Спеціальні потреби

Чого очікувати Україні від зборів МВФ та Світового банку у Вашингтоні?


Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва
Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва

У Вашингтоні розпочались збори Міжнародного Валютного фонду та Світового банку. Очільники світових центробанків та міністри фінансів цього тижня збираються в американській столиці, щоб під час дискусій, двосторонніх зустрічей та експертних семінарів обговорити перспективи світової економіки, стабільність фінансової системи на тлі нещодавнього падіння банків у США та Європі, обмеження економічного впливу війни Росії в Україні, боротьбу з обходом санкцій з боку Росії тощо.

До Вашингтона прибув голова Національного банку України Андрій Пишний, а також заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, повідомила установа у Facebook. Президент України Володимир Зеленський планує звернутись до зібрання відеозв'язком в середу.

Серед питань, щодо яких українські посадовці прагнуть досягнути прогресу у Вашингтоні: виконання програми МВФ, подолання наслідків російської військової агресії та посилення санкційного тиску на Росію, забезпечення економічної стабільності України та відновлення. Заплановані зустрічі з керівництвом МВФ, Світового банку, ЄБРР, Міністерства фінансів США, Європейського центрального банку, керівниками європейських центробанків, повідомили в НБУ.

Війна Росії в Україні загострила проблеми, які стоять перед світом - від зростання цін на продовольчі товари до збільшення геополітичної напруги, заявила директорка-розпорядниця Фонду Крісталіна Георгієва на відкритті зборів.

"Один із цих шоків – безглузда війна в Україні може зникнути просто якщо одна країна, яка вдерлась до України, просто прийме рішення зупинити війну. - каже посадовиця. - Чому це важливо для того, що ми сьогодні обговорюємо тут? По-перше – ця війна відвертає увагу світу від багатьох нагальних проблем. Це війна не лише вбиває людей, вона підштовхує ціни на харчові продукти й вона збільшує геополітичну напругу, зменшує здатність світу працювати в єдності. Отже, існує проблема, яку це засідання не в змозі вирішити, але його вирішення надзвичайно допомогло б розв'язати питання, які ми обговорюємо".

Тиждень тому МВФ затвердив масштабний пакет допомоги Україні обсягом 15,6 мільярда доларів, з яких 2,7 мільярда - вже в Україні. Кошти допомогли стримати економічну стабільність та фінансувати основні бюджетні витрати, заявили в Міністерстві фінансів України. Нацбанк сподівається отримати цього року від МВФ 5 мільярдів доларів загалом.

Однак програма, безпрецедентна для країни у війні, несе"значні ризики" до виконання, як заявила заступниця директора МВФ Гіта Гопінат, і передбачає 19 різних заходів зі стабілізації економіки з боку України вже до кінця року, включаючи заходи зі збільшення податкових надходжень, стабільності валютного курсу, протидії корупції та стабільності центробанку. Також передбачено щоквартальні перегляди вже з червня. Програма стала підтвердженням того, що міжнародна спільнота підтримує Україну в довгостроковій перспективі, заявили в Мінфіні США.

Якщо війна завершиться до середини 2024 року, потреба України у зовнішньому фінансуванні складатиме 115 мільярдів доларів. Такими оцінками з журналістами поділився посадовець МВФ Гевін Грей. Однак, якщо війна триватиме до кінця 2025 року - потреба зросте до 140 мільярдів доларів.

А от вартість повоєнної відбудови потребуватиме значно більших ресурсів від донорів. Світовий банк перед засіданням збільшив оцінку витрат на відбудову України до 411 мільярд доларів з 349, озвучених перед цим.

Боротьба з обходом санкцій Заходу, запроваджених, щоб обмежити здатність Росії фінансувати війну - також на порядку денному, повідомили в Міністерстві фінансів США.

Серед ініціатив із подолання уникнення санкцій, минулого місяця на Саміті за демократію, США та понад 20 інших країн домовились вжити заходів, щоб збільшити прозорість структури власності корпорацій, щоб не дозволити використання західної фінансової системи для відмивання коштів. Дженет Єллен, міністр фінансів США, привітала ці заходи як і рішення Міжнародної групи з подолання відмивання коштів (FATF) минулого місяця виключити Росію зі своїх членів. «Росія продовжує зневажати суверенітет, коїти негуманні вчинки проти України й діяти як рай для незаконних коштів», - заявила посадовиця.

Клептократичний режим Кремля розв'язав війну в Україні, каже посадовиця: «Корупція дозволила Володимиру Путіну та російським олігархам розкрасти багатство своєї країни, щоб фінансувати незаконну війну проти українських цивільних». Єллен згадала, що під час візиту до Києва минулого місяця вона «на власні очі змогла побачити трагічний вплив варварських атак Росії».

МВФ та міжнародні фінансові організації також підтримали заходи зі зменшення боргового навантаження на Україну.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Форум

XS
SM
MD
LG