Спеціальні потреби

Актуально

Є вагомі підстави прийняти Україну до ЄС одразу після війни – Іван Міклош. Інтерв'ю

Архівне фото: Іван Міклош

У рік, що минає, Україна довела – українці бачать себе в Європі. У липні прапор ЄС урочисто внесли до зали Верховної Ради, після того, як Україна отримала статус кандидата до ЄС. Синій з дванадцятьма золотими зірками прапор ЄС разом з блакитно-жовтим прапором України несли херсонці після визволення в листопаді.

Хоесонці вітають визволення міста, 12 листопада 2022 року
Хоесонці вітають визволення міста, 12 листопада 2022 року

За цей рік і Європа визначилась, що готова прийняти Україну, каже Іван Міклош, відомий реформатор, колишній віце-прем’єр-міністр Словаччини. В інтерв'ю Голосу Америки Іван Міклош, який нещодавно написав розділ про євроінтеграцію у книзі «Відбудова України», розповів про те, як і коли чекають Україну в ЄС.

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Ви написали розділ про Україну та євроінтеграцію. Українці мали прапор ЄС на Майдані, його несли у звільненому Херсоні. Україна віддана вступу до ЄС. Як ви думаєте, чи готовий ЄС прийняти Україну і чи справді Україна готова до вступу?

Ця війна – спроба Росії та Путіна не пустити Україну до ЄС та НАТО

Іван Міклош екс-віце-прем’єр-міністр Словаччини: Гадаю, свідченням того, що Європа готова, хоч і не негайно, прийняти Україну, є те, що Україна отримала статус країни-кандидата в червні. Це – надзвичайно важливий знак. А стосовно бажання та готовності українців – Україна – перша країна, де люди гинули під європейським прапором, вони висловились за те, щоб бути частиною Європейською Союзу, західного світу ще за Революції гідності. І ця війна – спроба Росії та Путіна не пустити Україну до ЄС та НАТО.

О.Б.: Чи існує єдність в ЄС щодо України?

В червні разом із статусом кандидата Україна отримала від ЄС сім умов, шість з яких стосуються основного, що непокоїть Європейський Союз – корупція, судова система, подолання чи зменшення впливу олігархів, верховенство права

І.М.: Щонайменше є єдність щодо статусу країни-кандидата. Водночас, різниця в тому, що в Україні війна. Жодну країну не запрошували під час війни. Ще одне – Україна велика країна, як Польща. Практично всі країни, які увійшли за останні роки – невеликі. Щодо того, чи є єдність – звичайно будуть перемовини і умови вступу.

У червні разом із статусом кандидата Україна отримала від ЄС сім умов, шість з яких стосуються основного, що непокоїть Європейський Союз – корупція, судова система, подолання чи зменшення впливу олігархів, верховенство права – значить тут основне занепокоєння і завдання, на шляху України до членства.

О.Б.: Як ви гадаєте, чи є політична воля робити реформи під час війни?

І.М.: Україна точно не хоче чекати. Нещодавно я був в Україні і зустрічався з віце-прем’єркою Стефанишиною, яка нам сказала, що Україна хоче прискорити підготовку до вступу в ЄС зараз, в ці дні. Декілька місяців тому український уряд оголосив, що вони приблизно на 70 відсотків виконали попередні умови угоди про асоціацію.

Деякі незалежні оцінки дещо нижчі, але більшість передумов вже виконано і віце-прем’єрка Стефанишина каже, що зараз, під час війни, хоче прискорити цей процес. В країні війна, але попри це, парламент працює, уряд працює, пенсії виплачують, зарплати виплачують, макростабільність відносно міцна за цих умов.

23 червня 2022 року в Брюсселі європейські законодавці та представники України розгорнули 30-метровий прапор України біля Європарламенту в день обговорень надання Україні статусу кандидата в ЄС
23 червня 2022 року в Брюсселі європейські законодавці та представники України розгорнули 30-метровий прапор України біля Європарламенту в день обговорень надання Україні статусу кандидата в ЄС
В країні війна, але попри це парламент працює, уряд працює, пенсії, зарплати виплачують, макростабільність відносно міцна за цих умов.

Це може звучати дивно, але єдність, яку створила ця загроза для незалежності та суверенітету України – сильна, сильніше ніж до війни, до лютого цього року. Для уряду гарна стратегія - використовувати цю єдність і мобілізованість суспільства, щоб прискорити реформи. Найважливіше - у сфері верховенства права, правоохороної та судової реформи, боротьби з корупцією

О.Б.: Якщо порівняти Україну з іншими країнами в плані шляху до ЄС, який найближчий приклад?

І.М.: Важко сказати, бо в Україні – війна. Не варто очікувати, що країна може стати членом ЄС під час війни, бо навіть теоретично, якщо прийняти Україну, її кордон стає кордоном ЄС, а де він - невідомо, тому Захід має все робити зараз, щоб допомогти Україні військовим, фінансовим, гуманітарним чином, особливо військовим, щоб повернутись до кордонів 1991 року, включаючи Крим і всі окуповані території.

Якщо прийняти Україну, її кордон стає кордоном ЄС, а де він - невідомо

Однак, Україна пройшла великий шлях з Революції гідності 2014 року. Після Революції Гідності вона багато зробила для виконання угоди про асоціацію – змінилась структура зовнішньої торгівлі – раніше основним торговим і інвестиційним партнером була Росія, зараз – ЄС, також частка Китаю зросла. Отже – суспільство змінилось і це один з факторів, чому провалився план Путіна, бо він не зрозумів, як змінилась Україна за вісім років з Революції Гідності. Тому існують надзвичайно важливі підстави, щоб прийняти Україну в ЄС одразу після завершення війни.

О.Б.: Як ви очікуєте, коли Україна стане членом ЄС?

І.М.: Це дуже складне питання, не хочу казати – через три, чотири, п'ять років, бо це залежить не лише від завершення війни, а і від того, як українські лідери поєднають три надзвичайно складні процеси. Це – відбудова та осучаснення країни, що надзвичайно складно в країні, яку частково зруйнувала війна, прискорення реформ і водночас втілення умов для євроінтеграції. Також необхідно буде переконати партнерів, що ці процеси йдуть успішно. Важливий сигнал – залучити приватних інвесторів, бо Україну неможливо успішно і швидко відбудувати, без приватних інвесторів.

Будь-який поганий компроміс, коли Україна, скажімо, втратить Крим, або воєнні злочини залишаться непокараними, створить напругу та нестабільність в Україні, в умовах якої неможливо успішно реформувати країну

Як впевненість, так і довіра прийде лише, якщо не тільки уряд, але і приватні інвестори почуватимуться в безпеці в Україні. На моє глибоке переконання, йдеться не лише про Україну, а і про західних партнерів – необхідна передумова для успішного управління цим процесом – повернення України до міжнародно визнаних кордонів.

Гадаю, будь-який поганий компроміс, коли Україна, скажімо, втратить Крим, або воєнні злочини залишаться непокараними – такий поганий компорміс створить, і сподіваюсь цього не станеться – напругу та нестабільність в Україні. А в умовах напруги та нестабільності неможливо успішно реформувати країну.

О.Б.: Якщо Україна увійде в ЄС, що це означитиме для геополітики Європи, балансу впливу нових і старих членів?

І.М.: Якщо Україна інтегрується, сподіваюсь, це буде якомога швидше, я на сто відсотків певен – це буде корисно для всієї Європи, бо це зміцнить Європу в багатьох аспектах. Після перемоги у цій війні Україна буде серед найпотужніших країн в Європі у військовому плані. І не лише завдяки устаткуванню та зброї, які вони отримують, а саме завдяки практичному досвіду війни, а також готовності боротись і захищати цінності, на яких побудований Європейський Союз.

Щодо економічного розвитку, є чіткі свідчення з першої та інших хвиль розширення – коли моя країна, Словаччина та інші Центральноєвропейські країні зайшли, це було дуже позитивно для них. Але не лише для них, це стало дуже корисним для Західноєвропейських країн.

Це стало стимулом для більш швидкого зростання, наприклад, на сході Австрії, яка швидко розвинулась після розширення. Це – великий стимул для прикордонних регіонів Польщі та Словаччини, а також для ЄС як установи. А Європі, потрібні стимули для росту, конкуренції.

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG