Спеціальні потреби

Актуально

Як США можуть допомогти Україні врятувати чорноземи. Інтерв‘ю з міністром агрополітики Романом Лещенком

Цього тижня у Вашингтоні працювала делегація українських посадовців. Мета - підготовка до зустрічі президентів України і США, запланованої на кінець серпня. Українська служба "Голосу Америки" ексклюзивно поспілкувалась з міністром аграрної політики Романом Лещенком. Міністр поділився планами щодо саміту і розповів про нову амбітну ініціативу, в рамках якої, як сподівається посадовець, США допоможуть Україні зберегти чорноземи і побудувати іригаційну інфраструктуру. Він також розповів про те, чим Україні загрожує зміна клімату і чому американські компанії готові інвестувати в українське сільське господарство.

Ваша поїздка до Вашингтона відбувається перед зустріччю президентів. З чим ви приїхали до США?

Роман Лещенко: Сільське господарство - один з найбільш пріоритетних напрямків економічної співпраці зі Сполученими Штатами. У нас є цілі блоки питань які ми готували до обговорення:

  • Масштабний іригаційний проект в Україні.
  • Торгівля та узгодження сертифікатів для експортно-імпортних операцій.
  • Взаємодія з великими американськими компаніями, які представлені в Україні.

До візиту президента основний фундамент уже закладено і ми продовжуємо працювати, щоб вийти на підписання міжурядових угод. Узгоджуються рамкові домовленості, можливості залучення міжнародних фінансових інституцій в тому числі і банківських інституцій Сполучених Штатів.

Чи можна вже цього місяця очікувати на результати переговорів?

Ми відпрацюємо технічні документи щодо наших проектів та рамкових угод, а деталізація буде після того, як президент України та президент Сполучених Штатів окреслять пріоритети економічної співпраці.

Яким є найбільший пріоритет у співпраці США та України в аграрній сфері?

Україна потребує масштабної іригаційної реформи і відновлення зрошення на більш ніж 2 млн га земель сільськогосподарського призначення

Після проведення земельної реформи, яка дала можливість людям вільно володіти користуватися і розпоряджатися, своєю землею, наступний важливий етап - це інвестиції в землю. Тут безумовним елементом є питання зрошення та дренажу, оскільки в силу глобальних змін клімату, які ми сьогодні бачимо і відчуваємо на території України, ми чітко розуміємо - Україна потребує масштабної іригаційної реформи і відновлення зрошення на більш ніж 2 млн га земель сільськогосподарського призначення.

Для реалізації ініціативи буде створено національного оператора, який буде управляти магістральними каналами, насосними станціями і формувати кооперативи водокористувачів - малих та середніх фермерів - які зможуть отримувати державну компенсацію вартості обладнання. Цей оператор буде публічною акціонерною компанією з міжнародними стандартами корпоративного управління. Він зможе залучати проектне фінансування у тому числі й через інституції Сполучених Штатів.

Наскільки необхідною є програма іригації ?

Без іригаційної реформи ми будемо втрачати величезні масиви наших чорноземів


Ми повинні закласти основи реалізації іригаційної реформи. Без цього, ми будемо просто втрачати величезні масиви наших чорноземів. Деградація земель, вітрова, водна ерозія, опустелювання земель - це те що буде призводити до втрати економічної активності

Повірте, проблеми пов'язані із засухою та зміною температур вже гостро стоять і не лише на півдні, а і в центральному регіоні. Майже половина Черкащини минулого року пережила екстремальну засуху. Люди вперше за роки збирали врожай у дві тонни з гектара кукурудзи той час як ще 5 років тому вони збирали 10-12 тонн врожаю кукурудзи з гектара.

Чи варто побоюватись, що через посуху в українському борщу скоро не буде українського буряку, вирощування якого вимагає значних водних ресурсів?

Питання дуже слушне. У нас сьогодні була зустріч із представниками Міністерства сільського господарства Сполучених Штатів. Що наші колеги фіксують? Що Україна і Молдова знаходяться в дуже ризикованій зоні зміни клімату і мають найшвидше збільшення температурного режиму за короткий строк.

За десять років відбувається зміна кліматичних поясів – те, що було Кримом стає півднем, а те, що було півднем, стає центральною та частково північною частиною України. Фактично 2/3 України у найближчі 10 років, згідно з інформацією аналітичних центрів, стане ризикованою зоною землеробства.

Який міжнародний досвід є корисним в цій сфері?

Ми переконані - через 10 років найбільш цінним ресурсом буде не не нафта і не газ, а прісна вода​

Я не перестаю вивчати досвід Каліфорнії, яка має надзвичайно обмежені водні ресурси, в рази менше, ніж ми маємо навіть на півдні України, але за рахунок дуже правильної системи водокористування, Каліфорнія забезпечує більше 40% овочів та фруктів для Сполучених Штатів. В Каліфорнії чітко розуміють, що вода - це ресурс за який будуть війни. Ми переконані - через 10 років найбільш цінним ресурсом буде не не нафта і не газ, а прісна вода.

Знак з написами «Сувора посуха», «Бережіть воду» в Каліфорнії
Знак з написами «Сувора посуха», «Бережіть воду» в Каліфорнії

Шлях України не унікальний. Казахстан п'ять місяців тому підписав угоду з однією з найбільших іригаційних компаній Сполучених Штатів та міжурядову угоду на реалізацію проекту зрошення на 3 мільйони гектарів.

Сьогодні навіть українські виробники зрошувального обладнання і українські виробники металу експортують  продукцію  в Румунію Болгарію.

Я постійно акцентую увагу на наших східноєвропейських сусідах - Польща вкладає великі кошти в іригацію. Румунія запустила державну програму реконструкції іригаційних систем. Сьогодні навіть українські виробники зрошувального обладнання і українські виробники металу експортують продукцію в Румунію Болгарію.

Яу роль відіграє той фактор, що зараз постачання води до Криму припинено. Чи має Україна більше водних ресурсів?

Відповідні споруди, дамби, які забезпечували водні ресурси в каналах є, але ці водні ресурси випаровуються під дією температурних режимів і ми дуже багато втрачаємо, а іригаційна реформа дає можливість ці водні ресурси раціонально використати і дати можливість відновлювати землі, які відійшли від зрошення. Ці водні ресурси повинні раціонально використовуватись.

Посуха в окупованому Росією Криму
Посуха в окупованому Росією Криму

У такої реформи точно так, як і земельної реформи є дуже багато противників. Суспільство дасть оцінку відповідними ініціативам президента лише з часом. Ефект від земельної та іригаційної реформ буде не через рік чи два, а більше - 5 -10 років.

В Україні представлені потужні американські аграрні компанії. Як вони оцінюють цю ініціативу?

Вони ставляться дуже позитивно до цього проекту. У нас був круглий стіл з ключовими компаніями - зернотрейдерами, світовими лідерами таким як Cargill, Bunge, ADM - вони підтримують такі проекти і готові розглядати окремі інвестиції, адже зрошення дає однозначний приріст урожайності і компанії зацікавлені в тому, щоб формувалася додану вартість і щоб якість відповідної продукції покращилася.

Ми говорили про розширення портової інфраструктури, залізничного сполучення. В той же час була дуже відверта розмова з проблемних питань. Це була розмова оф-рекордс. Ми чітко зрозуміли на що нам треба звернути увагу.

Останнім часом з’являється інформація, що повертається проблема відшкодування ПДВ агроекспортерам.

Ми це питання теж обговорили, обумовили формування робочої групи. Я доповім про ситуацію першому віце-прем‘єр-міністру і, думаю, до кінця місяця всі питання які виникали вони будуть повністю врегульовані. Як на мене, це питання технічного впровадження нових електронних інструментів автоматичного режиму відшкодування, а не погіршення бізнес-клімату.

Як у Вашингтоні поставились до ваших пропозицій?

Ви знаєте, було дуже приємно за ці кілька днів перебування у Сполучених Штатах, що земельну реформу президента визнають справжньою структурною реформою, яка є фундаментальною з точки зору побудови сучасної ринкової економіки.

Я вважаю, що цей візит президента ознаменує нову сторінку у наших відносинах зі США

Я хочу зазначити, що коли ми презентували наш іригаційний проект, спілкувалися з різними інституціями, нам було дуже легко, тому що вже наявні результати якісних трансформаційних змін, є інституційна спроможність, є політична воля на те, щоб робити далі структурні реформи і, я вважаю, що цей візит президента ознаменує нову сторінку у наших відносинах зі США.

Дивіться також: Автопромисловість: чому виробники не можуть задовольнити попити на нові автомашини

Всі новини дня

Путін засинає "в страху", - екс-очільник Пентагону за президентства Трампа 

Архівне фото 2019 року, колишній очіьник Пентагону Джим Маттіс, Нью-Йорк

Колишній міністр оборони США Джим Маттіс у п’ятницю виступив із образливими для президента Росії Володимира Путіна заявами та назвав його вторгнення в Україну «некомпетентним» і «дурним».

Під час виступу в Сеулі Маттіс порівняв Путіна з параноїдальними персонажами, створеними російським романістом Федором Достоєвським.

"Путін - це типаж прямо з Достоєвського. Він лягає спати вночі злим, він лягає спати вночі у страху, він лягає спати вночі, думаючи, що Росію оточують кошмари", - сказав Маттіс.

Маттіс виступав на конференції, організованій Сеульським форумом з міжнародних справ, Корейським товариством і Центром стратегічних і міжнародних досліджень США. Він відносно небагато коментував публічно після того, як пішов у відставку з посади голови Пентагону у 2018 році через розбіжності щодо зовнішньої політики з колишнім президентом США Дональдом Трампом.

У своїй промові Маттіс не торкався цих розбіжностей прямо, сказавши, що лише Трамп провадив нетрадиційну зовнішню політику, яка кинула виклик відносинам США з їхніми союзниками.

Найбільш різкі коментарі Маттіса прозвучали на адресу Путіна, якого він зобразив розгубленим і нездатним приймати розумні рішення через відсутність людей, які давали б йому розумні поради.

На запитання про найбільший урок, який можна винести з війни Росії в Україні, Маттіс відповів: «Не дозволяйте некомпетентним генералам керувати операціями».

Він також сказав, що російське вторгнення було «тактично некомпетентним» і «стратегічно безглуздим».

Фото, російський президент Путін на саміті Каспійських країн в Туркменістані, 29 червня 2022 року
Фото, російський президент Путін на саміті Каспійських країн в Туркменістані, 29 червня 2022 року

"Війна є достатньою трагедією і без додаткової дурості", - сказав він.

Маттіс також розкритикував зміцнення відносин Китаю з Росією та небажання Китаю виступити проти війни в Україні.

Країна "не може бути великою, якщо вона підтримує злочинне вторгнення Росії в Україну", - сказав він.

Щодо своєї служби під керівництвом Трампа, Маттіс говорив про «скрипучі часи» і назвав Трампа «незвичним лідером», але не критикував колишнього президента прямо.

"Демократії часом ставатимуть популяристськими і завжди відходять від традицій, - сказав він. - У природі демократій часом випробовувати ідеї, тощо”.

Американці, сказав Маттіс, у відповідь мають «зберігати віру в інституції» та «в тих, хто з вами не згоден».

Промова Маттіса була виголошена в Південній Кореї, союзнику США, країні, яка відчула на собі наслідки нетрадиційної зовнішньої політики Трампа.

Відповідаючи на запитання, як він ставився до самітів Трампа з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, Маттіс сказав, що він не мав оптимізму щодо переговорів, але дипломатичні зусилля були «правильною справою».

"Що з цього вийшло? Нічого. Я не побачив нічого, що з цього вийшло", - сказав він.

Маттіс також похвалив нового президента Південної Кореї, колишнього головного прокурора Юн Сук Йоля, за бажання, щоб Південна Корея відігравала більшу роль у світі.

Юн, консерватор, який підтримує Сполучені Штати, заявив, що хоче, щоб Південна Корея стала «провідною глобальною державою». Цього тижня Юн був присутній на саміті НАТО в Мадриді. Вперше південнокорейський лідер був присутній на такій зустрічі.

Маттіс високо оцінив присутність Юна на саміті НАТО, сказавши, що «провідна світова держава в Південній Кореї відповідає всім нашим інтересам».

Однак він застеріг від голосів у Сеулі, які нещодавно закликали Південну Корею отримати власну ядерну зброю.

"Вам не потрібна ядерна зброя на півострові, щоб забезпечити розширене стримування, доки існує довіра між РК і Сполученими Штатами", — сказав він, посилаючись на абревіатуру офіційної назви Південної Кореї, Республіка Корея.

Опитування громадської думки незмінно показують, що більшість південнокорейців підтримують отримання їхньою країною власної ядерної зброї, особливо враховуючи, що Північна Корея продовжує розробляти власний арсенал.

Як кандидат, Юн сказав, що проситиме Сполучені Штати погодитися на угоду про розподіл ядерної зброї або передислокувати тактичну ядерну зброю, яку Вашингтон вилучив із Південної Кореї на початку 1990-х років – ідея, яку швидко відкинув Державний департамент США .

Щоб уникнути такого результату, Сполучені Штати та Південна Корея повинні продовжувати зміцнювати довіру, зокрема демонструючи «розширене стримування» проти ядерної зброї Північної Кореї, сказав Маттіс.

"Я думаю, що ви повинні зробити все можливе, щоб уникнути цієї зброї. Це жахлива зброя", - сказав він.

Пентагон не вважає, що росіяни покинули острів Зміїний «як жест доброї волі»

Знімок від  Maxar Technologies - острів Зміїний в Чорному морі, 30 червня 2022 року. (Супутниковий знімок ©2022 Maxar Technologies via AP)

Українські військові успішно використовують нову зброю, яку вони отримують від західних партнерів і одним з прикладів є відступ російських військ з острова Зміїний, сказав високопоставлений чиновник міністерства оборони США.

«Ми не вважаємо, що можна вірити тому, що говорить Росія, що ніби її відступ з острова Зміїний є «жестом доброї волі». Навпаки, ми вважаємо, що це був великий успіх українців, яким вдалося серйозно натиснути на росіян за допомогою ракет «Гарпун», які вони отримали нещодавно», – сказав під час брифінгу у п'ятницю представник Пентагону.

Те, що російські війська вже не контролюють острів Зміїний, полегшує оборону Одеси та створює можливість для розблокування портів на Чорному морі у майбутньому, наголосив він.

Міністерство оборони США прокоментувало останні події на полі бою в Україні та ситуацію з постачанням нової зброї та боєприпасів, про яке було оголошено у п’ятницю, 1 липня.

Говорячи про нещодавній «трагічний обстріл» торгового центру в Кременчуці, представник Пентагону сказав, що на думку фахівців оборонного відомства, ракети, якими обстрілювали місто, були, з великою ймовірністю, розроблені для враження кораблів.

«Тому ми вважаємо, що це не та ракета, якою можна точно влучати у цілі на суші, і особливо в умовах міста. Тобто це є ще один приклад того, як Росія використовує зброю, не рахуючись з тим, до яких руйнівних наслідків та жертв серед мирного населення це призведе», – сказав представник Пентагону.

Щодо подій на Донбасі, то за даними Пентагону, бої досі точаться біля Лисичанска, поблизу нафтопереробного заводу, який росіяни вже оголосили під своїм контролем.

«Ми бачимо ще один приклад того, як росіяни витрачають величезні зусилля та ресурси заради того, щоб отримати контроль над крихіними ділянками території», – заявив представник Пентагону.

Говорячи про новітню зброю, яку українські війська отримали в рамках допомоги від США, чиновник Міністерства оборони США сказав, що українці дуже швидко опанували ракетні комплекси HIMARS і змогли їх ефективно використовувати для ударів по командних центрах російських військ.

Чиновник Міністерства оборони США наголосив, що у новому пакеті допомоги в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), про який було оголошено раніше цього ж дня, будуть дві нові установки спільного американсько-норвезького виробництва – Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи, NASAMS.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Як уточнили в Пентагоні, допомога з президентського пакету може надійти впродовж днів, а на допомогу рамках USAI, яка приходить не з американських військових складів, а замовляється у виробника, можливо, доведеться чекати «кілька тижнів, або і кілька місяців».

Раніше сьогодні Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні.

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

Більше

XS
SM
MD
LG