Спеціальні потреби

Актуально

Чому в Угорщини Орбана тертя з ЄС і Києвом, але співпраця з Москвою

Агітаційний плакат в Будапешті під час кампанії угорського уряду Віктора Орбана із закликами до скасування санкцій ЄС щодо Росії. 19 жовтня 2022р.

«Брюссельські санкції знищують нас», - проголошують розвішані з осені в Угорщині рекламні плакати із зображенням велетенської бомби, на якій для переконливості додатково написано «санкції».

Орбан каже, що проблема в санкціях ЄС, а не в тому, що робить Росія.
Сабольч Пані

Сторонні можуть помилково подумати, що це Бельгія, не зрозуміло чому, запровадила санкції проти Угорщини - союзниці в НАТО і ЄС.

Але угорці знають, що їхній лідер Віктор Орбан має на увазі санкції Європейського Союзу проти Росії через російську війну в Україні.

«Вся Європа потерпає від санкцій Брюсселя», - стверджує прем’єр-міністр Орбан за кожної нагоди і доводить, що саме «Через брюссельські санкції ціни на енергоносії підскочили по всій Європі», а тому, каже він, урядова партія Фідес докладає всіх зусиль «для захисту інтересів Угорщини».

Також від його уряду безупинно лунають заклики, що повинна «припинитися» війна в сусідній Україні, але офіційний Будапешт, обурюючись війною, не закликає Росію припинити вторгнення і забрати війська.

На тлі закликів до миру угорські посадовці радо їздять до Москви, заявляючи, що попри війну готові до співпраці з Росією.

«Угорщина стала заручницею Росії»

Як сталося, що Віктор Орбан, з діяча, який почав шлях у політиці наприкінці 1980-х років з заклику до Москви вивести радянські війська з Угорщини, перетворився на найприязнішого до Кремля європейського лідера саме в час загарбницької російської війни під заклики найвойовничіших московських голосів дійти до угорських кордонів?

Угорські аналітики зокрема журналіст Сабольч Пані з угорського центру розслідувань Direct36 звертають увагу, що Орбан, як виглядає, поступово розвернув політичну позицію і зараз «дуже вороже налаштований до США та до Заходу».

«Це дуже помітно, якщо ви просто поглянете на його промови, в яких він називає США і ЄС винними в економічних проблемах Угорщини. Орбан каже, що проблема полягає в санкціях ЄС, а не в тому, що робить Росія. Я розмовляв з людьми в оточенні Орбана, які кажуть, що він справді впевнений в тому, що США не хочуть добра нашому регіону», - сказав Сабольч Пані у розмові з Голосом Америки.

В розлогому розслідуванні Сабольча Пані і його колеги Андраша Сабо йдеться, що ключовим елементом економічної політики уряду Віктора Орбана стало майже повне покладання на дешеву нафту і газ з Росії.

Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто з російським колегою у Москві 21 липня 2022 р.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто з російським колегою у Москві 21 липня 2022 р.

«За останні 10 років залежність Угорщини від російської енергії стала такою величезною, що угорський уряд фактично втратив суверенітет, коли йдеться про рішення у закордонній політиці. Угорщина стала заручницею Росії, коли йдеться про енергію. Помешкання угорців обігріваються російським газом, російський газ використовує промисловість. Уряд дуже боїться припинення газопостачання з Росії. Через некомпетентну економічну політику уряд вимушений шукати шляхів отримання щораз більших обсягів дешевшого російського газу» - каже Сабольч Пані.

Авторитаризм на субсидіях

Віктору Орбану дуже щастило, погоджуються коментатори, вказуючи, що другий період його прем’єрства, який триває з 2010 року, значною мірою співпав з періодом значного підвищення рівня життя угорців не в останню чергу завдяки членству у Європейському Союзі.

Він розбудовує цю систему вже 30 років. Це не треба недооцінювати... Очевидно, що це може статися і в іншій країні.
Тібор Дешевфі

Але, отримуючи мільярдні субсидії ЄС, уряд Орбана за останні роки змінив країну так, що у вересні 2022 року Європейський парламент схвалив постанову, в якій стверджується, що Угорщина більше не може вважатися повністю демократичною державою, а натомість стала «виборною автократією».

Європейські парламентарі засудили те що вони назвали навмисними і систематичними намаганнями угорського уряду підривати європейські цінності.

Європейська комісія тим часом затримала виплату Угорщині багатомільярдних субсидій, вимагаючи, щоб уряд Орбана вдався до кроків для гарантування незалежності угорського судочинства і запровадив антикорупційні заходи.

Агентство Reuters наголошувало, що йдеться про величезну суму - 14,7 мільярдів євро ($15,3 млрд.), які становлять майже 10% ВВП Угорщини 2022 р.

Угорський соціолог Тібор Дешевфі наголошує на тому, що Віктор Орбан домігся широкої підтримки в країні і зберігає високу популярність.

«Це унікальне зосередження влади в одних руках. А також унікальний вплив на громадську думку. Я б вказав на створену ним небувалу в ЄС в умовах демократії пропагандистську машину. Вона більше схожа на те, що буває в тоталітарних суспільствах. Хоча навіть в комуністичні часи існувало інакодумство. І зараз опозиція існує, але Орбан дуже вміло згуртовує десь понад 2 мільйони своїх найактивніших прихильників і перемагає на виборах», - сказав Дешевфі у розмові з Голосом Америки.

