Спеціальні потреби

Актуально

Голос Америки відсторонив від роботи двох журналістів російськомовної служби після отриманих скарг 

У п'ятницю Голос Америки відправив у вимушену оплачувану відпустку двох журналістів російськомовної служби після отримання скарг щодо їхньої попередньої роботи в ЗМІ, підтримуваних Кремлем. Голос Америки розглядає обставини справи.

В листопаді 2022 року співробітники Голосу Америки повідомили менеджерів про свої занепокоєння щодо двох журналістів — Гаррі Княгницького та Дар’ю Давидову — яких щойно взяли на роботу. У листі, підписаному 15 із 92 працівників російськомовної служби, йдеться, що на своїй попередній роботі Княгницький і Давидова поширювали прокремлівські наративи про Україну.

Минулого тижня ЗМІ в Україні опублікували матеріали про цю ситуацію. Після цього, понад 20 медійників, які входять до українського обʼєднання Медіарух, закликали звільнити Княгницького. Деякі з підписантів листа Медіаруху, працюють в компаніях-партнерах Голосу Америки.

У четвер на запитання щодо прийняття рішення про працевлаштування цих журналістів та чи будуть вжиті відповідні заходи, представники зв’язків із громадськістю Голосу Америки не відповіли прямо, сказавши, що протягом десятиліть мережа «наймала досвідчених журналістів із репресивних суспільств, включаючи Росію».

Голос Америки регулярно наймає на роботу іноземних журналістів, які вільно володіють мовами та знають відповідні регіони, щоб створювати надійну й авторитетну журналістику понад 40 мовами. Агентство каже, що всі матеріали журналістів проходять редакційну перевірку перед публікацією.

«Усі журналісти «Голосу Америки» працюють під редакторським контролем, що гарантує, що всі їхні матеріали відповідають найвищим стандартам журналістики та нашому Статуту. Робота Давидової та Княгницького, як і інших журналістів Голосу Америки, проходить ретельний процес редагування, встановлений агентством», - йдеться у повідомленні представників зв’язків із громадськістю Голосу Америки.

У відповідь на подальший запит про коментарі, коли американські ЗМІ повідомили подробиці про вимушену відпустку Княгницького та Давидової, відділ зв’язків з громадськістю Голосу Америки ввечері в п’ятницю в електронному листі написав: «Голос Америки може підтвердити, що два журналісти російськомовної служби перебуватимуть у вимушеній оплачуваній відпустці, поки Голос Америки розглядає обставини справи. Це стандартна практика, і в рамках внутрішньої перевірки Голос Америки проведе співбесіду з обома журналістами».

Княгницький і Давидова були прийняті на роботу в жовтні 2022 року та пройшли безпекову перевірку, обов’язкову для усіх співробітників Голосу Америки.

У відкритому зверненні Медіарух України виклав приклади попередньої роботи Княгницького на НТВ, де він просував прокремлівські наративи, зокрема щодо Донбасу та Криму. «За часи роботи на НТВ Княгницький, здається, устиг підтримати всі пропагандистські наративи Росії», – йдеться у відкритому листі Медіаруху України.

У 2001 році контроль над НТВ перебрала державна енергетична компанія «Газпром».

Княгницький залишив НТВ у 2017 році та переїхав до США, де працював на іншу підтримувану Росією телекомпанію RTVI, яку залишив невдовзі після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Княгницький і Давидова не відповіли на електронні листи в суботу з проханням надати коментарі перед цією публікацією.

У коментарі The Washington Post Княгницький заперечив, що є пропагандистом, і сказав, що покинув RTVI, коли керівництво намагалося контролювати висвітлення російського вторгнення.

Після того, як 29 листопада співробітники Голосу Америки висловили занепокоєння щодо прийняття Княгницького та Давидової на роботу, вище керівництво Голосу Америки у грудні провело зустріч з колективом російськомовної служби та редактором зі стандартів Голосу Америки, щоб обговорити занепокоєння. Після цієї зустрічі Голос Америки повідомив, що один із підписантів листа відкликав свій підпис. За даними Голосу Америки, на двох редакційних нарадах, що відбулися після цього, ніхто з російськомовної служби цього питання не порушував.

За словами аналітиків, під час прийняття на роботу співробітників редакції мають обов’язок надавати пріоритет чесності та журналістським навичкам.

«Кожну справу треба розглядати окремо, кожного журналіста щодо своєї попередньої роботи. Голос Америки, як і будь-яка медіаорганізація, зобов’язаний наймати журналістів, які працюють добросовісно, мають сильні журналістські навички та віддані висвітленню правди», – каже Енн Купер, почесна професорка Колумбійської школи журналістики.

«Чи розглядали менеджери Голосу Америки попередню та нещодавню роботу журналіста, чи впевнені вони, що матеріали, які журналіст робить для Голосу Америки, відповідають їхнім стандартам? Ось що тут важливо», — каже Купер, досвідчена журналістка, яка була першим керівником московського бюро NPR.

Журналісти Голосу Америки, у тому числі й російськомовна служба, підготували сотні годин програм, щоб розвінчати московську дезінформацію та пропаганду про війну РФ проти України. «Російськомовна служба Голосу Америки прагне продовжувати надавати своїй аудиторії правдиві новини та вичерпні репортажі», — йдеться в заяві відділу зв’язків з громадськістю Голосу Америки.

Питання щодо безпекової перевірки

Процедура прийняття на роботу у Голосі Америки раніше була поставлена під сумнів через розслідування щодо Сетаре Дерахшеш Сіґ, яка працювала у перській службі Голосу Америки. Сіґ була звільнена з посади у 2020 році після того, як розслідування Агентства США з глобальних медіа (USAGM) виявило, що Сіґ підробила документи та зловживала державними коштами.

У лютому 2021 року нове розслідування виправдало Сіґ.

У грудні 2022 голова комітету із закордонних справ Палати представників Конгресу США Майкл Маккол у листі до керівниці Агентства США з глобальних медіа Аманди Беннетт зробив запит з вимогою надати усі документи та інформацію щодо рішення поновити Сетаре Дерахшеш Сіґ на посаді.

Всі новини дня

США стурбовані, що Китай може підтримати план, який не передбачає виведення військ РФ з України  

"Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією", - сказав координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. 

США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях. Про це повідомив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі у понеділок, 20 березня.

«Ми стурбовані тим, що натомість Китай повторюватиме заклики до припинення вогню, коли російські сили залишатимуться на суверенній території України», – сказав Кірбі. - «Будь-яке припинення вогню, яке не стосується виведення російських військ з України, фактично ратифікує незаконні завоювання Росією».

Кірбі наголосив, що війна в Україні може закінчитися дуже швидко, як тільки Путін виведе війська з України.

Раніше сьогодні Державний секретар США Ентоні Блінкен також заявив, що без виведення російських військ з України мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету і не буде конструктивним.


Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео

Держсекретар США прокоментував візит Сі Цзіньпіна до Москви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ентоні Блінкен: «Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт  президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні». 

Американець Дейв Трауб пояснив, чому не підтримує організаторів “антивоєнного” мітингу у Вашингтоні

Американець Дейв Трауб, ІТ-інженер, взяв участь у “антивоєнному” мітингу у Вашингтоні, висловивши незгоду з організаторами та назвавши його “справжнім соромом”. Про це він сказав у коментарі Голосу Америки.

Вісім танків Leopard 2 з Норвегії - вже в Україні

Польські інструктори та українські солдати тренуються на танках Leopard 2 A4 у 10-й бригаді в Свентошуві, Польща, 13 лютого 2023. REUTERS/Kacper Pempel

Норвегія доправила в Україну вісім танків німецького виробництва Leopard 2. "Усі вісім Leo (Leopard) 2 знаходяться в Україні", - повідомила агенції AFP в електронному листі речниця Збройних сил Норвегії Стіне Барклай Гаасланд.

"Для України передача танків матиме вирішальне значення для спроможності вести наступальні операції та відвойовувати окуповані Росією землі", - йдеться у заяві підполковника Ларс Єнсен, голови бронетанкового батальйону Норвегії.

Норвегія має намір замінити передані ЗСУ Leopard 2A4 танки на більш сучасні Leopard 2A7, і нещодавно замовила 54. Окрім танків, Норвегія зобов'язалася надати Києву до чотирьох машин підтримки, боєприпаси та запчастини.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Норвегія приєдналась до сімнадцяти країн Європейського Союзу у домовленості спільно закуповувати боєприпаси для допомоги Україні та поповнювати власні запаси за дворічною прискореною процедурою для 155-мм артилерійських снарядів і семирічного проекту із придбання кількох типів боєприпасів.

На початку березня Польща, яка проводить для українців навчання на німецьких танках, повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. А минулого тижня речник Командування спеціальної підготовки збройних сил Бундесверу заявив, що українські військові майже завершили навчання на Leopard 2 у Німеччині, й скоро ці танки вже будуть в Україні.

При цьому німецький виробник зброї Rheinmetall веде "багатообіцяючі" переговори щодо будівництва танкового заводу в Україні "вартістю приблизно 200 мільйонів євро" (213 мільйонів доларів), щоб випускати до 400 танків Panther на рік, заявив президент фірми Армін Паппергер. Він додав, що очікує рішення щодо плану через два місяці, зазначивши, що таке місце може бути захищене від нападу Росії системою ППО.

У статті використано матеріали AFP

Корупція, дитяча порнографія, брак обвинувальних вироків - звіт про ситуацію з правами людини в Україні

Інспектори досліджують вбивства, скоєні під час російської окупації в Бучі, 13 червня 2022 року

Державний департамент США презентував звіт про ситуацію з правами людини в різних країнах світу.

Звіти щодо окремих країн "висвітлюють жахливі за своїми масштабами та серйозністю порушення протоколів і зловживання. Повномасштабна війна Росії проти України, яка почалася в лютому 2022 року, призвела до масових смертей і руйнувань, є повідомлення про вчинення російськими військовими злочинів та інших звірств, зокрема позасудові страти цивільних осіб і жахливі звіти про гендерне насильство, включаючи сексуальне насильство проти жінок і дітей", - заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, представляючи документ.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Зокрема у документі в розділі "Україна" мовиться, що станом на грудень минулого року росіяни уразили обстрілами щонайменше 261 медичний заклад та понад 500 шкіл.

У звіті перелічуються серйозні порушення прав людини, які вчинили російські війська на окупованих територіях, і щодо яких автори звіту отримувати “достовірні повідомлення”:

 • масові та незаконні вбивства, зокрема позасудові;
 • вимушені зникнення людей;
 • катування та жорстоке, нелюдське або принизливе поводження чи покарання, зокрема, дітей;
 • свавільний арешт або затримання;
 • політичні ув’язнення або затримання, зокрема під час операцій «фільтрації», які супроводжувались допитами, катуванням, примусовим розділенням сімей, примусовою депортацією та усиновленням українських дітей до російських родин;
 • неправомірне втручання в приватне життя;
 • покарання членів сім'ї за ймовірні провини родича;
 • серйозні зловживання під час конфлікту, звірства, викрадення, катування та фізичне насильство;
 • серйозні обмеження свободи вираження поглядів, зокрема, для представників ЗМІ, що супроводжувались насильством або погрозами щодо журналістів, необґрунтовані арешти або переслідування журналістів, цензура;
 • серйозні обмеження свободи Інтернету;
 • суттєве втручання у свободу мирних зібрань;
 • жорсткі обмеження релігійної свободи;
 • обмеження свободи пересування;
 • нездатність громадян голосувати на вільних і чесних виборах;
 • серйозні та необґрунтовані обмеження участі в політичному житті;
 • серйозні обмеження або переслідування національних і міжнародних правозахисних організацій;
 • відсутність розслідування та відповідальності за гендерне насильство;
 • злочини, пов’язані з насильством, проти представників меншин чи корінного населення, як то кримських татар та етнічних українців;
 • злочини, пов’язані з насильством проти людей ЛГБТ.

Дослідники також звертають увагу, що до багатьох злочинів були причетні представники української влади, зокрема вбивств, катувань, свавільних арештів, вплив на суддів, обмеження свободи, переслідування людей.

“Уряд загалом не вживав адекватних заходів для притягнення до відповідальності чи покарання посадовців, які вчинили порушення, що призвело до атмосфери безкарності”, - мовиться у звіті.

Як приклад, звіт вказує на вбивство у Києві Дениса Кіреєва під час арешту силами СБУ. Він був членом української делегації на переговорах з Росією. Справу досі розслідує Державне Бюро розслідувань.

Також у документі йдеться про смерті внаслідок катувань або недбалості з боку міліції чи тюремних офіцерів в Україні.

Проблемою лишається низька кількість обвинувальних вироків, внаслідок розслідувань вбивств та інших злочинів під час Революції Гідності в Києві у 2013-14 роках, “попри наявність значних доказів і створення спеціального підрозділу ДБР для розслідування службових злочинів серед високопосадовців уряду та в правоохоронних органах”, - мовиться у звіті.

У розділі “тортури” автори звіту діляться оцінками про те, що в Україні лишається проблема "безкарності зловживань українських правоохоронних органів та Служби безпеки України, яких часто не притягують до відповідальності”.

Значною проблемою лишається “значна кількість дитячої порнографії в Інтернеті”, яка походить з України.

“Міжнародна організація з міграції повідомила, що діти з соціально незахищених сімей і ті, хто перебуває під опікою держави, як і раніше знаходяться в зоні високого ризику торгівлі людьми, в тому числі для комерційної сексуальної експлуатації та виробництва порнографії”, - мовиться у звіті.

Водночас дослідники віддають належне українській владі за вживання "деяких кроків", щоб притягнути до відповідальності та покарати посадових осіб, причетних до корупції.

“Корупція залишається поширеною на всіх рівнях виконавчої, законодавчої та судової гілок влади. [...] За перші сім місяців року шістьох суддів засудили за вимагання хабаря, і вони отримали різні покарання від трьох до семи років позбавлення волі. [...] Три з п’яти спеціалізованих антикорупційних органів до кінця року залишалися без постійного керівництва, що створювало серйозну проблему для ефективності антикорупційної системи”, - мовиться у звіті, який було направлено до Конгресу.

Автори звіту відзначають, що українська влада здебільшого не втручалась у розслідування журналістів чи правозахисників. При цьому, як зазначають автори звіту, "уряд забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів, яких вважали загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, яка, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни".

Український уряд "загалом дозволяв незалежний моніторинг в’язниць та центрів ув’язнення міжнародними та місцевими правозахисними групами", мовиться у звіті. Відсутня також інформація про політичних в'язнів в Україні.

Раніше в ООН презентували звіт про воєнні злочини Росії в Україні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG