Спеціальні потреби

Актуально

Зеркаль: Щоб відновити енергосистему України треба не так багато, у порівнянні з тим, скільки може коштувати Європі наступна хвиля біженців

Олена Зеркаль

Починаючи з 10 жовтня, Україна пережила вже вісім масованих ракетних атак по об’єктах енергетичної інфраструктури, згідно з даними українського уряду. Росія спрямувала на знищення енергооб'єктів близько 1000 ракет та дронів, заявив гендиректор "Укренерго" Володимир Кудрицький минулого місяця. Мільйони українців залишаються без світла та тепла з наближенням зими, коли температура падає нижче нуля. Крім цього, під час однієї з останніх атак відбулися аварійні відключення на кількох атомних станціях.

Про те, скільки ще таких атак може витримати енергетична система України, чи варто Європі очікувати нову хвилю біженців та як не допустити гуманітарної катастрофи ми поговорили з радницею міністра енергетики Оленою Зеркаль.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності

Марія Ульяновська: Яка наразі ситуація з енергетикою?

Олена Зеркаль: Ситуація важка, вона не може бути іншою. Тому що наша енергетична система, особливо високовольтна система, зазнала дуже суттєвих пошкоджень, яких раніше не зазнавала жодна система в Європі починаючи з Другої Світової війни. Іде постійне знищення нашої енергетичної інфраструктури, а енергетична система це фактично хребет, на якому тримається фактично уся критична інфраструктура — починаючи з водопостачання і завершуючи медичними послугами. Тому знищення нашої енергетики — це цілеспрямоване проведення Голокосту в Україні.

М.У.: Про який відсоток пошкодженої інфраструктури ми говоримо?

О.З.: Немає жодної ТЕЦ або ТЕС, яка б не зазнала удару. Крім того, наші високовольтні лінії і підстанції постійно - під ударами. Є деякі підстанції, які зазнали пошкоджень не два, не три рази, а вже сім-вісім разів. Є станції, на яких послідовно знищується все обладнання. Особливо це стосується Києва та інших великих міст.

М.У.: Про яку суму збитків іде мова?

О.З.: Завдані Україні збитки вираховуються мільярдами і мільярдами. Наразі це важко підрахувати, тому що відсутність, наприклад, енергетичного постачання несе збитки не лише компаніям, які виробляють електроенергію, а й усім малим бізнесам. Для відновлення всієї високовольтної системи Україні зараз потрібно не так багато у порівнянні з тим, скільки може коштувати Європі наступна хвиля біженців з України. Зараз мова іде про те, щоб закупити все обладнання і привезти його в Україну — це 200-300 мільйонів. Це стосується перш за все високовольтного обладнання. Є питання щодо генерації і забезпечення критичної інфраструктури, але перш за все необхідно забезпечити відновлення високовольтної спроможності України доставляти електричну енергію з наших генеруючих потужностей, особливо атомних станцій до великих міст-мільйонників.

М.У.: Хочу повернутися до питання біженців. Скажіть, чи очікується якась нова масова хвиля біженців і якою вона може бути порівняно з лютим місяцем?

О.З.: Міста-мільйонники залежать від тепла і водопостачання. І удари, яких зазнає наша енергетична система, спрямовані на те, щоб знекровити українські міста і щоб зробити їх непридатними для існування. В українських містах, зважаючи на урбанізацію живе приблизно 20 мільйонів людей. З цих 20 мільйонів, якщо вони залишаться в умовах, непридатних для існування в зимовий період — можна підрахувати легко, скільки буде вимушено переміщатися, і скільки буде шукати притулок у Європі.

М.У.: Ситуація така, що в багатьох містах зараз погіршуються умови — немає води, світла, опалення. Як держава допомагає людям?

Пункти незламності це дійсно важливо, це для підтримки населення. Але основне — це не допустити замерзання в трубах води і не допустити відключення лікарень від постачання електроенергії

О.З.: Дійсно, міста відкривають пункти незламності. Водночас, ми не можемо передбачити, якою буде наступна хвиля ударів по Україні. Тому дуже важливо забезпечити людей теплом і зараз ми шукаємо всі можливі засоби для того, щоби вирішити питання функціонування критичної інфраструктури, щоби не допустити найгіршого сценарію. Тому що пункти незламності це дійсно важливо, це для підтримки населення. Але основне — це не допустити замерзання в трубах води і не допустити відключення лікарень від постачання електроенергії. Тому держава зараз сфокусована на тому, щоби забезпечити існування і виживання людей. Бо це в зимовий період — основне. А все, що робиться — для того, щоби функціонували основні критичні інфраструктури такі як водопостачання, теплопостачання, медичні заклади і решта.

М.У.: Чи очікуєте ви нових ударів і як готуєтеся до цього?

О.З.: Ми очікуємо нових ударів постійно. Я думаю, що ми всі в Києві, в Україні розуміємо, що передбачити наступні атаки і удари дуже важко, але ніхто не сподівається, що цього не станеться. Ми всі свідомі того, що іде війна і росіяни продовжують атакувати об’єкти критичної інфраструктури і що ми всі є заручниками цієї війни. Але ми всі свідомі того, що ми маємо вижити, що ми маємо пережити цю зиму і зробити усе можливе, щоб громадяни якнайменше страждали від цієї війни.

Вражаючи об’єкти енергетичної інфраструктури в Україні Росія переслідує декілька цілей. Перш за все — створити гуманітарну катастрофу неочікуваного і небаченого масштабу в центрі Європи. Тому, якщо при температурі хоча б -3 градуси буде знеструмлений Київ, наші комунальники почнуть зливати воду з систем опалення — про це заявив мер Києва. Сьогодні в Києві -2 і температура знижується від тижня до тижня на декілька градусів. Путін розраховує на те, що українці не зможуть витримати цієї гуманітарної катастрофи, що ми хвилею накриємо Європу і що у європейців також почнеться у зв’язку з цим своя гуманітарна катастрофа. На цьому тлі він розраховує укласти на своїх умовах якийсь мир. Я думаю, що ми всі свідомі того, що ці умови для нас є неприйнятними. І всі у світі розуміють, що зараз треба допомогти Україні забезпечити проходження цієї зими засобами які є в наявності. Ми вже розуміємо, що саме нам потрібно, щоби убезпечити себе від цієї гуманітарної катастрофи.

М.У.: А що саме потрібно?

О.З.: Перш за все нам потрібно обладнання для ремонту наших високовольтних ліній — для того, щоб ми могли забезпечити наші домівки необхідною кількістю електроенергії, яку виробляють українські атомні станції і решта генерації. По-друге, нам дуже треба зараз забезпечити, щоб якомога менше були ушкоджені ті підстанції, які страждають і забезпечити їх засобами ППО у більшій кількості, щоб ми могли протистояти цій хвилі ракет, які пускає Росія по Україні. Крім того є засоби малої генерації, які можуть підтримати міста-мільйонники у разі ушкодження інфраструктури і у разі блекаутів. Над тим, щоб поставити ці засоби малої генерації в Україну ми зараз і працюємо.

Підписуйте на Голос Америки Українською в Telegram:

М.У.: Чим США можуть допомогти Україні в боротьбі проти дронів та ракет і чому важливо зробити це просто зараз?

О.З.: США можуть посилити обороноздатність постачанням новітньої техніки — таких систем як Patriots, наприклад. Це протиповітряні системи, які здатні знищувати ракети, які пускають з літаків, з кораблів, які летять в бік України з різних сторін: з Білорусі, з Каспію, з Чорного моря. Росіяни використовують тактику хвиль — вони накривають наше небо, пускаючи ракети з різних сторін для того, щоб наші системи ППО були не здатні знищити всі ракети. Ми обмежені в можливостях знищення цих ракет. Якщо США зможуть нам поставити сучасні протиракетні комплекси — це надасть нам змогу більше захищати свої об’єкти інфраструктури від пошкоджень і це дуже важливо. Особливо зараз у зимовий період, коли нам дуже важко забезпечувати життєздатність міст.

М.У.: Під час одного з масованих обстрілів усі атомні електростанції відключилися від основної системи. Чому так відбувається і який в цьому ризик?

О.З.: В цьому є дуже великий ризик, бо системи вийшли фактично не в режим власної генерації, а перейшли в холодний режим — це коли стрижні опускаються, генерація припиняється і станцію треба охолоджувати. На генераторах атомні станції можуть працювати обмежену кількість годин. Тому першими лагодять і заживлюють саме атомні станції. Водночас, українська атомна генерація протягом останніх 10 місяців переживає небачене навантаження. І пошкодження, які відбуваються на підстанціях біля атомних станцій, призводять до постійної зміни режимів на атомних станціях, що дуже негативно впливає на можливості атомної генерації забезпечувати безперебійність роботи в її штатних режимах. Після останньої хвилі два атомні блоки — на Рівненській та Південноукраїнській атомних станціях - пішли в режим ремонту. Тобто в нас зменшилась і можливість використовувати атомну генерацію на два блоки — для нас це дуже суттєво зараз. Скільки разів атомні станції можуть переживати такі аварійні відключення — ніхто не знає. Ніколи таких випробувань не було.

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG