Актуально
Білоруська опозиціонерка Колесникова за ґратами, їй загрожує від 2 до 5 років ув`язнення, а Алексієвич побоюється затримання
Ексклюзивно: Вадим Можейко розповів, що Світлана Алексієвич побоюється затримання в Білорусі. Відео
У середу з`явилася інформація про місце перебування членкині президії Координаційної Ради опозиції Білорусі Марії Колесникової, яка у вівторок зникла вдруге після того, як вона, за повідомленнями соратників, знищила паспорт та відмовилася виїжджати з Білорусі. Нагадаємо, вперше опозиціонерка зникла зранку 7 вересня.
Наразі вона перебуває під арештом у Мінському СІЗО №1. Про це білоруським журналістам повідомила адвокатка лідерки протестів Людмила Казак. Вона також додала, що їй дозволили побачити Колесникову. Опозиціонерка арештована за статтею 361 – (публічні заклики до захоплення влади). Раніше Колесникова, проходила по цій справі як свідок. Сьогодні в її помешканні також відбувся обшук.
Окрім того, в середу був затриманий ще один член президії Координаційної ради – юрист Максим Знак. Його адвокат повідомив журналістам, що опозиціонер, так само як і Колесникова, проходить у справі захоплення влади як підозрюваний.
Справа була порушена після того, як влада заявила, що діяльність Координаційної ради спрямована на захоплення державної влади, а також спричинення шкоди національній безпеці Білорусі (стаття 361 Кримінального кодексу). За фактами публічних закликів до повалення влади, Слідчій комітет країни прийняв у розробку кримінальну справу. Спочатку всі члени президії Координаційної ради проходили як свідки.
Наразі з семи членів президії Координаційної ради на свободі залишається лише лауреатка Нобелевської премії з літератури Світлана Алексієвич. Проте, сьогодні зранку вона повідомила, що також почала отримувати дзвінки з невідомих номерів, і хтось намагався потрапити до її помешкання.
Коли дипломати піднялися нагору, до неї додому, певні гарантії безпеки вона отримала. В цьому плані принаймні сьогодні вдалося вирішити проблемуВадим Можейко, аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень про ситуацію з Алексієвич
Після того, як вона повідомила про це ЗМІ, на її захист приїхали дипломати, а також місцеві активісти. Вадим Можейко, аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень також був під будинком Алексієвич. В інтерв`ю «Голосу Америки» він розповідає, що інформація про загрозу затримання письменниці поширювалася Телеграм-каналами.
«Їй дзвонили незнайомі люди в домофон та з незнайомих номерів, зрозуміло, що вона злякалася, адже Алєксєєвіч - остання з членів президії Координаційної ради, яка досі на волі», - додає він.
Відчуваючи загрозу, вона також не виходила на вулицю, адже більшість членів президії Координаційної ради затримували саме на вулиці.
Можейко каже, що коли він прийшов до будинка, де мешкає Нобелівська лауреатка, то побачив кілька десятків людей: звичайні люди, політики, журналісти, а також дипломати. Згодом дипломати піднялися до неї в квартиру. «І коли вже дипломати піднялися нагору, до неї додому, певні гарантії безпеки вона отримала. В цьому плані принаймні сьогодні вдалося вирішити проблему», - пояснює Можейко.
Влада, в свою чергу, ніяк не коментує події довкола Алексієвич В той же час, у дворі будинку активісти повідомляють, що бачили так званих «тихарів» (в Україні їхназивають тітушками), а також міліцію та міліцейський бусік.
Дивіться також: Час-Тайм. Опозиціонерку Колесникову викрали невідомі у Білорусі
Всі новини дня
Британські й німецькі танки в Україні «скоро виконуватимуть бойові завдання»

Українська армія готується до бойового застосування німецьких і британських танків та іншої західної важкої бронетехніки, яку українські представники назвали необхідною для визволення захоплених Росією територій на сході й півдні України.
США також зобов’язалися надати українцям свої важкі танки Абрамс, але першочергово Україна отримує американські бойові машини піхоти Бредлі та інші бронемашини.
Я впевнений, що вони зможуть сприяти важливим досягненням на фронті.
Український міністр оборони Олексій Резніков підтвердив, що британські танки Челленджер-2 вже в Україні, після того, як Велика Британія оголосила, що на Батьківщину після навчання на британських танкових полігонах повернулися українські танкісти.
«Ці чудові машини скоро почнуть виконувати бойові завдання», - написав Олексій Резніков у Twitter 28 березня, з подякою британському прем'єр-міністру Ріші Сунаку та міністру оборони Бену Воллесу.
«Обіцяно - доставлено», - похвалися німецький міністр оборони Борис Пісторіус, повідомивши 27 березня, що 18 сучасних танків Леопард-2 A6 вже в Україні разом з наборами боєприпасів і запчастин.
Німецький урядовець висловив впевненість, що ті танки разом з навченими українськими танкістами «зможуть сприяти важливим досягненням».
За словами Бориса Пісторіуса Німеччина знайшла можливість збільшити свою партію Леопардів ще на чотири одиниці, і що разом з постачаннями зі Швеції та Португалії це створить повноцінну танкову бойову групу.
Першою про рішення надати Україні свої важкі танки заявила Велика Британія.
Провідним ініціатором постачання українцям танків Леопард-2 стала Польща, підштовхнувши німецько-американську домовленість про постачання Україні Леопардів та американських Абрамсів.
До так званої «танкової коаліції» згодом долучилися також такі країни як Іспанія, Канада й інші.
«Ще рік тому ніхто б не міг подумати, що підтримка партнерів буде такою потужною. Що увесь цивілізований світ перезавантажиться і врешті дасть опір кривавому агресору, країні-терористу рф», - написав міністр оборони України 27 березня у Facebook, повідомляючи про прибуття західної бронетехніки включно з американськими і німецькими бойовими машинами піхоти.
Український міністр також заявив у тому дописі: «Всі наші міста будуть звільнені і ми вийдемо на кордони, міжнародно визнані у 1991 році. А ця нова техніка складе добру компанію своїм «побратимам» на полі бою. Невдовзі її переваги завдяки нашим військовим відчують на собі російські окупанти».
Дивіться поширене через Twitter відео українського міністра оборони Олексія Резнікова з британськими танками Челленджер-2 в Україні:
США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.
«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.
Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак
За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».
У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.
Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.
«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.
Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак
На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.
«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».
Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.
Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.
Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео
Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.
- Голос Америки
Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.
У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.
Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."
Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.
У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."
Дивіться також:
- Голос Америки
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.
Форум