Спеціальні потреби

Актуально

Українське збіжжя випробовує солідарність Європи з Україною і всередині ЄС

Румунські фермери на протесті у зв’язку з падінням цін на зерно, яке дехто пов’язує з напливом дешевшого збіжжя з України. Бухарест. Румунія 7 квітня 2023 р.

Європейські представники кажуть, що Європейський Союз напевне погодиться на тимчасові обмеження імпорту сільськогосподарської продукції з України, бо її обсяги такі великі, що вони, мовляв, переповнюють ринок і шкодять фермерам, насамперед у сусідніх з Україною країнах.

Пропозиція Комісії полягає в тому, щоб запровадити тимчасову заборону на імпорт, але не для цілого Європейського Союзу, а лише в п'ять прифронтових країн, для п’яти більш чутливих продуктів: кукурудзи, пшениці, насіння ріпаку, соняшникового насіння і соняшникової олії.
Януш Войцеховскі.

Комісар сільського господарства ЄС Януш Войцеховскі зауважив після наради європейських аграрних міністрів, що головна причина проблеми - війна Росії проти України.

«Становище на 100% спричинене російською неспровокованою, незаконною і невиправданою агресією проти України з наслідками також для ринків і продовольчих систем через зростання імпорту насамперед зерна з України до Європейського Союзу», - сказав Януш Войцеховскі в Люксембурзі 25 квітня.

Щоб допомогти Україні в умовах російського вторгнення і відповідно до угоди про торгівлю з Україною Європейський Союз розширив можливості продажу української продукції на європейському ринку.

Також у відповідь на блокування Росією українського експорту продовольства через Чорне море Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, влітку 2022 року проголосила налагодження так званих «ліній солідарності», щоб через Європу транспортувати українське збіжжя до країн Африки та Азії.

Але сільськогосподарські виробники, насамперед в країнах, які межують з Україною: в Польщі, Словаччині, Угорщині, Румунії, а також в Болгарії та інших, заявляють, що ті кроки спричинили наплив українського зерна, олії та інших харчових продуктів, що спричинив падіння цін і призвів до втрат фермерів у тих країнах.

Уряди Польщі, Угорщини та інші пішли на односторонні заборони імпорту і навіть транзиту української продукції, викликавши застереження з Брюсселя, що питання спільного європейського ринку повинні вирішуватися не окремими країнами, а на рівні ЄС.

Посадовці Європейського Союзу наголошують на потребі згуртованості і кажуть, що сподіваються швидко знайти з цього становища вихід, який передбачатиме згоду Брюсселя на заборону імпорту деяких українських сільськогосподарських продуктів у певних країнах, але дозволятиме транзит українського харчового експорту на інші ринки.

Комісар Януш Войцеховскі висловив сподівання, що європейська домовленість буде досягнена незабаром.

«Пропозиція Комісії полягає в тому, щоб запровадити тимчасову заборону на імпорт, але не для цілого Європейського Союзу, а лише в п'ять прифронтових країн, для п’яти більш чутливих продуктів: кукурудзи, пшениці, насіння ріпаку, соняшникового насіння і соняшникової олії», - сказав Януш Войцеховскі.

До прифронтових країн він зарахував Польщу, Словаччину, Угорщину, Румунію, які мають спільний кордон з Україною, а також Болгарію.

Єврокомісія при цьому збирається відхилити вимоги деяких країн про заборону на імпорт також українського меду, цукру, курячого м’яса та інших харчових продуктів.

Частиною компромісних рішень будуть також спеціальні виплати відшкодувань фермерам в країнах ЄС з фонду на суму 100 мільйонів євро.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG