Актуально
Україна ледве уникнула атомної катастрофи, коли станція залишилась без струму, говорить Зеленський

КИЇВ, 26 серпня (Reuters) – Світ ледве уникнув радіаційної катастрофи, коли електроенергія на найбільшій в Європі атомній електростанції була відключена на кілька годин, заявив президент України, закликавши міжнародні організації діяти швидше, щоб змусити російські війська покинути це місце.
Президент Володимир Зеленський заявив, що російський обстріл у четвер спричинив пожежі в зольниках сусідньої вугільної електростанції, через що Запорізьку електростанцію було відключено від енергомережі. Російський посадовець заявив, що винна Україна.
Резервні дизель-генератори забезпечили електропостачання, яке є життєво важливим для систем охолодження та безпеки на станції, сказав Зеленський. Він відзначив роботу українських техніків, які обслуговують станцію під прицілом російських військових.
"Світ повинен розуміти, яка це загроза: якби дизель-генератори не ввімкнулися, якби після блекауту не спрацювали автоматика й наш персонал станції, то ми вже зараз були б змушені долати наслідки радіаційної аварії", - сказав він у відеозверненні в четвер увечері.
"Росія поставила Україну та всіх європейців у ситуацію за крок від радіаційної катастрофи. Кожна хвилина перебування російських військових на атомній станції – це ризик глобальної радіаційної катастрофи", - сказав він.
Мешканці Києва, приблизно за 556 км (345 миль) на північний захід від станції, висловили занепокоєння ситуацією.
"Звичайно, всі бояться, весь світ боїться. Я дуже хочу, щоб ситуація знову стала мирною. Я хочу, щоб перебої з електроенергією були подолані і додаткові об'єкти запрацювали", - сказав 35-річний бізнесмен Володимир, який відмовився назвати своє прізвище.
“Енергоатом” повідомив, що електроенергія для власних потреб станції зараз постачається по лінії електропередач від електромережі України, і тривають роботи з відновлення підключення до мережі двох діючих реакторів станції.
Володимир Рогов, призначений Росією чиновник в окупованому місті Енергодар поблизу заводу, звинуватив у інциденті збройні сили України, заявивши, що вони спричинили пожежу в лісі поблизу заводу. За його словами, місцеві міста були знеструмлені на кілька годин.
«Це сталося через відключення ліній електропередач від Запорізької АЕС внаслідок провокацій бойовиків Зеленського, — написав Рогов у Telegram. - Саме відключення сталося через пожежу та коротке замикання на лініях електропередач».
Міністерство оборони Росії заявило в п'ятницю, що його війська знищили гаубицю M777 американського виробництва, яку, за його словами, Україна використовувала для обстрілу Запорізької станції. Супутникові зображення показали пожежу поблизу заводу, але Reuters не змогло перевірити її причину.
"Енергоатом" заявив, що інцидент у четвер був першим повним відключенням станції, яка стала гарячою точкою шестимісячної війни.
Росія знову вторглася в Україну в лютому, захопила станцію у березні і з того часу контролює її, хоча українські технічні працівники досі працюють там. Росія та Україна звинуватили одна одну в обстрілі об’єкта, посилюючи побоювання щодо ядерної катастрофи.
Організація Об'єднаних Націй прагне отримати доступ до станції та закликає демілітаризувати територію. Представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) "дуже, дуже близькі" до того, щоб відвідати Запоріжжя, заявив у четвер генеральний директор агентства Рафаель Гроссі.
У п'ятницю Німеччина засудила продовження російської окупації станції. "Ситуація (там) все ще дуже, дуже небезпечна", - сказав речник МЗС.
Ядерні експерти попередили про ризик пошкодження басейнів відпрацьованого ядерного палива або реакторів. Відключення електроенергії, необхідної для охолодження басейнів, може призвести до катастрофічного розплавлення.
«Російська рулетка» — гарна метафора, тому що росіяни крутять патронник револьвера, погрожуючи розірвати мізки реактора по всій Європі»Пол Брекен
Пол Брекен, експерт з національної безпеки та професор Єльської школи менеджменту, сказав, що занепокоєння полягає в тому, що артилерійські снаряди або ракети можуть пробити стінки реактора, що призведе до витоку радіації на потенційно великої території, подібно до аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Аварія на Запорізькій станції може "вбити сотні чи тисячі людей і завдати екологічної шкоди набагато більшій території, що сягає Європи", - сказав Бракен.
«Російська рулетка» — гарна метафора, тому що росіяни крутять патронник револьвера, погрожуючи розірвати мізки реактора по всій Європі», — сказав Бракен.
Бойові дії
Сухопутний наступ Росії зупинилвся в останні місяці після того, як її війська були відкинуті від столиці Києва в перші тижні вторгнення, але бої тривають уздовж лінії фронту на південь і схід.
Російські війська контролюють значну територію вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів України, тоді як на східному Донбасі, який включає Донецьку та Луганську області, конфлікт переріс у війну на виснаження.
Вибухи пролунали в п'ятницю зранку в південному місті Миколаїв, ключовому полі битви, де російські війська намагаються просунутися далі на захід уздовж узбережжя, щоб відрізати Україну від Чорного моря.
Безпосередня причина вибухів невідома, заявив губернатор області Віталій Кім, додавши, що два села поблизу були обстріляні. Повідомлень про постраждалих немає.
Українські військові заявили, що їхні сили відбили російські штурми міст Бахмут і Соледар на сході Донецької області та завдали ударів по складах боєприпасів і особовому складу противника на півдні Херсонської області.
Українські сили випустили близько 10 ракет з реактивної системи залпового вогню HIMARS, поставленої США, по місту Стаханов на сході Донбасу, повідомили промосковські сепаратистські "посадовці" в Луганську, цитує російське інформаційне агентство ТАСС.
Reuters не зміг перевірити звіти з місця бою жодної зі сторін.
Кремль заявляє, що його метою є «денацифікація» та демілітаризація України та усунення передбачуваних загроз безпеці Росії. Україна і Захід кажуть, що це безпідставний привід для загарбницької війни.
Всі новини дня
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
- Голос Америки
Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.
Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.
«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.
Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.
Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.
«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.
Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.
Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.
Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».
«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.
Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.
Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.
Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.
Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.
На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».
Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.
«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.
- Голос Америки
Блінкен: Оборона, реформи, вступ до ЄС – шлях до процвітання України

Розбудова армії, реформи та інтеграція в Європейський Союз забезпечать не лише безпеку України, але і її процвітання, сказав Державний секретар США Ентоні Блінкен, перебуваючи в Осло.
«Найкращий захист для України – це мати якомога сильнішу армію, щоб була можливість ефективно стримувати агресію або захищатися від неї, якщо вона все ж таки відбудеться, і якомога сильнішу економіку», – сказав Блінкен в інтерв’ю норвезькому телебаченню NRK TV.
На його думку, від України це вимагає продовження реформ, які вона проводила, а також її подальша інтеграція з Європою.
«З цією довгостроковою допомогою у сфері безпеки та економічною інтеграцією з Європою Україна не тільки виживе, вона буде процвітати. І це буде її найкращий захист від подальшої агресії», – заявив Блінкен.
Нині допомога Україні від західних партнерів зосереджена на тому, щоб Україна змогла повернути більшу частину своєї території, та розбудувати свою оборону так, щоб захиститися від російської агресії у майбутньому, сказав Блінкен.
Відповідаючи на запитання кореспондента норвезького телебачення про те, коли Україна зможе стати членом НАТО, головний американський дипломат нагадав, що це питання мають підтримати всі члени Північноатлантичного альянсу.
Зараз всі зосереджені на наданні підтримки Україні, зауважив Блінкен, щоб вона могла відбити російську агресію та розбудувати свою оборону на майбутнє.
«Ми інтенсивно зосереджуємося на тому, що ми можемо зробити зараз, щоб допомогти Україні, підтримати Україну в зусиллях повернути більшу частину її території від Росії, а також допомогти їй забезпечити її середньо- та довгострокову здатність стримувати агресію у майбутньому та захистити себе від цієї агресії, якщо вона все ж таки відбудеться», – сказав Блінкен.
Він додав, що виходячи з розмов, яку міністри закордонних справ країн НАТО мали на зустрічі в Осло, можна очікувати «дуже потужний пакет як політичної, так і практичної підтримки у Вільнюсі». Але не уточнив деталі цієї підтримки.
Відповідаючи на запитання про те, чи триватиме підтримка України і після президентських виборів у США наступного року, Блінкен сказав, що допомога України виділялася на двопартійній основі. «І я не бачу, щоб це змінилося», – додав він.
Він навів приклад Норвегії та інших союзників, які допомагають Україні, й наголосив, що ця підтримка, яка триває вже понад рік, означає, що президенту Росії Володимиру Путіну не вдасться «перечекати».
«Він не зможе просто зачекати, поки підтримка України припиниться, а потім продовжувати робити те, що він робить», – наголосив Блінкен.
Держсекретар США Ентоні Блінкен перебуває в Осло, де відбуваються зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО. Напередодні саміту альянсу у Вільнюсі партнери намагаються зменшити розбіжності щодо прагнення України приєднатися до альянсу, збільшити витрати на оборону, а також запропонувати нову кандидатуру на посаду генерального секретаря НАТО.
Форум