Спеціальні потреби

Актуально

НАТО може збільшити вимоги до резервів, бо війна спустошує запаси боєприпасів

Військові України готуються стріляти снарядами 152-мм гаубиці 2A65 Msta-B, відбиваючи напад Росії на Україну під Бахмутом, 6 лютого 2023 року

БРЮССЕЛЬ/ПАРИЖ, 13 лютого (Reuters) – НАТО, за очікуваннями, попросить своїх членів наростити запаси боєприпасів, які виснажила війна в Україні, щоб стабілізувати поставки зброї Києву та своїм військовим, після кризового режиму роботи протягом року.

Навіть до вторгнення Росії в Україну 24 лютого минулого року багато країн НАТО не виконали цільових показників Альянсу щодо запасів, оскільки офіційні особи вважали, що війни з масштабними артилерійськими битвами в минулому.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Але темпи поставок в Україну, де київські війська щодня випускають до 10 000 артилерійських снарядів, виснажили західні запаси та оголили прогалини в ефективності, швидкості каналів постачання.

"Якщо б Європа воювала з Росією, у деяких країн закінчилися б боєприпаси за кілька днів", - сказав Reuters європейський дипломат.

НАТО щойно завершило обстеження запасів боєприпасів, що залишилися, повідомив Reuters офіційний представник НАТО на умовах анонімності.

«Цілі НАТО (щодо боєприпасів), які ми поставили для кожного союзника, здебільшого не виконувались (до війни в Україні)», — сказав чиновник.

Зараз через конфлікт в Україні запаси ще зменшуються, що робить ймовірним підвищення цільових рівнів запасів боєприпасів для НАТО, повідомило джерело.

"Я буду вражений, якщо цілі не підвищаться", - сказав представник НАТО.

Дані про те, скільки патронів залишилося у запасах Заходу секретні. Показники НАТО щодо запасів для кожної країни-члена - серед найбільших секретів Альянсу.

Загалом НАТО ставить перед кожним союзником завдання надати певні можливості, які Альянс може використати у разі конфлікту.

Це може, наприклад, означати, що певний союзник може мати одну бронетанкову дивізію – приблизно від 10 000 до 30 000 військовослужбовців – повністю оснащену боєприпасами, здатну вести бої з певним рівнем інтенсивності протягом певного часу.

Враховуючи всі ці умови, країна повинна буде забезпечити певну кількість боєприпасів, танків, гаубиць і всього іншого, що може знадобитися для виконання вимог НАТО.

За даними джерела в обороні, лише Німеччині не вистачило 20 мільярдів євро (21 мільярд доларів) для досягнення мети НАТО перед вторгненням.

Міністерство оборони Німеччини не відразу відповіло на запит про підтвердження.

Офіційний представник НАТО сказав, що найбільше не вистачає боєприпасів, починаючи від 155-мм снарядів, які використовуються в гаубицях, до ракет HIMARS і боєприпасів для систем ППО, таких як IRIS-T, Patriot і Gepard, які активно використовуються українськими військами. .

Очікується, що рішення щодо цілей встановлять на саміті НАТО в Литві в середині липня.

ОБМЕЖЕНІ МОЖЛИВОСТІ

Війна також привернула увагу до браку промислових потужностей, необхідних для швидкого нарощування виробництва, після десятиліть скорочення державних замовлень.

Міністри оборони НАТО обговорять це питання в Брюсселі у вівторок і середу перед тим, як десятки західних лідерів зберуться на Мюнхенську конференцію з безпеки, напередодні першої річниці вторгнення Росії до України, яке Росія називає «спеціальною військовою операцією».

Сполучені Штати та Франція почали тиснути на оборонні компанії, щоб вони збільшили виробництво.

Вашингтон має на меті збільшити щомісячне виробництво артилерійських снарядів до 90 000 з 14 400 до війни, повідомила New York Times 24 січня.

За даними Державного департаменту та Пентагону, як найбільший військовий донор України, Сполучені Штати надали Києву зброю на суму близько 30 мільярдів доларів США з початку війни, включаючи понад один мільйон 155-мм патронів.

У липні минулого року президент Франції Еммануель Макрон наказав військовим підрядникам країни розробити стратегію «воєнної економіки», щоб прискорити виробництво всього: від боєприпасів до гаубиць.

Французькі офіційні особи відмовилися назвати конкретну цифру виробництва боєприпасів, але на 2023 рік Париж замовив боєприпаси на суму близько 2 мільярдів євро, з яких близько 1,1 мільярда євро буде поставлено цього року.

Сюди входить 10 000 155-мм снарядів від Nexter Systems, єдиного французького підрядника з боєприпасів великого калібру.

Військова економіка починає приносити плоди. За словами військових, час виробництва боєприпасів почав скорочуватися з дев’яти до трьох місяців.

Гаубиця «Цезар», яку раніше створювали два роки, тепер виготовляється за 18 місяців.

Співпраця між союзниками є ключовою. Угода між Францією та Австралією передбачає, що Канберра постачатиме порох, який не виробляється у Франції, щоб Nexter міг виробляти 155-мм снаряди.

Перші кілька тисяч будуть доставлені в Україну до кінця березня.

"Ми шукаємо разом з іншими країнами, щоб побачити, як ми можемо відтворити цю модель", - сказав французький чиновник.

ВІДСТАВАННЯ

Однак інші країни відстають.

Німеччина, де канцлер Олаф Шольц через кілька днів після вторгнення оголосив про створення спеціального фонду в розмірі 100 мільярдів євро для модернізації армії, досягла незначного прогресу в наповненні зброєю та боєприпасами, які терміново доставлені Києву.

"До кінця минулого року ми не отримували жодних значних замовлень", - сказав глава Асоціації промисловості безпеки та оборони Німеччини Ганс Крістоф Ацподіен.

«Незважаючи на 100 мільярдів євро спеціального фонду, міністерство оборони мало дефіцит протягом усього 2022 року. Грошей на закупівлю боєприпасів не вистачало ні в спеціальному фонді, ні в оборонному бюджеті», — він додав.

Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн, голова комітету з питань оборони німецького парламенту та союзник правлячої коаліції Шольца, назвала цей рік «втраченим роком» і поскаржилася на відсутність передбачливості при перезамовленні обладнання.

Однак деякі німецькі виробники зброї готуються.

Rheinmetall (RHMG.DE), ймовірно, найвідоміша виробництвом 120-мм гармати для танка Leopard 2, заявила, що готова збільшити виробництво 155-мм артилерійських снарядів до 450 000–500 000 на рік із 60 000 до 70 000 у 2022 році.

Це зробить Rheinmetall найбільшим виробником цих боєприпасів, сказав генеральний директор Армін Паппергер. Він також веде переговори зі США». Компанія Lockheed Martin (LMT.N), яка виготовляє реактивні системи залпового вогню HIMARS, створить виробничу лінію в Німеччині.

Навіть у Великій Британії, яка є одним із головних постачальників України, серед опозиції зросла тривога після того, як у січні Лондон поставив Києву 30 великих артилерійських гармат AS90.

Джон Хілі, керівник головної опозиційної Лейбористської партії з питань оборони, сказав Reuters, що це одна третина всіх поставок Великобританії, але нічого не було зроблено для їх заміни.

Нам потрібна стратегія накопичення запасів, яка враховує вимогу продовжувати підтримувати Україну, а також вимогу поповнювати наші власні сили для майбутнього», – додав він.

Прес-секретар міністерства оборони сказав, що вживаються зусилля для швидкої заміни AS90.

НЕСТАЧА НАПІВПРОВІДНИКІВ

Зусиллям, спрямованим на збільшення оборонного виробництва, заважає кілька факторів, серед яких світовий дефіцит напівпровідників, деяких видів сировини та проблема пошуку достатньої кількості висококваліфікованих працівників.

Після холодної війни виробництво боєприпасів стало "досить кустарним", сказав представник НАТО. «У певному сенсі це стало на кшталт амазонського стилю, начебто своєчасно, без величезної глибини за цим. Це дуже дорого модернізувати».

У той же час керівники оборонного сектору неохоче інвестували в додаткові виробничі лінії, не маючи чітких замовлень, бажано на кілька років.

Офіційний представник НАТО сказав, що Альянс намагається вирішити такі проблеми, об’єднавши групи союзників для укладення багатонаціональних контрактів на кілька років, і що він очікує, що на зустрічі в Брюсселі буде підписано кілька таких контрактів.

Але попереду ще довгий шлях збільшення запасів.

"Я не думаю, що протягом наступного року рівень наших запасів значно зросте, - сказав представник НАТО. - Будь-які додаткові запаси, які ми матимемо, підуть в Україну».

Всі новини дня

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

 • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
 • вимушені зникнення людей;
 • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
 • свавільний арешт або затримання;
 • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
 • неправомірне втручання в приватне життя;
 • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
 • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
 • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
 • серйозні обмеження свободи Інтернету;
 • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
 • жорсткі обмеження релігійної свободи;
 • обмеження свободи пересування;
 • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
 • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
 • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
 • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
 • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
 • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG