Спеціальні потреби

Актуально

Хто такий Джек Тейшейра, якого підозрюють у злитті таємних документів, і як він міг отримати до них доступ? (ОНОВЛЕНО)

ФБР заарештувало підозрюваного в злитті засекречених документів США — ним виявився 21-річний військовий Джек Тейшейра зі штату Массачусетс. Як повідомив генпрокурор США Меррік Гарланд, зараз Тейшейрі закидають несанкціоноване вилучення, зберігання та передачу секретної інформації, що стосується національної оборони США. Що відомо про Джека Тейшейру, як він міг отримати доступ до засекречених документів про війну Росії в Україні, і якої шкоди завдав цей злив? Розповідаємо основне.

Хто такий Джек Тейшейра?

За інформацією Пентагону, Джек Дуглас Тейшейра служить в 102 розвідувальному крилі повітряної нацгвардії в штаті Массачусетс.

The Washington Post та The New York Times у своїх розслідуваннях вказують на те, що Тейшейра — релігійний чоловік, який захоплюється зброєю та спортивними машинами, а також компʼютерними іграми. Його товариші описують його погляди як лібертаріанські та звертають увагу, що той критикував уряд США за “зловживання владою” та “приховування правди”.

Тейшейра приєднався до війська у 2019 році, а через два роки почав виконувати свої обовʼязки на базі в Массачусетсі, де, згідно з записами, займався обслуговуванням кіберсистем. Іншими словами, пояснює генерал у відставці Марк Гертлінг, Тейшейра був IT-фахівцем, і завдяки цьому міг мати доступ до різного роду інформації, в тому числі таємної.

Чому йому дозволили працювати із таємними документами?

Для роботи із засекреченою інформацією в американському війську потрібно пройти низку перевірок та отримати відповідний рівень доступу. Як цей доступ отримав молодий військовий з низьким званням і чому йому довірили такі завдання?

Як пояснюють американські військові, дотепер це було звичною практикою.

“Аналітики розвідки та ІТ-фахівці — молоді люди, їм довіряють виконувати свою роботу. І тисячі з них виконують її чудово. Цей хлопець був винятком”, - пояснює Марк Гертлінг.

Ветеран морської піхоти США Ерік Гарсія пригадує, що він мав доступ до цілком таємних документів у віці 18 років. А коли йому виповнилось 21, він уже здійснив два відрядження в Ірак.

Колишній конгресмен Адам Кінзінґер також додає, що більшість військових в американському війську — молоді люди. “Давайте прояснимо. Я вважаю, що цей зрадник не повинен був мати доступ того рівня, який у нього був. Але він цей доступ мав. Тут немає глибшої змови… Молоді люди низького рангу мають доступ до розвідувальної інформації”, - пише Кінзінґер.

Що з цим збирається робити Пентагон?

Речник Пентагону Пет Райдер заявив, що в Міноборони існують чіткі правила щодо захисту секретної та конфіденційної інформації. “У нас є протоколи, ми проводимо регулярне навчання щодо належного поводження з таємною інформацією. Ми підписуємо угоди про нерозголошення. Ці правила дуже чіткі — і кожен, хто порушує ці правила, робить це навмисно”, - сказав Пет Райдер. “Це була свідома злочинна дія”.

В Пентагоні вже переглядають, кому і яким чином надається засекречена інформація і запевняють, що підійшли до цього дуже серйозно. “Ми продовжуємо переглядати низку чинників, пов’язаних із захистом таємних матеріалів. Це включає перевірку та оновлення списків розсилки, оцінку того, як і де поширюються розвідувальні дані, та багато інших кроків”, - сказав речник відомства. “Ми зробимо все в наших силах, щоб запобігти можливим несанкціонованим викриттям у майбутньому”.

Відповідей від Пентагону очікують також у Конгресі США. Наразі, як повідомляє Bloomberg, Білий Дім планує провести брифінг у Сенаті, за зачиненими дверима 19 квітня. В Палаті представників також закликають до відповідних слухань.

Яке покарання загрожує Тейшейрі, якщо доведуть його вину?

