Спеціальні потреби

Актуально

"Нарешті побачили денне світло" - ООН про 101 врятованих з "Азовсталі". Надходять повідомлення про штурм заводу

Евакуйована з Маріуполя дитина, Запоріжжя, 2 травня 2022 (AP Photo/Francisco Seco)

ООН повідомляє, що із оточеного російськими військами заводу "Азовсталь" у Маріуполі у вівторок евакуйовано 101 людину. Більшість з них - прибули до Запоріжжя, де їм вже надають гуманітарну допомогу.

"Завдяки операції 101 людина - жінки, чоловіки, діти та літні - змогли нарешті виїхати з бункерів під металургійним комплексом "Азовсталь" і побачити денне світло після двох місяців", - повідомила журналістам координаторка гуманітарної місії ООН в Україні Оснат Лубрані, пише Reuters.

"Люди, з якими я їхала, розповіли мені історії пекла, через яке вони пройшли, що роздирають серце. Я думаю про людей, які залишаються у пастці. Ми зробимо все, щоб допомогти їм", - написала Лубрані у Twitter. - "Ми продовжимо залучасти сторони конфлікту й робити все, що можемо, щоб гарантувати безпечний виїзд цивільних із постраждалих від війни регіонів".

В опублікованому у вівторок о 17:15 за Києвом повідомленні заступник командира полку "Азов" капітан Святослав Паламар, Калина, заявив, що "станом на цю хвилину триває потужний штурм території заводу".

Центр стратегічних комунікацій при Раді національної безпеки і оборони також підтвердив, що "росіяни намагаються прорватися на територію "Азовсталі".

У коментарі "Українській правді", Паламар заявив: "Ми знаємо, що президенту доповідають про ситуацію в Маріуполі і він тримає руку на пульсі. Тому ми чекаємо від нього різких дій, оскільки ситуація дуже складна".

У Москві твердять, що російська армія почала "знищувати вогневі позиції" "Азову" після того, як Збройні сили України нібито "порушили режим тиші". При цьому російські медіа поширили відео, де чутно обстріли та видно дим з металургійного комбінату, пише "Настоящее время".

Запуск російських "Градів" неподалік "Азовсталі", 2 травня 2022 REUTERS/Alexander Ermochenko
Запуск російських "Градів" неподалік "Азовсталі", 2 травня 2022 REUTERS/Alexander Ermochenko

Агенція Reuters пише, що не могла перевірити цю інформацію з незалежних джерел, але у понеділок журналісти агенції зафіксували ракетні залпи з російських пускових установок у напрямку "Азовсталі".

Полк "Азов" також повідомив, що всю ніч по території заводу Росія проводила обстріли з корабельної і ствольної артилерії, а також скидались надважкі​ авіаційні бомби, внаслідок чого поранені близько десяти людей і загинули дві жінки.

УВАГА! Подальші фото й відео можуть шокувати

This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing.
Тіла загиблих цивільних жінок на заводі "Азовсталь" після російських авіаурадів. Фото опубліковане полком "Азов" 3 травня 2022 (Reuters)
Тіла загиблих цивільних жінок на заводі "Азовсталь" після російських авіаурадів. Фото опубліковане полком "Азов" 3 травня 2022 (Reuters)
This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing - Click to reveal
Тіла загиблих цивільних жінок на заводі "Азовсталь" після російських авіаурадів. Фото опубліковане полком "Азов" 3 травня 2022 (Reuters)

Евакуація цивільних з бункерів заводу за підтримки ООН і Червоного хреста розпочалась 30 квітня. За три дні територію підприємства залишили кілька сотень людей.

При цьому мер Маріуполя Вадим Бойченко розповів, що на "Азовсталі" зараз залишаються близько 200 мирних жителів, а в цілому у Маріуполі залишається понад 100 тисяч жителів, які також чекають на вивезення, пише Радіо Свобода.​

"Не було жодного дня, щоб ми не пробували знайти таке рішення, яке забезпечить порятунок наших людей", - заявив у неділю президент України Володимир Зеленський. За його словами, "організація таких гуманітарних коридорів" для вивезення людей з Маріуполя та "Азовсталі" - "один з елементів переговорного процесу, який триває".

Київ твердить, що російська сторона неодноразово зривала евакуацію цивільних, обстрілюючи маршрути, за якими мали вивозити людей. При цьому Росія звинувачувала у зриві евакуації українську сторону.

Раніше у Міноборони РФ заявляли, що на захоплення "Азовсталі" "потрібно 3-4 дні", у відповідь президент Росії Володимир Путін наказав скасувати "недоцільний" штурм й натомість - "заблокувати" її.

У статті використано матеріали Reuters, "Українська правда", "Настоящее время", Радіо Свобода

Всі новини дня

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG