Спеціальні потреби

Актуально

Перестановки у владі Молдови: відповідь Кишинева на гібридну загрозу Кремля

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан склав присягу на посаді, 16 лютого 2023 року

Молдова отримала нового прем’єра – Доріна Речана, колишнього міністра внутрішніх справ і секретаря Ради Нацбезпеки. Між відставкою попередньої керівниці уряду – Наталії Гавриліти й нинішнім голосуванням пройшло менше тижня. Обидва політики належать до партії «Дія і Солідарність», яка має більшість у парламенті, тож це не стало неочікуваністю.

Перестановки відбулись на тлі повідомлень про нові гібридні загрози від Росії.

«Молдова зазнає гібридних атак. Ми боролися з цими загрозами минулої осені, але нова сильніша хвиля щойно почалася» - заявив Дорін Речан, повідомляє AFP.

У понеділок президентка Мая Санду повідомила про ймовірний план державного заколоту, організованого Росією. «У плані – залучення диверсантів з військовою підготовкою, одягнених у цивільне, які вдаватимуться до силових дій, атакуватимуть державні будівлі та захоплюватимуть заручників. Організація насильницьких акцій, замаскованих під протести так званої опозиції, має на меті змінити владу в Кишиневі. План також передбачає використання для насильницьких дій осіб з-за кордону. Наприклад, матеріали містять інструкції щодо правил в’їзду в Республіку Молдова для громадян Російської Федерації, Республіки Білорусь, Сербії та Чорногорії», - заявила Санду.

Російська загроза Молдові та спроби державного перевороту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

Заява пролунала у понеділок, а вже у вівторок в Молдову не пустили футбольних вболівальників з Сербії, які, нібито, їхали на гру з місцевою командою. Депутат від партії президентки Молдови "Дія і солідарність" Андріан Кептонар заявив, що серед них були диверсанти. Молдовські прикордонники повідомили, що вболівальники не змогли обґрунтувати свою причину приїзду. Наступного дня в Молдову не пустили чорногорських боксерів. У вівторок Молдова на кілька годин закрила свій повітряний простір, офіційний пояснень Кишинів не назвав. Водночас військово-повітряні сили сусідньої Румунії піднялися на перехоплення потенційно небезпечних цілей.

Про загрозливий план Кремль першим – на саміті ЄС у Брюсселі повідомив президент України Володимир Зеленський. «Нещодавно я розмовляв з президенткою Молдови пані Санду і повідомив їй, що нашій розвідці вдалося перехопити детальний російський план знищення політичної ситуації в Молдові. Російський документ, який показує, хто, коли і в результаті яких дій збирається зламати Молдову - зламати демократичний порядок країни і встановити над нею свій контроль» – повідомив президент України.

Президентка Санду відповідає не лише на зовнішні загрози, а й внутрішні. В Молдові зростає незадоволення зростанням цін на енергоносії, яким користується Кремль, констатує Сергій Тофілат, колишній радник президента, заступник голови партії Змін.

«Стрімке зростання цін на газ та електроенергію – люди незадоволені через високу ціну. Люди починають звинувачувати владу через високі ціни, тому замість того, щоб звинувачувати Путіна, вони роблять вигляд, що влада винна в таких високих цінах на газ та електроенергію, що є абсолютним абсурдом, ми можемо мати найкращий уряд у світі, але він не зможе знизити ціни. Подивіться, Путін шантажує всю Європу», - аналізує Тофілат.

Президентка Санду заявила, що всередині країни Кремль прагне використовувати проросійські сили, зокрема, партію Шор. Вона вказала: «Метою цих дій є повалення конституційного ладу, зміна законної влади в Кишиневі на незаконну, що поставило б нашу країну на службу Росії. У реалізації плану автори покладаються на якісь внутрішні сили, але в основному на злочинні угруповання, такі як формування «Шор», на деяких ветеранів, колишніх співробітників правоохоронних органів».

Сергій Тофілат пояснює, як проросійські політики намагалися організувати протести: «Вони в основному покладаються на бідних людей, людей похилого віку, тих хто найбільше страждає від бідності та високих цін. У нас вийшло відмінне розслідування журналістів. Вони потрапили в ряди організаторів та зняли, як пропонували людям по 20 євро, щоб переконати їх вийти на вулиці».

Росія продовжує спроби впливати на Молдову через енергетику. "Газпром" цієї осені шантажував Кишинів припиненням постачання газу. Так само як свого часу тиснув на Україну. Тож Київ та Кишинів діють спільно, щоб протидіяти кремлівській загрозі, пояснює Євген Магда, директор Інституту світової політики (Україна): «Це був єдино вірний крок з боку Володимира Зеленського передати інформацію керівництву Молдови про прагнення Росії дестабілізувати ситуацію у цій європейській державі, сусідці України. Чому? Бо таким чином, Україна бореться і за власну безпеку. Не секрет дестабілізувати південь, Одещину, Миколаївщину, це для Росії один з пріоритетів. Ми маємо розуміти, що якщо будуть реалізовані російські плани, то Росії не потрібні ні незалежна Україна, ні незалежна Молдова на політичній карті Європи».

Москва постійно провокує в регіоні. Російські ракети, які Москва вистрілює по Україні, показово порушують повітряний простір Молдови. МВС цієї країни повідомило, що знайшло на території Молдови уламки вже 4 ракети. У Кишиневі розуміють – перемога України приведе до того, що Москва припинить свою політику шантажу в регіоні і відкриє шлях до розв’язання проблеми Придністров’я, невизнаного у світі утворення. Сергій Тофілат нагадує: «Була низка випадків, коли російські ракети входили в повітряний простір Молдови, і це справді становить загрозу безпеці Молдови. Справа в тому, що в Молдові немає системи протиракетної оборони. Більшість молдован дуже вдячні за мужність українській армії, яка захищає не лише незалежність України, але й бореться за незалежність Молдови та й загалом Європейського Союзу».

Президентка Санду вказує, що могло би статися, якби в результаті заколоту перемогли проросійські партії: «Молдова могла бути використана Росією у її війні проти України».

Після повідомлень про підготовку заколоту, США висловили свою підтримку уряду Молдови. Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США, заявив, що «Ми підтримуємо уряд Молдови і молдавських людей. Ці повідомлення викликають глибоке занепокоєння. Це те, що можна очікувати від російської поведінки».

Євросоюз знає про виклики, які постали перед молдавською владою. І Жозеп Боррель, Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики повідомив, що «Ми знаємо, під яким величезним російським тиском перебуває Молдова, яка також стикається з російською агресією, яка щодня стає сильнішою».

Як Україна, так і Молдова своєю метою визначили вступ до ЄС.

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG