Спеціальні потреби

Актуально

МВФ та Україна. Що непокоїть Фонд? Чого очікувати, якщо траншу не буде? - експерти

Будівля МВФ у Вашингтоні

Як відновити довіру МВФ? Коли можна очікувати наступного траншу? Що буде без грошей МВФ?

Фінансова ситуація в Україні вразлива, а пандемія вимагає більше ресурсів. Уряд сподівається на допомогу Міжнародного валютного фонду, але після першого траншу, що надійшов одразу після підписання програми в червні, Україна все ще чекає на перегляд програми з МВФ і продовження допомоги.

Три завдання від МВФ

Щоб поновити співпрацю і отримати гроші Україна має виконати три завдання. Ці питання відомі про них зокрема заявляв голова Національного банку України Кирило Шевченко під час візиту до Вашингтона його місяця – це відкат в антикорупційній сфері, незалежність Національного банку, бюджетні показники наступного року.

Найбільше злякала МВФ саме загроза незалежності Нацбанку, говорить економіст британської фінансової компанії Aberdeen Віктор Забо.

Віктор Забо
Віктор Забо

«Очевидно на Національний банк чиниться політичний тиск. Тобто ми бачили як в правлінні змінили чотирьох з шести членів, включаючи голову банку. На двох членів, які залишились, тиснуть. Україна повинна довести, що Нацбанк залишається незалежним, інакше програмі буде важко просуватись», - говорить експерт.

«Довіру легко втратити і дуже важко відбудувати», - зауважує заступниця головного економіста Міжнародного інституту фінансів США Еліна Рибакова. Вона нагадує часи, коли команді, яки прийшла до Національного банку після Євромайдану довелось практично з нуля відбудовувати довіру до установи.

Еліна Рибакова
Еліна Рибакова

«Гадаю, щоб відновити довіру до Національного банку знадобиться більше одного візиту. Пам’ятаєте 2014 рік, коли НБУ знадобилось багато часу, щоб переконати МВФ, що вони можуть проводити інфляційне таргетування? Були візити за візитами, коли вони говорили – «дивіться ось що ми робимо», вони відновлювали довіру до базових речей»

Найлегше буде виправити зауваження МВФ до бюджету, говорять експерти і ставлять у приклад минулий уряд

«Наскільки мені відомо, у бюджет України закладено дефіцит на рівні 7-8 відсотків ВВП. Думаю, МВФ хоче бачити значне скорочення наступного року», - відзначає головний економіст американського аналітичного центру Stratfor Майкл Мондерер.

Майкл Мондерер
Майкл Мондерер

Віктор Забо, зауважує, що міжнародна спільнота вже бачила, що українське Міністерство фінансів здатне успішно справлятись зі складними завданнями і тепер від установи очікують таких самих успіхів.

«Ми вже бачили, що в Міністерстві фінансів здатні показати дуже добру бюджетну дисципліну. Там здібні технократи. В цьому питанні можна поставити галочку»

Однак екс-прем’єр Олексій Гончарук, який тепер працює у Вашингтоні, зауважує - щоб заслужити довіру МВФ до бюджетного процесу потрібна якісна професійна робота. Він згадує, що в бюджетній сфері перед його урядом стояли непрості завдання.

Олексій Гончарук
Олексій Гончарук

Бюджетна дисципліна - це один з ключових параметрів за яким оцінюють адекватність уряду
Олексій Гончарук

«Ми виконували бюджет Гройсмана, який приймався фактично для того, щоб перед виборами там задовольнити якісь політичні обіцянки. Це було непросте завдання але коли ти розумієш що бюджетна дисципліна - це один з ключових параметрів за яким оцінюють адекватність уряду. Якщо ти не вмієш планувати і виконувати свої плани - довіри до тебе не буде і ресурси будуть дорогими. Ми закрили рік успішно справились із цим, всі видатки були профінансовані незважаючи на те що гривня зміцнювалась, доходів було менше ніж ми очікували. У моєму уряді були найкращі професіонали в міністерствах економіки та фінансів».

Гончарук не радить сподіватись на те, що на Заході неуважно поставляться до України.

«Якщо уряд думає, що можна десь зі стелі намалювати прогноз потім якось там підкрутити бюджети і в це повірять західні партнери, то я їх розчарую», - говорить він.

Третє питання - боротьба з корупцією. На її подолання потрібен буде час, - вважають експерти

Україні властиво робити два кроки вперед і один назад
Віктор Забо про подолання корупції в Україні

Експерти погоджуються – рішення Конституційного суду України щодо електронних декларацій та обмеження повноважень антикорупційних установ стало однозначним кроком назад для України.

«Україні властиво робити два кроки вперед і один назад. В цій сфері приховані інтереси діють проти уряду. Шляхи вирішення цієї проблем обговорюють на рівні директора МВФ та Зеленського. Ймовірно знадобиться рішення Ради і це забере час», - говорить Забо.

Що буде без грошей МВФ?

Навіть без МВФ експерти не передбачають кризи в Україні в короткостроковій перспективі.

Дефолту в Україні не буде найімовірніше 6-9 місяців, якщо в наступні тижні не станеться щось надзвичайне в дусі 2020 року
Еліна Рибакова

«Дефолту в Україні не буде найімовірніше 6-9 місяців, якщо в наступні тижні не станеться щось надзвичайне в дусі 2020 року», - передбачає Рибакова.

Забо ж зауважує, що «Україна наростила резерви за минулі декілька років, тому вона не зовсім неготова. У неї є заначки»

«Без МВФ отримати фінансування буде важко Треба буде випускати внутрішні облігації, позичати на ринку євробондів. Але кризи в найближчій перспективі не буде», - додає він.

Однак, експерти погоджуються, хоча Україна і може позичити гроші за кордном, але без програми МВФ такі позики будуть дуже дорогими, а це збільшить тягар на бюджет.

На відміну від Німеччини, Великої Британії, Данії, Україна не має доступу до дешевих ресурсів, зауважує Гончарук. «Ресурси для України дуже дорогі тому тому числі і через те що ми не вміємо планувати і демонструємо кожен раз нездатність звести кінці з кінцями».

Якщо уряд докладе зусиль, Україна має всі шанси поновити програму, - говорять економісти

До України зараз дуже позитивне ставлення. Україні просто варто продемонструвати, що вона залишається на шляху реформ, виконує свої міжнародні зобов’язання
Майкл Мондерер

«До України зараз дуже позитивне ставлення. Україні просто варто продемонструвати, що вона залишається на шляху реформ, виконує свої міжнародні зобов’язання», - зауважує Мондерер.

Рибакова ж сумнівається у наявності політичної волі для виконання циї завдань: «Є великі шанси, що уряд на шляху до погіршення цих проблем і, можливо, він обере сценарій найменшого спротиву»

Україна отримає наступний транш МВФ не раніше нового року, бо Фонд, ймовірно, захоче спершу проаналізувати бюджетні параметри, вважають експерти і вказують, що в часи пандемії на все потрібно більше часу. Багато парламентарів у Раді захворіли на COVID-19, що гальмує роботу парламенту, говорить Забо, а МВФ прагне більше працювати в дистанційному режимі.

Дивіться також: Чи варто сьогодні довіряти соціологам, зокрема, у питаннях політики?

Чи варто сьогодні довіряти соціологам, зокрема, у питаннях політики? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Всі новини дня

Ще 6 кораблів отримали дозвіл на прохід через морський гуманітарний коридор в Чорному морі - заява СКЦ

Ще шість кораблів отримали дозвіл на вивезення зерна з українських портів.

Спільний координаційний центр (СКЦ) в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН дозволив шести суднам, що прибули для перевірки, прохід через морський гуманітарний коридор в Чорному морі. Ці кораблі мають вивезти з України зерно, заблоковане з початку повномасштабного вторгнення.

Дв з цих суден MV Kafkam Etler і MV Zelek Star вже пройшли інспекцію в Мармуровому морі, і можуть вирушати у Чорноморськ Одеської Області на завантаження.

На завтра запланована інспекція решти чотирьох суден - MV Great Arsenal, MV Zumrut Ana, MV Ocean S, MV Kubrosliy. У випадку успішної перевірки, ці кораблі також вирушать до Чорноморська.

Крім того, у неділю пройшло інспекцію і отримало дозвіл на відправлення судно MV Star Laura. У суботу успішну перевірку пройшов MV Rahmi Yagci.

За процедурами, узгодженими Спільним координаційним центром, усі учасники перевірки координують роботу зі своїми військовими та іншими відповідними органами. Як повідомили у СКЦ, це потрібно, “щоб уможливити безпечний прохід комерційних суден у рамках Чорноморської зернової ініціативи”.

Учасники Спільного координаційного центру запевняють, що уважно стежитимуть за проходженням суден із українським зерном через морський гуманітарний коридор.

Як повідомляв Голос Америки, у п'ятницю три кораблі з вантажем української кукурудзи вийшли з українських портів і прямують на інспекцію до Туреччини.

Amnesty International хоче незалежної перевірки суперечливого звіту щодо України – повідомляє DW

Аньєс Калламар, генеральний секретар Amnesty International, виступає на прес-конференції в Єрусалимі, 1 лютого 2022 р.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International (AI) хоче, щоб її доповідь, в якій організація звинувачує українських військових у порушенні законів війни, і яка викликала хвилю протестів, ретельно перевірили незалежні експерти. Про це з посиланням на п’ятничну заяву AI, повідомила російськомовна служба Deutsche Welle (DW).

«Доповідь Amnesty International про Збройні сили України перевірять незалежні експерти. Ми хочемо зрозуміти, що саме пішло не так і чому, щоб здобути уроки та покращити свою роботу в галузі прав людини», – написали журналісти DW у своєму твіті з посиланням на АІ.

Як повідомили журналісти Deutsche Welle, у п'ятницю, 12 серпня, AI заявила, що відповідний процес "ініціюється на міжнародному рівні". AI хоче перевірити процеси та рішення, що передували публікації прес-релізу, проведення досліджень, підготовки матеріалу, а також провести юридичний та політичний аналізи звіту.

Amnesty International висловила жаль, що прес-реліз, присвячений дослідженню, оприлюднили без достатнього контексту, бо в ньому «не було приділено належної уваги російській агресії з порушенням міжнародного права та численним військовим злочинам, скоєним російськими військовими та задокументованим Amnesty International».

Також, як кажуть правозахисники, яких цитує DW, «висновки не були передані з тією делікатністю та точністю, яку слід було очікувати від Amnesty. Це також стосується подальшого спілкування та реакції Міжнародного секретаріату на критику громадськості». Крім цього, AI засудила «інструменталізацію прес-релізу російською владою».

Росія звинувачує АІ в «ненауковому підході»

Речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова звинуватила АІ в тому, що організація змінює свою позицію під тиском «західної диктатури».

Коментуючи рішення АІ про необхідність провести незалежне розслідування, Марія Захарова сказала, що правозахисна організація готова говорити протилежне до того, що було сказано в доповіді, і використовує «антинауковий підхід».

«Тому що результат має бути іншим. Тим, що влаштовує мейнстрім. Факти нікого не цікавлять. Раз сказали, що київський режим по цивільних не стріляє, отже – не стріляє. Антинауковий підхід. Але саме його наявність визначає нинішню західну систему як диктатуру», – написала речниця МЗС Росії в мережі Телеграм у неділю, 14 серпня.

Звіт Amnesty International від 4 серпня викликав хвилю обурення правозахисників та політиків, які звинувачували АІ у тому, що вони не розрізняють агресії між агресором та жертвою та у тому, що не вірно розуміють принципи міжнародного гуманітарного законодавства, яке стосується війни в міських умовах.

Звіт критикували колишні співробітники АІ та співзасновник шведського відділення організації, який подав у відставку на знак протесту.

«Ніколи б не подумала, що одна доповідь може поставити під загрозу 30 років досягнень захисту прав людини в Україні» – Оксана Покальчук

Також на другий день після виходу звіту, звільнилася голова київського офісу АІ юристка та правозахисниця Оксана Покaльчук. У суботу, 13 серпня, в газеті Washington Post вийшла її стаття, в якій вона пояснює мотивацію своєї відставки після семи років роботи в організації.

«На мій погляд, найбільший недолік звіту полягав у тому, що він суперечив своїй головній меті: він не захищав цивільних осіб, а ставив їх під загрозу, даючи Росії виправдання для продовження своїх невибіркових атак. Тому я залишила посаду керівника українського офісу Amnesty International», – каже українська правозахисниця у статті.

На її думку, проблема з написанням звіту виникла через те, що міжнародні експерти недостатньо розуміють контекст, в якому вони працюють, не довіряють місцевим колегам та ставляться до них «зарозуміло» та «несправедливо».

«Замість того, щоб довіряти місцевому персоналу та покладатися на нього, деякі міжнародні організації, такі як Amnesty, не можуть бути інклюзивними, та централізували ухвалення рішень, як це було у випадку з цим звітом. Ставлення не могло бути більш зарозумілим і несправедливим, хоча ми всі погодилися на співпрацю, яка базується на відданості спільним цінностям», – пише Покальчук.

Так само, за словами Покальчук, хоча співпраця з урядом України завжди була доброю, АІ навіть не планувала звернутися до української влади та військових за коментарем, і зробила це лише за наполягання місцевого офісу, давши українській стороні лише три дні на відповідь.

Доповідь, яка мала захистити цивільних, на думку Покальчук, призвела до протилежних результатів, бо її використала російська пропаганда, яка і раніше виправдовувала, наприклад, бомбардування пологового будинку в Маріуполі тим, що його нібито контролювали українські військові.

Звіт Amnesty, на думку Покальчук, завдав тривалої шкоди репутації групи в Україні та в усьому світі. Але помилка керівництва не відображає важливої роботи місцевих офісів, яким загрожує втрата підтримки, вважає українська правозахисниця, яка своїм дописом хоче привернути увагу до цієї роботи і закликає керівництво організації належно її цінувати та включати місцевих колег в процес ухвалення рішень.

Війна в Україні відвертає увагу від голоду: Папа Римський закликав допомогти Сомалі 

POPE-ANGELUS/

Папа Римський Франциск заявив, що війна в Україні відвернула увагу від проблеми голоду в інших країнах. Під час свого щонедільного молитовного послання “Ангел Господній” із площі св.Петра у Ватикані, глава католицької церкви закликав терміново допомогти продовольством Сомалі, щоб запобігти голоду в цій країні.

«Люди цього регіону, які і так живуть у дуже небезпечних умовах, зараз перебувають у смертельній небезпеці через посуху», – сказав Папа Римський. Він додав, що хоче привернути увагу «до серйозної гуманітарної кризи, яка вразила Сомалі та деякі райони прикордонних країн».

"На жаль, війна (в Україні) відвернула увагу та ресурси, але це цілі, які вимагають максимальної відданості - боротьба з голодом, охорона здоров'я, освіта", - додав 85-річний понтифік.

Минулого тижня, Агенство ООН з питань біженців і Норвезька рада у справах біженців заявили, що з січня цього року близько мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами в Сомалі. Видання Reuters повідомляє, що наступного місяця Продовольча та сільськогосподарська організація ООН може офіційно оголосити голод у восьми регіонах Сомалі, якщо ситуація там не покращиться.

Як повідомляють “Новини Ватикану”, після молитви “Ангел Господній” Папа Римський звернувся до паломників, які зібралися цієї неділі у Кракові. У молитві, серед іншого, Франциск згадав про Україну. “Просимо у Господа особливої ласки, милосердя і жалю до страждаючого народу України», – сказав він.

У цій статті використані матеріали Reuters, Vatican News.

Угорщина нарощує імпорт російського газу на тлі скорочення в цілому по ЄС

Санкції Брюсселя покликані змусити Росію припинити війну в Україні

Угорщина оголосила в суботу, що імпортуватиме більше російського газу, ніж планувалося раніше, згідно з торговими угодами, повідомив угорський чиновник, який пояснив дії уряду своєї країни «війною по сусідству» і «санкціями ЄС».

«Через війну, що йде по сусідству, і відповідь на неї санкціями, Європа зіткнулася з серйозною енергетичною кризою. Незважаючи на стрімке подорожчання природного газу, питання сьогодні полягає не в ціні на газ, а в тому, чи вистачить його на зимовий сезон, – написав у мережі Facebook державний секретар МЗС країни Тамаш Менцер. – Обов'язок уряду Угорщини - забезпечити безпечне постачання газу для країни, і ми це виконуємо».

Угорщина, яка приблизно на 85% залежить від російського газу, рішуче виступає проти ідеї будь-яких санкцій ЄС щодо імпорту російського газу. Прем’єр-міністр Віктор Орбан також наполягає, що імпорт російської сирої нафти необхідно звільнити від санкцій ЄС.

За даними міністерства закордонних справ Угорщини, російська енергетична компанія "Газпром" поставила до Будапешту більші обсяги газу, ніж було домовлено раніше, після візиту міністра закордонних справ Угорщини до Москви в липні.

Менцер додав, що додаткові 2,6 мільйона кубометрів російського газу будуть імпортовані в Угорщину в серпні по трубопроводу Turkstream. Також він повідомив, що тривають переговори щодо вересневих поставок.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто здійснив неоголошений візит до Москви минулого місяця, щоб обговорити збільшення поставок російського газу на додаток до 4,5 мільярдів, які Угорщина отримувала щороку до вторгнення.

«У світлі того, що ми знаємо про поточний стан європейського ринку, стає зрозуміло, що придбання такого великого обсягу неможливо без російських джерел», – заявив Менцер.

Будапешт рішуче виступає проти будь-яких потенційних санкцій ЄС щодо російського газу, хоча Угорщина не голосувала проти санкцій Брюсселя, покликаних змусити Росію припинити війну в Україні.

У Німеччині, яка також залежить від імпорту російського газу, міністерство економіки оголосило в суботу ввечері, що країні необхідно скоротити споживання газу на 20%, щоб допомогти ЄС досягти мети скорочення енергоспоживаня на 15%.

У матеріалі використано повідомлення агенції Bloomberg та Reuters.

Дивіться також: 98% українців впевнені, що Україна переможе війну проти Росії - опитування IRI

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Росія намагається зміцнити свої позиції на півдні України, бойовий дух росіян падає – міноборони Британії, США

Українські артилеристи стріляють із самохідної гаубиці під час навчань на полігоні Графенвер, Німеччина, 12 травня 2022 року.

Протягом останнього тижня пріоритетом Росії, ймовірно, було переорієнтування підрозділів для зміцнення своєї кампанії на півдні України, заявила британська військова розвідка в неділю на своїй сторінці в мережі Twitter.

Як мовиться у повідомленні, останніми днями Росії вдалося провести лише поверхневий ремонт пошкодженого Антонівського автодорожнього мосту, який ймовірно залишається структурно нестійким.

Тобто навіть якщо Росії вдасться суттєво відремонтувати мости, вони залишаться ключовим вразливим місцем для Росії, вважають британські військові експерти.

Американське міністерство оборони також підтверджує, що в районі Херсона українські війська продовжують тиснути на росіян. Про це на брифінгу в Пентагоні у пятницю, 12 серпня, заявив високопоставлений чиновник.

За його словами, попри те, що росіяни мають чисельну перевагу та більшу кількість зброї, просування українських військових має «постійний вплив на їхній моральний стан».

Особливо підірвало російський бойовий дух те, що українці отримали можливість влучати в пункти командування та управління, склади боєприпасів, ланцюги матеріально-технічного забезпечення, сказав чиновник Пентагону.

Як мовиться у повідомлені Міністерства оборони США, за шкалою від нуля до 10-ти ефективність Збройних сил України буде 12, «виходячи лише з того, наскільки вражаючими вони були для нас багатьма різними способами. … Вони знайшли способи робити те, що ми й не думали, що це можливо».

Як повідомляв Голос Америки, напередодні у своєму твіті колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес висловив захоплення винахідливістю українських військових, яким вдалося вдосконалити використання американських протилокаційних радарів.

«Українські солдати є найбільш інноваційними та технічно підкованими солдатами з усіх країн, яких я коли-небудь зустрічав. Наші солдати вчилися у них. Вони показали мені, що наш протилокаційний радар навіть кращий, ніж я думав. Вони продовжуватимуть випереджати росіян до остаточної перемоги», – написав генерал у відставці Бен Годжес.

Більше

XS
SM
MD
LG