Джеку Тейшейрі закидають несанкціоноване вилучення, зберігання та передачу секретної інформації, що стосується національної оборони. В пʼятницю чоловіку висунули звинувачення за двома пунктами, пов’язаними з розповсюдженням таємних документів США. Якщо його вину доведуть в суді, разом ці два порушення передбачають максимальне покарання у вигляді 15 років позбавлення волі.

Яка саме таємна інформація опинилась в мережі?

Про те, як, де і чому Джек Тейшейра міг публікувати засекречену інформацію, написали у своєму розслідуванні The Washington Post. Журналісти стверджують, що він публікував знімки документів у закритому чаті для геймерів на платформі Discord для того, аби похизуватись перед товаришами, більшість з яких була підлітками. Більше про це можете почитати також у нас на сайті.

Що зрештою опинилось у доступі?

В Пентагоні не підтверджують автентичності оприлюднених знімків, але кажуть, що в деяких випадках на них дійсно можуть бути засекречені дані. Помічник міністра оборони США Крис Мар додав, що оприлюднені документи за форматом схожі на ті, що використовують для брифінгів керівництва Пентагону про війну в Україні.

На знімках, оприлюднених в мережі, здебільшого йдеться про оцінки американської розвідки та військового керівництва США про хід війни Росії проти України. З них також випливає, що Сполучені Штати могли стежити не лише за своїми противниками, але і за союзниками, зокрема Україною, Південною Кореєю, Ізраїлем та іншими країнами.

Серед іншого, в документах мовиться про критичні потреби українських сил ППО, зокрема в боєприпасах. Також там є інформація про ймовірний час та цілі російських атак на Україну, яку Вашингтон міг передавати Києву для кращої оборони. І нібито оцінки США, де вони вважають, що ні Україна, ні Росія не зможуть досягнути значних успіхів на полі бою до кінця 2023 року.

Загалом, як пише The Washington Post, в мережі опинилось понад 300 знімків із, як виглядає, засекреченою інформацією.

Дезінформація чи правда?

Наразі достеменно невідомо, що з опублікованої інформації може бути правдою, а що - ні. Американські ЗМІ пишуть про щонайменше один файл з модифікованою інформацією, де, як видається, значно занижені числа російських втрат, а українські втрати навпаки — завищені.

Міністр оборони України Олексій Резніков вважає, що на оприлюднених знімках — суміш правдивої та неправдивої інформації. “Там багато інформації, яка не відповідає дійсності. А та інформація, що відповідає дійсності, вже втратила свою актуальність”, - заявив міністр протягом свого візиту в Мадрид.

Разом із цим Резніков переконаний, що за розповсюдженням цих знімків стоїть Росія та її прибічники. “Мета цих зусиль — знизити рівень довіри серед наших партнерів, особливо серед США та інших країн, і для мене це цілком очевидно і зрозуміло”, - сказав міністр.

Про те, що Росія раніше була причетна до публікації неправдивих документів з політичною метою, говорить колишній американський дипломат Метью Бриза. Одного разу це навіть торкнулось його самого — Бриза пригадує випадок зі своєї роботи в Державному департаменті. З 2005 по 2009 він був заступником помічника Держсекретаря США, а потім служив послом США в Азербайджані.

“Нібито ті документи, які я писав, були злиті росіянами, скажімо так, через приватні канали. І я точно знаю, що я ніколи не писав їх, я не був автором тих документів. Тож мені відомі їхні методи”, - прокоментував Голосу Америки Метью Бриза.

Втім, експерти, з якими спілкувався Голос Америки, сходяться на тому, що знімки дійсно можуть містити чутливу інформацію про хід війни в Україні та методи роботи американських спецслужб. І безвідносно до того, правдива там інформація чи ні, Росія може використати цю історію для власних цілей.

Рівень шкоди

Коментуючи історію із витоком документів, президент Байден заявив, що йому нічого не відомо про те, що там могло б бути актуальним".

Натомість аналітик Даг Бендоу з CATO Institute вважає, що схожі витоки інформації корисні для Росії, оскільки дають її керівництву уявлення про те, що планують Україна та США, а також про те, як США дивляться на російську війну проти України.

“Найбільшим переможцем, мабуть, буде Росія. … Це проблема для цієї адміністрації, і це буде проблемою і надалі, якщо в уряді не зможуть переконатися, що такі витоки не повторяться”.

Метью Бриза також вважає, що історія з можливим витоком документів є вагомою хоча б тому, що вона дає Росії цінну інформацію про роботу розвідки США.

“Моя оцінка шкоди: це серйозно, бо росіяни дізналися про те, що ми знаємо, і в деяких випадках — яким чином ми це знаємо. А це означає потенційне викриття людей, які є джерелами цієї інформації. Це також шкодить відносинам США з друзями та союзниками, тому що вони знову бачать докази того, про що всі знають: що всі країни шпигують одна за одною, навіть деякі з найближчих союзників, за винятком ключових”.

В коментарі СNN колишній директор ЦРУ та ексміністр оборони США Ліон Паннета погоджується, що історія з ймовірним витоком документів безумовно вплине на відносини США з партнерами. “Займе деякий час, щоб відновити довіру”, — сказав він.

Коментуючи питання журналістів, чи завдасть ця історія шкоди довірі партнерів до США, помічник міністра оборони США Крис Мар відповів так: “Незалежно від ситуації, будь-який витік секретної інформації завдає глибокої шкоди та підриває довіру”.

В уряді США додали, що запевнили союзників та партнерів у “відданості захисту розвідувальних даних і вірності партнерських відносин”.

Всі новини дня

Джастін Трюдо: Канада надасть нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та президент України Володимир Зеленський підписали спільну декларацію під час прес-конференції на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 10 червня 2023 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оголосив про нову військову допомогу Україні на 500 мільйонів доларів.

Перебуваючи у Києві під час неоголошеної поїздки до України він оголосив про нову військову та гуманітарну допомогу в той час як Україна готується до контрнаступу проти російських військ, намагається захистити міста та цивільну інфраструктуру від обстрілів з повітря і бореться з наслідками підриву дамби Каховської ГЕС на Херсонщині.

«Сьогодні я можу оголосити, що ми надамо 500 мільйонів доларів нового фінансування для військової допомоги. Крім того, сьогодні я оголошую, що Канада буде частиною міжнародних зусиль з підготовки пілотів-винищувачів, а також із забезпечення та підтримки української програми винищувачів, використовуючи канадський досвід у цих сферах», – сказав Трюдо.

Він додав, що Канада долучиться до міжнародної ініціативи з обслуговування танків Leopard і підтримає зусилля України зі захисту повтріняного простору.

«Ми надамо додаткові 288 ракет AIM 7, які підтримають Україну в захисті українське небо. А з наявних коштів ми надамо військовим України 10 тисяч патронів калібру 105-мм», – заявив Трюдо у суботу після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Канадський прем’єр також повідомив про те, що виділить додаткову допомогу Україні для порятунку людей, чиї будинки були затоплені після підриву Каховській ГЕС, що є в зоні бойових дій на півдні України.

«Усі ми бачили, які руйнування спричинило цього тижня обвал дамби на Каховській ГЕС у Херсонській області. Це був прямий наслідок російської війни, і він є руйнівним для тисяч і тисяч людей. Щоб допомогти з реагуванням, сьогодні я оголошую про нове фінансування в розмірі 10 мільйонів доларів та перенаправлю 37,5 мільйонів доларів із гуманітарної допомоги, яка наразі виділена Канадою, Україні для реагування на цю повінь», – заявив Трюдо.

Під час спільної прес-конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що Канада – серед тих у світі, хто найактивніше підтримує приєднання України до НАТО, але він визнав, що цього не може статися, поки точиться війна з Росією.

«І сьогодні ми зафіксували у нашій спільній декларації з паном премʼєр-міністром канадську підтримку членства України в НАТО», – заявив Зеленський.

"Канада підтримує Україну в тому, щоб стати членом НАТО, як тільки це дозволять умови. Україна та Канада з нетерпінням чекають на вирішення цих питань на саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року", - йдеться у спільній декларації, ухваленій за підсумками переговорів.

За даними канадського уряду, з лютого 2022 року Канада надала приблизно 102 мільйони доларів США військової допомоги, виділив 352,5 мільйона доларів гуманітарної допомоги для реагування на гуманітарні наслідки вторгнення Росії в Україну та сусідні країни, а також виділив додаткові 127 мільйонів доларів на фінансування допомоги розвитку Україні – роботу уряду, допомогу найвразливішим верствам населення, зберігання українського зерна.

Також Канада надає позики для економічної підтримки України.

Дивіться також:

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо. Відео

"Ми надамо $500 млн нового фінансування для військової допомоги", – оголосив премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо

Нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні – ЗМІ про імовірний контрнаступ

Збройні сили повідомляють про бої навколо Бахмута. На цьому архівному фото український військовослужбовець на тлі самохідної артилерійської установки поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 9 листопада 2022 року. (AP Photo/LIBKOS

Західні ЗМІ, посилаючись на військових експертів, повідомляють, що контрнаступ Збройних Сил України попри те, що не був офіційно оголошений українською владою, найімовірніше, вже почався.

Британська розвідка повідомляє про значний прогрес та прорив першої лінії російської оборони на деяких ділянках наступу українським військом на сході та півдні.

«За останні 48 годин значні українські операції відбуваються на кількох ділянках сходу та півдня України. На деяких ділянках українські сили, ймовірно, досягли значного прогресу та пробили першу лінію російської оборони. В інших – український прогрес був повільнішим», – твітує британське міністерство оборони у суботу, 10 червня.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) підтверджують у п'ятницю ввечері, що українські війська 9 червня продовжили контрнаступальні операції щонайменше на чотирьох ділянках фронту, «здобувши подальші успіхи в районі Бахмута та на заході Донецької області.

Неочікувано для оглядачів інформацію про контрнаступ озвучив і президент Росії Володимир Путін, який заявив про успіхи у стримуванні українського контрнаступу та втрати ЗСУ.

Путін під час засідання голів країн Союзу незалежних держав заявив: “Треба абсолютно точно констатувати, що цей наступ розпочався. Про це говорить використання стратегічних резервів української армії”.

Путін у своїй заяві також говорить про те, що російській армії не вистачає сучасного обладнання, “але оборонна промисловість розвивається швидко”.

Президент РФ стверджує, що контрнаступ України “не досягнув поставлених цілей” і водночас додає: “Наступальний потенціал військ зберігається. Воєнне керівництво Росії реально оцінює ситуацію і буде виходити з цих реалій, вибудовуючи свої дії на майбутнє”.

Інститут вивчення війни (ISW) назвав цю заяву Путіна “помітним відхиленням від його попереднього дистанційованого підходу до обговорення реалій на полі бою”.

На думку аналітиків ISW, виступ Путіна може свідчити про те, що “Кремль вчиться на своєму попередньому невдалому підході до риторичного применшення” успіхів українського війська.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомляє, про "активні бойові дії на декількох ділянках Бахмутського напрямку". Посадовиця також додала, що ситуація напружена на всіх ділянках фронту.

Маляр поширила у Телеграмі пояснення “навіщо російська пропаганда розкручує тему наступу Збройних Сил України”.

Так, за версією центру стратегічних комунікацій StratСom, серед інших причин, таких як спроби деморалізації українців, ворог намагається надати підтримку власним солдатам.

“Адже проблема з низькою психологічною готовністю до бою є основною в російській армії”, - стверджують експерти центру.

Щодо самого контрнаступу, президент України Володимир Зеленський у своєму виступі говорить тільки про те, що “цими днями” українські воїни ведуть “особливо важкі бої”.

Генеральний штаб ЗСУ інформує, що за минулу добу українські воїни ліквідували 890 російських окупантів, знищили 8 танків, 7 бойових броньованих машин, 15 артилерійських систем, одну РСЗВ, 3 засоби ППО, 16 БпЛА оперативно-тактичного рівня, 5 крилатих ракет, 18 автомобілів та 5 одиниць спеціальної техніки.

Публікуючи оцінки українського контрнаступу, видання New York Times цитує посадовців США та Європи, котрі кажуть, що нинішні бої можуть стати поворотним пунктом у 15-місячній війні. Газета стверджує, що українські війська “почали операції на кількох фронтах” минулого тижня, після навчання складній тактиці ведення війни та озброєні сучасною західною зброєю вартістю мільярди доларів.

Видання також, спираючись на приватні цитати офіційних осіб, припускає, що “витіснення всіх російських сил з окупованої української землі вкрай малоймовірне”.

Західні медіа сходяться на тому, нова військова ініціатива вплине на дискусії про майбутню підтримку України. NYT додає, що залишається незрозумілим те, що саме Сполучені Штати, Європа та Україна вважатимуть “успішним” контрнаступом.

“Яким би не був результат контрнаступу, американські та європейські чиновники погоджуються, що наразі Путін не налаштований вести переговори. Але Путін розуміє мову сили, і саме це робить контрнаступ таким важливим”, – наголошує NYT.

Дивіться також:

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Конгресмени вимагають від президента Байдена чимшвидше послати в Україну ATACMS

На цьому ілюстраційному фото Збройні сили Південної Кореї запускають армійську тактичну ракетну систему (ATACMS) під час військових навчань у невідомому місці в Південній Кореї в четвер, 24 березня 2022 року. (Міністерство оборони Південної Кореї через AP)

Американські законодавці зареєстрували двопартійну резолюцію Палати представників, спрямовану на те, щоб спонукати адміністрацію Джо Байдена швидко забезпечити Україну армійськими тактичними ракетними комплексами (ATACMS).

Цим конгресмени збільшують тиск на адміністрацію Байдена, щоб вона зробила усе можливе для перемоги України у війні проти російської агресії.

«Ми повинні дати українцям те, що їм потрібно, щоб виграти цю війну», – сказав представник Джаред Голден, демократ зі штату Мен.

«Не надаючи Україні зброї, необхідної для перемоги у цій війні, адміністрація продовжує конфлікт і коштує незліченних життів українців», – сказав один з авторів резолюції, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Майкл Маккол, республіканець з Техасу.

За його словами, для надання Україні військової допомоги, не потрібно мати додаткових витрат.

«Успіх контрнаступу України безпосередньо пов’язаний з військовою допомогою, яку надають США та наші союзники. Таким чином, це надзвичайно розчаровує те, що адміністрація сидить на мільярдах залишків військового фінансування, за допомогою яких вона могла б негайно передати ATACMS Україні та, у свою чергу, допомогти їхнім Збройним силам значно змінити ситуацію на полі бою», – мовиться у заяві Маккола, яку публікує Комітет у закордонних справах на своєму сайті.

Постачання тактичних ракетних систем ATACMS з дальністю 290 миль, що майже вчетверо перевищує існуючі ракети України, є предметом інтенсивних дебатів протягом місяців.

Майже рік тому радник з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив, що відправка ATACMS може призвести до того, що конфлікт зрештою переросте у Третю світову війну. На його думку, Україна могла використати цю зброю для нападу глибоко всередині території Росії, а Росія розцінити використання західної зброї як напад на неї з боку Заходу.

Останнім часом у Пентагоні зростає занепокоєння, що запаси зброї у США різко скорочуються, а на виробництво нової зброї потрібен час та збільшення виробничих потужностей.

Як повідомляв Голос Америки, у п’ятницю, 9 червня, Міністерство оборони CША повідомило про новий пакет допомоги Україні на суму 2,1 мільярда американських доларів, який включав боєприпаси для комплексу Patriot, безпілотники Puma, ЗРК і ракети HAWK.

У Пентагоні наголосили, що ця допомога надається в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто на відміну від тієї, що надається в рамках президентських повноважень і надходить негайно, ця замовляється у виробників і її доставка, як правило, займає деякий час.

Дивіться також:

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв комунізму. Правозахисники, а також представники різних країн, що постраждали від комуністичного режиму, зібралися біля Меморіалу жертвам комунізму у столиці США та поклали вінки у знак пам’яті.

Більше

XS
SM
MD
LG