Він підкреслює, що до Угорщини як до моделі зосередження влади в одних руках із застосуванням, на перший погляд, демократичних важелів придивляються прихильники «сильних лідерів» і в інших країнах.

«Його запрошують в Америку, де він пояснює консервативним силам, як перемагати. Його дуже поважає Мелоні. Можливо не всі мають такий хист як Орбан. А крім того він розбудовує цю систему вже 30 років. Це не треба недооцінювати … Очевидно, що це може статися і в іншій країні», - вважає Тібор Дешевфі.

Дивіться також:

Всі новини дня

Британська розвідка підтверджує часткову заміну «вагнерівців» на армійських дестантників

Український військовий стріляє з міномета по російських позиціях на передовій поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 29 травня 2023 р. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Командування РФ перекидає до Бахмута сили повітряно-десантних військ («ВДВ») на заміну «вагнерівцям», що зробить російську оборону «в цілому менш гнучкою в реагуванні на оперативні виклики», кажуть у британській розвідці.

«ВДВ сильно деградувала в порівнянні зі своїм «елітним» статусом до вторгнення. Проте, російські командири, ймовірно, намагалися зберегти деякі з цих все ще відносно боєздатних підрозділів як вільний резерв», – йдеться в повідомленні.

За інформацією розвідки Британії, зараз російське командування перекидає на Бахмутський напрямок частини 76-ї і 106-ї дивізій і двох додаткових окремих бригад «ВДВ», які утримувати місто після відходу найманців «Групи Вагнера».

Раніше в коментарі «Українській правді» командувач Сухопутних військ Олександр Сирський назвав ситуацію на Бахмутському напрямку «тимчасовим затишшям». Однак він додав, що було б хибним враження, що російські війська нібито відмовилися від наступу в цьому районі.

Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин 25 травня заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.

За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».

Зеленський: Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні – інтерв'ю Wall Street Journal

Президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю газеті Wall Street Journal в Одесі, яку він відвідав, повертаючись із саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові. Фото зроблено у четвер, 1 червня 2023 року в Молдові.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова розпочати довгоочікуваний контрнаступ, але додав, що він може виявитися тривалим і повернення всіх українських територій дорого коштуватиме країні.

В інтерв’ю газеті Wall Street Journal, яке було записано в Одесі, Зеленський сказав: «Ми твердо віримо, що нам це вдасться».

Він додав, що не знає, скільки часу може тривати контрнаступ, і сказав, що не може дати прогноз про те, як він відбуватиметься.

«Якщо чесно, це може піти різними шляхами, абсолютно різними. Але ми збираємося це зробити, і ми готові», – сказав він Wall Street Journal.

У годинній розмові з газетою Зеленський сказав, що має побоювання, що вибори в США наступного року можуть привести до влади менш сприятливу адміністрацію, і закликав НАТО запропонувати Києву чіткий шлях до членства України.

Зеленський визнав перевагу Росії в повітрі на передовій і сказав, що через відсутність захисту від російської авіації, в контрнаступі «загине велика кількість солдатів».

Говорячи про зброю, яку досі потребує його країна, він сказав, що Україні терміново потрібні додаткові системи протиракетної оборони Patriot виробництва США для захисту громадян від повітряних бомбардувань і для захисту військ на передовій.

Wall Street Journal зазначає, що заяви Зеленського відображають його бажання знайти баланс між натиском, щоб отримати те, що йому потрібно, щоб не втратити незалежність України і внутрішню політичну підтримку, і водночас не відштовхуючи союзників і не підривати їхню підтримку, яка обчислюється у десятках мільярдів доларів.

Як повідомляв Голос Америки, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив у п’ятницю в Білому домі, що Сполучені Штати, союзники і партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу.

За його словами, йшлося не тільки про системи протиповітряної оборони, бронетехніку та артилерію, але і про боєприпаси і тренування військових.

Кірбі нагадав про нещодавно оголошений новий пакет безпекової допомоги від Міноборони США вартістю до 300 мільйонів доларів.

У 39-й пакет безпекової допомоги, з серпня 2021 року, входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї.

Минулого тижня Голос Америки повідомив про те, що за словами міністра оборони США Ллойда Остіна, країни групи «Рамштайн» пообіцяли Україні посилити її наземні системи протиповітряної оборони та заповнити інші прогалини у зброї та військових можливостях після запиту українського міністра оборони.

Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО  

"Ми хотіли б обговорити, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри шлях України до НАТО", - заявив глава польського уряду на зустрічі з прем'єром Канади Трюдо. Фото: REUTERS/Carlos Osorio

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.

“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.

Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.

Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.

"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.

З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.

У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео

США запобігли першому в історії дефолту. Як це вплине на допомогу Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:40 0:00

США запобігли першому в історії дефолту. Домовленість, яка передбачає обмеження бюджетних видатків, не вплине на оборонні витрати США, зокрема на допомогу Україні. Сенат США планує розглянути додатковий законопроект з видатків, зокрема, щодо збільшення оборонної допомоги Україні.

Держсекретар Блінкен у Фінляндії виголосив промову про стратегічну поразку Росії і безпечне майбутнє України. Відео

Україна має не просто вижити, а й процвітати. А шлях до миру буде прокладений не лише через витривалу військову силу, але й силу її економіки і демократії. З такими заявами виступив сьогодні у Гельсінкі держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

XS
SM
MD
LG