Спеціальні потреби

Актуально

Що надихає підтримку України в ЄС, і чому різниця між північним заходом та південним сходом?

Демонстрація на підтримку України в болгарській столиці Софії 24 серпня 2022 р.

Російська війна надалі зміцнює налаштованість європейців на допомогу Україні, і ¾ європейських громадян зараз схвалюють те, що ЄС робить для підтримки українців включно з санкціями проти Росії та з гуманітарними і військовими зусиллями.

Коли лютневе вторгнення Росії почалося, в багатьох країнах політичні партії і рухи швидко зрозуміли, що йдеться не лише про Україну, а про всю Європу.
Александер Кларксон

Керівники Європейського Союзу заявляють, що будуть підтримувати Україну «так довго, як це буде потрібно» і європейці зі своїми лідерами переважно згодні.

«Євробарометр», який вимірює громадські настрої в ЄС на замовлення Європейського парламенту, показує, що російська війна в Україні залишається серед головних причин стурбованості європейців одразу після зростання вартості життя, що хвилює людей найбільше.

74% з 26000 опитаних між 12 жовтня і 7 листопада в усіх двадцяти семи країнах ЄС відповіли ствердно на запитання: «Чи схвалюєте ви підтримку, яку Європейський Союз надає Україні після вторгнення Росії»?

Дані також вчергове демонструють значні регіональні розбіжності настроїв у ЄС, де у північних і західних країнах схвалення підтримки України перевищує 90%, в той час як в кількох південно-східних не сягає 50%.

Графік з Eurobarometer «Осінь 2022» про рівень схвалення допомоги Україні в країнах ЄС.
Графік з Eurobarometer «Осінь 2022» про рівень схвалення допомоги Україні в країнах ЄС.

Найвищий показник бажання допомагати українцям показує Швеція - 97%, а найнижчий - Болгарія - 48%

Франція

78% підтримки допомоги ЄС Україні серед французів кореспондентка журналу «Український тиждень» у Франції Алла Лазарева пояснює французьким «прагненням до справедливості».

«Всі ці люди у Франції, які зараз підтримують Україну, вважають російський напад несправедливим, кажуть, що це абсолютно неприйнятно. Тому й підтримка», - вважає вона.

Важливу роль українська журналістка в Парижі відводить президентові Еммануелю Макрону, який «не залишає байдужими», навіть тих французів, які переважно його критикують.

«Довкола нього вирує багато емоцій і є багато уваги до його слів. А те, що він віднедавна почав казати, що «ми з українцями аж до перемоги» - це нове в його дискурсі, бо на початках він був набагато обережнішим. Зміна його слів і те, що Франція почала надавати Україні танки, все ж таки означає, що щось змінилося в його баченні, і це надихнуло тих, хто підтримує його і підтримує Україну», - вважає Алла Лазарева.

Португалія

92% схвалення підтримки України серед португальців надихає голову Спілки українців Португалії Павла Садоху, який вважає, що уряд прем’єр-міністра Антоніо Кошти відстає від своїх громадян.

«Загалом, я навіть дещо здивований, що з боку суспільства політична підтримка України не змінилася і є однією з найбільших серед країн ЄС», - каже активіст, припускаючи, що «португальське суспільство все більше приймає позицію, що єдиним вирішенням війни є перемога українців».

На його думку погляди португальців очевидно сформовані під впливом інформації про війну, зокрема з репортажів з України, а вже другим чинником він вважає те, що кажуть політики.

«На третю сходинку, я би поставив масове переміщення українців у країни ЄС. Це живі свідки. В деякій мірі, ця масова міграція допомогла політикам у ЄС швидше приймати рішення», - вважає Павло Садоха.

Болгарія

Лише 48% згодних з підтримкою України у Болгарії разом з сусідньою Грецією є найнижчим показником, виявленим в опитуванні. Також у Словаччині менше половини - 49% схвалюють європейську підтримку України.

Головний аргумент: Болгарія - найбідніша країна Євросоюзу, яка сама потребує допомоги. Такі настрої активно використовують проросійські політичні сили,
Ольга Бурда

Ольга Бурда, колишня журналістка, яка вже десятий місяць мешкає у Болгарії, називає ті цифри відображенням досить сильних проросійських настроїв в країні, де на другий термін президентський термін переобрали «політика, який вважає Крим російським і є противником санкцій, запроваджених проти РФ».

«Президент Румен Радев виступає проти надання воєнної допомоги Україні. Офіційною причиною він називає небажання, аби Болгарія "була втягнута в конфлікт". Депутатів парламенту, які на десятий місяць російського нападу на Україну змогли таки схвалити угоду про допомогу українській армії зброєю, президент Болгарії назвав "підпалювачами війни" і дуже пошкодував, що не має можливості накласти вето на рішення парламенту», - звертає увагу Ольга Бурда.

Вона каже, що від болгарів часто лунають наголошування, що їхня країна «найбідніша в ЄС».

«Тут не бракує дискусій на тему надання в Болгарії притулку українським біженцям. І хоч грошові виплати на підтримку людей, що тікають від війни, є мінімальними (разова виплата еквівалентна 200 євро на родину), тут не бракує дискусій і на цю тему. Головний аргумент: Болгарія - найбідніша країна Євросоюзу, яка сама потребує допомоги. Такі настрої активно використовують проросійські політичні сили, популярність яких, як засвідчили нещодавні парламентські вибори, у Болгарії зростає», - вважає Ольга Бурда.

Балкани

Александер Кларксон, лектор з європейської політики в Королівському коледжі Лондона, пропонує при оцінці показників налаштованості на підтримку України в Болгарії, а також в сусідній Греції звернути увагу на історичну особливість балканської ситуації.

«Для Греції і Кіпру Росія ніколи не була головним ворогом. Натомість вони завжди відчували загрозу з Туреччини. Також там є історичні підозри щодо Заходу через роль особливо США у підтримці військової диктатури в Греції, а також те, що Європа не втрутилася, щоб запобігти турецькому вторгненню на Кіпр», - нагадує Кларксон.

Він вважає, що назагал високий рівень підтримки України в Європі цілком очікуваний і значною мірою є результатом дій європейських лідерів, зокрема зусиль Еммануеля Макрона і Олафа Шольца, які разом з Джо Байденом показали 2021 і на початку 2022 року, що вони робили все можливе для запобігання російському вторгненню в Україну.

«А коли лютневе вторгнення Росії почалося, в багатьох країнах політичні партії і рухи швидко зрозуміли, що йдеться не лише про Україну, а про всю Європу і про основу цілої європейської системи і миру на континенті», - підкреслив Александр Кларксон.

Зростання вартості життя

93% опитаних в ЄС на перше місце серед проблем поставили проблеми зростання вартості життя і 82% стурбовані злиднями та соціальними проблемами. Далі у шкалі чинників, які турбують європейців, йдуть проблеми кліматичних змін - 81%, і така ж кількість стурбована загрозою розширення російської війни в Україні. 74% вважають серйозною загрозою ядерних інцидентів.

Дивіться також:

Кімната терапії іграшкою: психологічна допомога для маленьких українців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00

Всі новини дня

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Міжнародні експерти: постачання винищувачів в Україну - це питання часу 

"Постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу", - пишуть експерти. Photo by AIR SELF-DEFENSE FORCE VIA JIJI / AFP

Впродовж 11 місяців від повномасштабного вторгнення якщо Україна просила про якусь зброю у США та союзників, через деякий час вона її отримувала, зокрема і ракетну артилерію, і потужні системи протиповітряної оборони, і бойові броньовані машини, і навіть танки. То ж постачання тепер літаків-винищувачів в Україну - це питання часу, про це йдеться у статті видання Business Insider “Україна отримала танки, і тепер приглядається до літаків”.

Зокрема, в інтерв'ю виданню колишній посол Франції у США та в ООН Жерар Аро розповідає про високу ймовірність отримання Україною західних літаків. Він описує безпекову допомогу для України в час цієї війни як “подавання їжі”: Україна отримує її порціями, крок за кроком.

"Кожні три місяці точаться дебати щодо нового типу зброї. Тепер говорили про танки. Можу посперечатися, що в наступні три місяці це будуть літаки", - розповів дипломат виданню.

“Кожного разу ми сваримося і сваримося”, але врешті-решт країни дають зелене світло військовій техніці, додав він.

У США офіційно заявляють, що безпекова допомога українським Збройним силам, як правило, зосереджена на поточних потребах на полі бою. При цьому, як нещодавно заявив речник Пентагону генерал Пет Райдер, хоча Вашингтон продовжує оцінювати «термінові» потреби українців на полі бою, також проводяться обговорення, що потрібно Києву в «середній та довгостроковій перспективах». Про літаки для України США поки не анонсували, і невідомо, чи це рішення взагалі буде ухвалене.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні під час виступу у Бундестазі заявив, що не планує відправляти винищувачі в Україну. «Я ще з самого початку дав зрозуміти, що ми не говоримо про бойову авіацію, і я повторюю це саме тут», - про заяву канцлера Шольца нагадує видання Al Jazeera у статті “Після танків Україна приглядається до винищувачів: Це те, що ми хочемо”.

Україна просить міжнародних союзників надати Києву одні з найкращих американських винищувачів F15 та F16.

Журналісти Business Insider опитали експертів, який із західних літаків міг би бути найкращим в умовах війни в Україні. Недооціненим експерти назвали літак Gripen виробництва Швеції, мовляв, він значно дешевший і простіший в експлуатації, порівняно з американськими аналогами.

Також непоганим варіантом для України називають американський військовий літак A-10 Warthog - він повільніший за F16, але дуже потужний. В американській армії ці літаки називають “вбивцями танків”.

Британська газета The Guardian у статті “Україна просить винищувачі після німецької пропозиції танків Леопард” посилається на заяву уряду Нідерландів, мовляв, вони розглядають можливість передачі Києву деяких зі своїх 50 літаків у координації з союзниками.

Минулого тижня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра заявив, що Нідерланди розглядатимуть будь-які запити України щодо винищувачів F16 американського виробництва. За його словами, "немає табу" на військову допомогу, пише видання Newsweek.

У статті “Літаки для України: Київ тисне, щоб Захід подолав останню заборону” Newsweek також цитує посла США в ОБСЄ Майкла Карпентера, що Вашингтон підтримає будь-яку європейську країну, яка матиме бажання відправити свої літаки американського виробництва в Україну.

Рішенням щодо танків країни Заходи показали «справжню зміну апетиту до політичного ризику» у питанні винищувачів, коментує виданню експерт Королівського інституту в Лондоні Джастін Бронк.

«Існує відносно обмежене вікно десь впродовж наступних шести місяців або близько того, щоб Україна могла потенційно отримати вирішальні територіальні здобутки перед новою великою хвилею російської мобілізації», – цитує Бронка видання Newsweek.

"Немає сценарію, за яким потреба (в літаках - ред.) повністю зникне, навіть якщо Україна переможе цього року, - аналізує експерт. - Це не про те, чи постачаємо ми важке озброєння, як-от танки та потенційно винищувачі, а більше питання про те, коли ми це зробимо. Відтак є вагомі аргументи, щоб сказати: ви повинні зробити це зараз», - продовжує Бронк.

Якщо Україна отримає американські літаки, вони можуть стати вирішальними на полі бою, як в оборонних, так і в наступальних операціях, які Києву доведеться проводити для звільнення територій, вважає генерал-лейтенант ВПС США у відставці, а нині - декан Інституту Мітчела з аерокосмічних досліджень Дейвид Дептула.

“Повітряна сила забезпечує переваги над бронетехнікою, артилерією та піхотою у таких характеристиках як швидкість, дальність, гнучкість, перспектива, маневровість, мобільність і смертоносність, - цитує генерала Дептулу Newsweek. - Хоча сухопутні сили, безумовно, необхідні, «комбіноване військо» не ефективне без авіації”.

“Якщо Україна не придбає заміну винищувачів західного походження в найближчі місяці, вона втратить здатність захищати свій повітряний простір і підтримувати свої наземні сили, а без контролю свого неба вони програють”, - зазначив генерал-лейтенант ВПС США у відставці Дейвид Дептула.

25 січня під час свого вечірнього звернення президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність отримати західну військову авіацію. "Ми маємо вийти на постачання літаків для України. І це мрія. І це завдання. Важливе завдання для всіх нас", - сказав президент. За словами президента Зеленського, це питання він обговорював із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Північна Корея різко відреагувала на рішення США надати танки Україні

Танк M1A2 Abrams. Архівне фото.

СЕУЛ, 28 січня (Reuters) – Північна Корея в суботу засудила рішення США надати Україні бойові танки, стверджуючи, що Вашингтон «продовжує перетинати червону лінію», щоб отримати гегемонію через проксі-війну, повідомили державні ЗМІ KCNA.

Сестра лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, Кім Йо Чен, зробила зауваження в заяві, оприлюдненій KCNA, заявивши, що Північна Корея «стоятиме в одному окопі» з Росією проти Сполучених Штатів.

Сполучені Штати заявили цього тижня, що поставлять Україні 31 найсучасніший бойовий танк після того, як Німеччина зробила подібну заяву. Це скасувало табу на підтримку Заходом боротьби України проти російського вторгнення шляхом надання зброї, яка має переважно наступальне призначення.

"Я висловлюю серйозну стурбованість щодо ескалації воєнної ситуації з боку США, через надання Україні військової техніки для наземного наступу", - сказав Кім Йо Чен у заяві.

Сполучені Штати та західні країни «не мають ані права, ані виправдання для наклепу на використання суверенними державами права на самооборону».

Минулого року Північна Корея, яка має ядерну зброю, запустила безпрецедентну кількість ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), здатних досягти материкової частини США. Офіційні особи США та Південної Кореї також попередили, що Північна Корея може готуватися до першого з 2017 року випробування ядерного пристрою.

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю

Українсько-польську драму "Щедрик" презентують для американських глядачів. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:07 0:00

Українсько-польську драму "Щедрик" в ці дні презентують для американських глядачів. Фільм розповідає історію трьох родин різної національності – українців, поляків та євреїв, – які мешкають в Івано-Франківську.

Більше

XS
SM
MD
LG