Спеціальні потреби

Актуально

Марина В’язовська, лауреатка медалі Філдса: у Швейцарії всіх шокували події в Україні

Лауреатка медалі Філдса з математики 2022 року Марина В’язовська в Лозанні, Швейцарія, 13 червня 2022 року. ФОТО: EPFL/Fred Merz

Українська математикиня Марина В’язовська цього року стала лауреаткою медалі Філдса. Цю нагороду, яку ще називають Нобелівською премією з математики, лише вдруге в історії вручили жінці-науковиці. 37-річній Вязовській вдалося розв’язати задачу, рішення якій не могли знайти понад 400 років. Професорка сьогодні очолює Кафедру теорії чисел у Швейцарській Федеральній політехнічній школі Лозанни. 13 липня, незадовго до оголошення президентом України Володимиром Зеленським про нагородження уродженки Києва орденом "За заслуги", Голос Америки поспілкувався із нею про особисті досягнення, переживання та втрати - на фоні російської війни в Україні.

Ілона Войтович: Пані Марино, я дуже рада, що маю нагоду привітати Вас із нагородою. Ви стали другою жінкою в історії, яка отримала медаль Філдса, яку видають лише кожних чотири роки молодим математикам (до 40 років). Що для вас означає таке визнання, особливо сьогодні?

Марина В'язовська. Це дуже приємно. Як Ви сказали, дуже мала кількість людей отримує цю нагороду - максимум чотири людини кожні чотири роки. Бути однією з тих математиків - надзвичайно почесно для мене. Якщо чесно, це не було моєю метою. Я думаю, якби я цю нагороду не отримала, я все одно б отримувала величезне задоволення від математики, від досліджень. Так, визнання колег, це дуже приємно, не буду тут нікого обманювати але це не була моя мотивація, щоб займатися математикою.

Я отримала нагороду за свій розвиток задачі пакування в розмірнах 8 Х 24. Це така дуже, як мені здається, красива геометрична задача. Таке пакування сфери можна легко пояснити на прикладі нашого трьохвимірного простору. Задача полягає у тому, щоб знайти найщільніше пакування шарів однакового розміру в об'ємі.

Сподіваюсь, що ми зможемо себе захистити; зможемо нашу країну відбудувати - зробити її настільки сильною, щоб вороги не могли робити нам аж так боляче.


І.В.: Ви зараз викладаєте в одному із швейцарських університетів. Які ви спостерігаєте настрої серед швейцарців щодо війни в Україні?

М.В. Швейцарці дуже підтримують Україну. Зараз є така єдність. Швейцарія - це нейтральна країна. І швейцарці намагаються тримати свій нейтралітет. Але мені здається, що політичні заяви, які зробила Швейцарія щодо цієї війни - насправді, це дуже серйозний крок. І серед людей, яких я знаю - усі мене підтримують, підтримують Україну і допомагають біженцям. Кілька моїх колег навіть запросили біженців жити до себе додому. Тобто, мені здається, що є велика підтримка і бажання допомагати.

І.В.: Війна насправді торкнулася кожного українця. І, знаю, що Ви цьому не вийняток. Відомо, що Ви нещодавно присвятили одну із своїх лекцій українській науковиці, Юлі Здановській із Харкова, яка померла внаслідок ракетного удару. Як ви особисто переживаєте цю війну? Що це була за лекція?

М.В.: Думаю, що особисто я переживаю її як і всі українці, хоч я і не живу зараз в Україні. Звичайно, я тут у безпеці, але мої рідні, мої близькі, мої друзі - вони живуть в Україні. Дехто з них зараз захищає Україну в лавах Збройних сил. Дехто живе у небезпечних місцях. На початку війни російська армія підійшла надзвичайно близько до Києва, мого рідного міста. Тому, я думаю, що не треба пояснювати українцям, як ми усі переживаємо, коли руйнують нашу рідну країну, винищують наших людей.

Коли кажуть, що війна забирає найкращих але, на жаль - це правда. Саме тому мені хотілося вшанувати пам'ять цієї людини.

Це надзвичайно боляче навіть для тих, хто не знаходиться в Україні і cвоїм життям фізично не ризикує. Так сталося, що лекцію, яку я вела в Цюріху, було заплановано ще до того, як почалася війна. Вона була присвячена швейцарській науковеці Алісі Ротт. Але так припало, що це лекція, мені здається, за 2-3 тижні після початку війни. Саме тоді я була надзвичайно вражена цією історією Юлії, про яку я дізналася зі свого Facebook. І, звичайно, така історія, мене надзвичайно вразила, бо це смерть такої молодої, такої світлої людини. Саме тому я вирішила, що свою доповідь я маю присвятити теж Юлі. Мені здається що насправді організатори цієї лекції теж були мені вдячні, бо це був момент, коли усі у Швейцарії були шоковані і, звичайно, вражені подіями в Україні. Хотілося щось сказати, щось висловити. Юлія, це лише одна з багатьох людей, яких ми втратили у цій війні. Це таке кліше, коли кажуть, що війна забирає найкращих але, на жаль - це правда. Саме тому мені хотілося вшанувати пам'ять цієї людини.

І.В.: Чи була у Вас мрія колись повернутися в Україну та чи можливо, що війна змінила ваші плани на майбутнє, як і багатьох українців?

Сподіваюся, що в майбутньому будуть в Україні якісь, пов'язані з наукою проекти, до яких я в якомусь сенсі долучуся.

М.В.: Київ - це мій рідний дім, і навіть, якщо я працюю в інших країнах, я завжди повертаються додому. Насправді, зараз дуже хочеться відвідати Київ влітку, якщо буде така можливість. Щоб переїхати в Україну - я не знаю, подивимося як буде складатися життя. Але для мене - Київ і Україна - це завжди моя домівка. Так, я завжди буду приїжджати і повертатися і сподіваюся, що в майбутньому будуть в Україні якісь, пов'язані з наукою проекти, до яких я долучуся.

І.В.: Сьогодні насправді увесь світ захоплюється мужністю та силою, як українського народу, так і українок. Щоб ви хотіли сьогодні сказати нашим жінкам, де б вони зараз не були - чи то на фронті, чи студенткам, які переїхали через війну?

М.В.: Всім українцям хочеться сказати - бережіть себе. Ми маємо всі вірити і тяжко працювати, щоб перемогти і відбудувати нашу країну разом. З одного боку героїчні історії надихають, а з іншого боку - боляче, що люди мають робити такі надзвичайно складні нелюдські речі. Але, так, звичайно, на війні завжди є багато надихаючих історій. Дуже, дуже хочеться, щоб ми повернулися до мирного життя і, щоб усі ці втрати були не марними. Є приклади країн, які воюють за себе протягом багатьох десятиліть. Сподіваюсь, що ми зможемо себе захистити; зможемо нашу країну відбудувати - зробити її настільки сильною, щоб вороги не могли робити нам аж так боляче.

Дивіться також: Про математику і війну: інтерв’ю з лауреаткою медалі Філдса, Мариною В’язовською

Всі новини дня

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Які країни могли б потенційно надати Україні F-16 та додаткову кількість винищувачів МІГ? Відео

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії. За словами аналітика з CEPA, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

Іран не дотримується своїх зобов'язань в ядерній сфері – спільна заява США та союзників

Іранські співробітники на заводі у Фордо. Іран пообіцяв МАГАТЕ, що половина з приблизно 1000 центрифуг вироблятиме уран, збагачений майже до 20%, а решта – низькозбагачене паливо до 3,5% для запланованого важководного ядерного реактора. 9 квітня 2009 року. Фото AP/Вахід Салемі

Сполучені Штати та провідні європейські країни заявили, що новий звіт агентства ООН з атомної енергетики свідчить про те, що Іран порушує свої ядерні зобов’язання.

У спільній заяві США, Велика Британія, Франція та Німеччина заявили у п’ятницю, що звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яке є спостережним органом ООН, свідчить про те, що Іран непослідовно виконує свої ядерні зобов’язання.

МАГАТЕ розкритикувало Іран у середу за те, що він не повідомив про технологічні зміни на заводі, в результаті яких він зміг збагачувати уран до чистоти, близької до збройної.

"Ми, уряди Франції, Німеччини, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів, беремо до відома звіт Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) про те, що Іран вніс суттєві зміни в конфігурацію деяких своїх центрифуг без попереднього інформування Агентства. Ці центрифуги виробляють високозбагачений уран до 60% і розташовані на збагачувальному заводі у Фордо", – мовиться у заяві.

Як заявило агентство, ця зміна суперечить зобов’язанням Ірану, які він взяв на себе, згідно з Угодою про непоширення ядерної зброї.

«Нещодавно повідомлена зміна конфігурації каскадів центрифуг, які використовуються для виробництва урану, майже збройного рівня, підкреслює необхідність виконання Іраном усіх своїх зобов’язань щодо звітності й прийняття будь-яких гарантій, моніторинг яких МАГАТЕ вважає необхідним у світлі виробництва Іраном такого високозбагаченого урану», – мовиться далі у заяві.

Очільник ядерної програми Ірану Мохаммад Есламі відкинув висновки звіту у четвер, назвавши їх «невірними», і стверджуючи, що інспектор агентства зробив помилку. Але США та союзники відкинули його заву.

«Заяви Ірану про те, що ця дія була здійснена помилково, є неадекватними. Ми оцінюємо дії Ірану на основі неупереджених і об’єктивних звітів МАГАТЕ, а не на основі імовірних намірів Ірану», – заявили західні країни.

У заяві також мовиться, що виробництво високозбагаченого урану на заводі у Фордо «несе значні ризики, пов’язані з розповсюдженням, і не має жодного надійного цивільного обґрунтування».

Згідно з ядерною угодою від 2015 року між Іраном і великими західними державами, що називається Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), збагачення урану заборонене на цьому об’єкті. Після того, як Сполучені Штати вийшли з угоди у 2018 році та відновили санкції проти Ірану, Ісламська Республіка поступово відмовилася від будь-яких обмежень, встановлених в цій ядерній угоді.

Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко - про релігійні виклики у час війни. Інтерв'ю

Напередодні у США відбувся Український молитовний сніданок. У складі української делегації, що прибула до Вашингтона був й Протоієрей Православної Церкви України о. Андрій Дудченко. Про свої враження від події та релігійні виклики у час війни ми поговорили із отцем у студії Час-Тайм.

Більше

XS
SM
MD
LG