Спеціальні потреби

Актуально

Український уряд обіцяє не зупиняти медреформу, але озвучені плани шокували багатьох лікарів, говорить експерт

Українські урядовці переконують, що пропоновані владою зміни в системі фінансування медичної галузі не означають зупинки медреформи в країні.

"Медична реформа має дати результат, який принесе покращення в роботі медичного персоналу і який принесе конкретно якісний результат для нас всіх, для мешканців України, які можуть стати пацієнтами для нашої медичної системи". - заявив на засіданні Кабміну прем'єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, натомість йдеться про корекцію реформи, викликану пандемією коронавірусу. Зусилля уряду спрямовані на те, щоб зберегти робочі місця для медиків, зауважив Шмигаль.

В МОЗ вже заявили про збільшенння в рамках таких поправок до медреформи з 1 червня фінансування клінік за Державною програмою медичних гарантій.

Водночас експерти кажуть, що озвучені урядом кроки фактично означають згортання другого етапу реформи. Директор Агенства інновацій та стратегічного розвитку Олександр Хоруженко, який останні роки займався впровадженням медичної реформи в Сумській області, в інтерв’ю Голосу Америки зауважив, що йдеться про скасування головного принципу медичної реформи – «гроші ходять за пацієнтом».

Принцип «гроші ходять за пацієнтом» фактично скасовується

«Постанова уряду передбачає збереження субвенцій у вигляді так званого глобального бюджету. Тобто, це означає, що скільки лікарня отримувала в минулому році, стільки отримає і в поточному. Принцип «гроші ходять за пацієнтом» фактично скасовується. А саме цей принцип лежав в основі медичної реформи», - сказав Хоруженко.

Експерт додає, що озвучені очільником МОЗ Максимом Степановим плани, викликали шок у тих лікарів, які останні декілька років готувалися перейти до роботи за новими правилами.

Олександр Хоруженко
Олександр Хоруженко

«Величезна кількість головних лікарів, керівників громад і керівників районів готувалися до цієї реформи. Це був дуже болючий процес: величезні ресурси були витрачені на закупівлю обладнання, на підвищення кваліфікації, був болючий процес оптимізації штату і звільнення технічних працівників. Зараз ті громади, які готувалися до цього етапу медичної реформи, а не тільки витрачали гроші на фонтани і укладання бруківки, шоковані. Скажімо, в Сумській області 48 лікарень підписали угоди із Національною службою здоров’я. Прогнозована сума, яку вони могли отримати до кінця року – 1,3 мільярда гривень. Це достатня сума для роботи і для більшості лікарень вона більша, ніж вони отримали в 2019-ому році. Втратили б у фінансуванні в області до десяти лікарень. Це ті, головні лікарі яких завжди виступали проти реформи. Це ті заклади, які не готувалися, не займалися навчанням кадрів, придбанням медичного обладнання. Але ті лікарні, які готувалися останні два роки, зробили колосальну роботу, щоб увійти в реформу, щоб було достатнє навантаження на лікарів, могли б заробляти втричі більше, ніж до початку реформи. Бо це ж абсурд, коли у хірурга зарплата 7 тисяч гривень.

Хоруженко прогнозує відтік медичних кадрів в разі, якщо почнуть діяти старі принципи фінансування галузі.

«Покарали тих, хто готувався до реформи останні кілька років. Вони будуть демотивовані. Частина повернеться до старих схем і в закупівлях і в управлінні. Частина лікарів, які ще сподівалися на нормальні зарплати після карантину, виїде в Німеччину і в Польщу. Минулого року дуже багато медиків виїхало в Німеччину. Я дуже добре знаю ситуацію в Сумах. Головлікарю ледве вдавалося втримувати гарних хірургів і інших фахівців, щоб вони не їхали працювати за кордон. Бо тут вони отримують офіційно близько 10 тисяч гривень. В Німеччині їм пропонують від 3 тисяч євро на місяць для початку. Далі ти вдосконалюєш кваліфікацію і можеш отримувати до 10 тисяч євро на місяць. Лікарів високого класу неможливо в Україні втримати. Для великих лікарень, які готувалися до реформи, відтік кадрів може бути катастрофою. Цей відкат назад призведе до того, що ми отримаємо в медицині ще гірші результати. Проблеми в лікарень будуть ті ж самі, що й в 2019-ому році. Це буде хронічне недофінансування, та ж сама корупція, благодійні фонди, у які пацієнтів будуть змушувати робити внески. І лікарням все одно не буде вистачати коштів на утримання всього персоналу», - зауважує експерт.

Повернення до старого принципу фінансування медицини може допомогти зберегти робочі місця для персоналу, але не покращить якість надання послуг населенню, вважає Хоруженко.

в області є районна лікарня, де було 37 випадків інсультів за рік. І всі 37 пацієнтів померли

«Якщо хочуть просто врятувати неефективні лікарні, що заважає просто збільшити бюджет НСЗУ і збільшити оплату за конкретні послуги лікарень? Я погоджуюся, що 20 тисяч гривень оплати лікарні за лікування інсульту – це недостатньо. За нашою оцінкою, ця послуга разом із ліками коштує близько 50 тисяч гривень. Але в мене є шокуючі дані по інсультам по всім лікарням Сумської області. У нас в області є районна лікарня, де було 37 випадків інсультів за рік. І всі 37 пацієнтів померли. Це означає, що фактично людина із інсультом їде в таку лікарню помирати. Мають можливість і дійсно лікують інсульти в області лише дві лікарні. А тепер виходить, що пацієнтів із таким діагнозом знову будуть везти в ті заклади, де немає ні обладнання ні фахівців, де лікувати інсульти не вміють. І там смертність із таким захворюванням буде близькою до 100%. Так, ми збережемо в цих райцентрах робочі місця медиків, але там не буде охорони здоров'я. Фактично ми повертаємося в 2012-ий рік, коли було дуже гостре відчуття безвиході», - резюмує експерт.

Дивіться також: Чи врятує обмежений режим роботи легендарну "Веселку"? Відео

Чи врятує обмежений режим роботи легендарну "Веселку"? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Всі новини дня

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати 

Золота прикраса з другого століття нашої ери, експонат виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря» в історичному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. (Фото AP/Пітер Деджонг)

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.

Що сталося?

Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.

Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.

Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.

"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.

Які аргументи представили сторони?

Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.

Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.

Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.

У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.

Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.

Якою є реакція Росії?

Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».

«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.

Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.

«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.

Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».

Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.

«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.

Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.

Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».

«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.

Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.

Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.

У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.

Більше

XS
SM
MD
LG