобов’язання США відправити в Україну свої танки Abrams.

Однак, як зауважують оглядачі, інші обмеження залишаються. У понеділок Джо Байден заявив, що США не надсилатимуть в Україну військові літаки F-16. Раніше про ці обмеження заявили Велика Британія та Німеччина.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що вважає слова Байдена відповіддю лише на нинішньому етапі переговорів. Він нагадав, що країни-союзники спершу відмовлялися передавати Україні певні види озброєння, які вони вважали небезпечними в плані відповіді Росії, потім погоджувалися обговорити технічні умови, а в результаті все ж таки постачали потрібну техніку. «Я вірю в наступну літакову коаліцію», – сказав Резніков під час прес-конференції у Києві у вівторок 31 січня.

Росія в середу попередила, що поставки в Україну ракет великої дальності «безпосередньо підвищать рівень ескалації», пишуть російські ЗМІ.

Як заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков, Росії доведеться вжити додаткових заходів, якщо Україна отримає ці ракети, але він наголосив, що на плани Москви це не вплине.

Він сказав, що «головна мета – продовжувати СВО (як у Росії називають війну проти України, – ред.), виконати наші завдання, які були окреслені главою держави».

Брифінг Голосу Америки. Чи може Франція стати лідеркою "літакової коаліції"?
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG