Спеціальні потреби

Актуально

Є вагомі підстави прийняти Україну до ЄС одразу після війни – Іван Міклош. Інтерв'ю

Архівне фото: Іван Міклош

У рік, що минає, Україна довела – українці бачать себе в Європі. У липні прапор ЄС урочисто внесли до зали Верховної Ради, після того, як Україна отримала статус кандидата до ЄС. Синій з дванадцятьма золотими зірками прапор ЄС разом з блакитно-жовтим прапором України несли херсонці після визволення в листопаді.

Хоесонці вітають визволення міста, 12 листопада 2022 року
Хоесонці вітають визволення міста, 12 листопада 2022 року

За цей рік і Європа визначилась, що готова прийняти Україну, каже Іван Міклош, відомий реформатор, колишній віце-прем’єр-міністр Словаччини. В інтерв'ю Голосу Америки Іван Міклош, який нещодавно написав розділ про євроінтеграцію у книзі «Відбудова України», розповів про те, як і коли чекають Україну в ЄС.

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Ви написали розділ про Україну та євроінтеграцію. Українці мали прапор ЄС на Майдані, його несли у звільненому Херсоні. Україна віддана вступу до ЄС. Як ви думаєте, чи готовий ЄС прийняти Україну і чи справді Україна готова до вступу?

Ця війна – спроба Росії та Путіна не пустити Україну до ЄС та НАТО

Іван Міклош екс-віце-прем’єр-міністр Словаччини: Гадаю, свідченням того, що Європа готова, хоч і не негайно, прийняти Україну, є те, що Україна отримала статус країни-кандидата в червні. Це – надзвичайно важливий знак. А стосовно бажання та готовності українців – Україна – перша країна, де люди гинули під європейським прапором, вони висловились за те, щоб бути частиною Європейською Союзу, західного світу ще за Революції гідності. І ця війна – спроба Росії та Путіна не пустити Україну до ЄС та НАТО.

О.Б.: Чи існує єдність в ЄС щодо України?

В червні разом із статусом кандидата Україна отримала від ЄС сім умов, шість з яких стосуються основного, що непокоїть Європейський Союз – корупція, судова система, подолання чи зменшення впливу олігархів, верховенство права

І.М.: Щонайменше є єдність щодо статусу країни-кандидата. Водночас, різниця в тому, що в Україні війна. Жодну країну не запрошували під час війни. Ще одне – Україна велика країна, як Польща. Практично всі країни, які увійшли за останні роки – невеликі. Щодо того, чи є єдність – звичайно будуть перемовини і умови вступу.

У червні разом із статусом кандидата Україна отримала від ЄС сім умов, шість з яких стосуються основного, що непокоїть Європейський Союз – корупція, судова система, подолання чи зменшення впливу олігархів, верховенство права – значить тут основне занепокоєння і завдання, на шляху України до членства.

О.Б.: Як ви гадаєте, чи є політична воля робити реформи під час війни?

І.М.: Україна точно не хоче чекати. Нещодавно я був в Україні і зустрічався з віце-прем’єркою Стефанишиною, яка нам сказала, що Україна хоче прискорити підготовку до вступу в ЄС зараз, в ці дні. Декілька місяців тому український уряд оголосив, що вони приблизно на 70 відсотків виконали попередні умови угоди про асоціацію.

Деякі незалежні оцінки дещо нижчі, але більшість передумов вже виконано і віце-прем’єрка Стефанишина каже, що зараз, під час війни, хоче прискорити цей процес. В країні війна, але попри це, парламент працює, уряд працює, пенсії виплачують, зарплати виплачують, макростабільність відносно міцна за цих умов.

23 червня 2022 року в Брюсселі європейські законодавці та представники України розгорнули 30-метровий прапор України біля Європарламенту в день обговорень надання Україні статусу кандидата в ЄС
23 червня 2022 року в Брюсселі європейські законодавці та представники України розгорнули 30-метровий прапор України біля Європарламенту в день обговорень надання Україні статусу кандидата в ЄС
В країні війна, але попри це парламент працює, уряд працює, пенсії, зарплати виплачують, макростабільність відносно міцна за цих умов.

Це може звучати дивно, але єдність, яку створила ця загроза для незалежності та суверенітету України – сильна, сильніше ніж до війни, до лютого цього року. Для уряду гарна стратегія - використовувати цю єдність і мобілізованість суспільства, щоб прискорити реформи. Найважливіше - у сфері верховенства права, правоохороної та судової реформи, боротьби з корупцією

О.Б.: Якщо порівняти Україну з іншими країнами в плані шляху до ЄС, який найближчий приклад?

І.М.: Важко сказати, бо в Україні – війна. Не варто очікувати, що країна може стати членом ЄС під час війни, бо навіть теоретично, якщо прийняти Україну, її кордон стає кордоном ЄС, а де він - невідомо, тому Захід має все робити зараз, щоб допомогти Україні військовим, фінансовим, гуманітарним чином, особливо військовим, щоб повернутись до кордонів 1991 року, включаючи Крим і всі окуповані території.

Якщо прийняти Україну, її кордон стає кордоном ЄС, а де він - невідомо

Однак, Україна пройшла великий шлях з Революції гідності 2014 року. Після Революції Гідності вона багато зробила для виконання угоди про асоціацію – змінилась структура зовнішньої торгівлі – раніше основним торговим і інвестиційним партнером була Росія, зараз – ЄС, також частка Китаю зросла. Отже – суспільство змінилось і це один з факторів, чому провалився план Путіна, бо він не зрозумів, як змінилась Україна за вісім років з Революції Гідності. Тому існують надзвичайно важливі підстави, щоб прийняти Україну в ЄС одразу після завершення війни.

О.Б.: Як ви очікуєте, коли Україна стане членом ЄС?

І.М.: Це дуже складне питання, не хочу казати – через три, чотири, п'ять років, бо це залежить не лише від завершення війни, а і від того, як українські лідери поєднають три надзвичайно складні процеси. Це – відбудова та осучаснення країни, що надзвичайно складно в країні, яку частково зруйнувала війна, прискорення реформ і водночас втілення умов для євроінтеграції. Також необхідно буде переконати партнерів, що ці процеси йдуть успішно. Важливий сигнал – залучити приватних інвесторів, бо Україну неможливо успішно і швидко відбудувати, без приватних інвесторів.

Будь-який поганий компроміс, коли Україна, скажімо, втратить Крим, або воєнні злочини залишаться непокараними, створить напругу та нестабільність в Україні, в умовах якої неможливо успішно реформувати країну

Як впевненість, так і довіра прийде лише, якщо не тільки уряд, але і приватні інвестори почуватимуться в безпеці в Україні. На моє глибоке переконання, йдеться не лише про Україну, а і про західних партнерів – необхідна передумова для успішного управління цим процесом – повернення України до міжнародно визнаних кордонів.

Гадаю, будь-який поганий компроміс, коли Україна, скажімо, втратить Крим, або воєнні злочини залишаться непокараними – такий поганий компорміс створить, і сподіваюсь цього не станеться – напругу та нестабільність в Україні. А в умовах напруги та нестабільності неможливо успішно реформувати країну.

О.Б.: Якщо Україна увійде в ЄС, що це означитиме для геополітики Європи, балансу впливу нових і старих членів?

І.М.: Якщо Україна інтегрується, сподіваюсь, це буде якомога швидше, я на сто відсотків певен – це буде корисно для всієї Європи, бо це зміцнить Європу в багатьох аспектах. Після перемоги у цій війні Україна буде серед найпотужніших країн в Європі у військовому плані. І не лише завдяки устаткуванню та зброї, які вони отримують, а саме завдяки практичному досвіду війни, а також готовності боротись і захищати цінності, на яких побудований Європейський Союз.

Щодо економічного розвитку, є чіткі свідчення з першої та інших хвиль розширення – коли моя країна, Словаччина та інші Центральноєвропейські країні зайшли, це було дуже позитивно для них. Але не лише для них, це стало дуже корисним для Західноєвропейських країн.

Це стало стимулом для більш швидкого зростання, наприклад, на сході Австрії, яка швидко розвинулась після розширення. Це – великий стимул для прикордонних регіонів Польщі та Словаччини, а також для ЄС як установи. А Європі, потрібні стимули для росту, конкуренції.

Всі новини дня

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі бере участь у прес-конференції під час засідання ради керуючих МАГАТЕ у Відні, Австрія, 5 червня 2023 р. REUTERS/Леонхард Фогер

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.

"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.

"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.

Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».

«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.

Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.

Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.

"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.

Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.

За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.

Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.

За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.

Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».

Дивіться також:

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG