Спеціальні потреби

Актуально

Чи успішні дії Зеленського під час пандемії?

Громадська думка і думка експертів

Боротьба з епідемією COVID-19 – нижче посереднього, комунікація з суспільством – нижче посереднього. Так оцінюють українські аналітики дії влади під час пандемії.

Експертне опитування провів Фонд «Демократичні ініціативи». Експертів просили дати оцінку за шкалою від 1 до 5, де 5 – «дуже добре», а 1 – «дуже погано».

Дії влади під час епідемії експертна спільнота оцінила в 2,5 бала, а якість комунікації з населенням – в 2,6 бала.

«Майже на «трієчку», але це, зрештою, не так погано, як інші аспекти діяльності президента Зеленського. Наприклад, його кадрову політику експерти оцінили в 1,5 бала - дуже низький показник», – коментує результати опитування науковий директор Фонду «Демініціативи» Олексій Гарань.

Майже половина українців (40%) вважає дії влади у боротьбі з коронавірусом успішними


При цьому професор Гарань звертає увагу на різницю, яка традиційно існує між оцінкою експертів і суспільною думкою. Попередню владу експерти оцінювали позитивніше, ніж населення. А зараз ситуація протилежна: експерти критичніші, народ поблажливіший. Так, згідно з даними останнього загальнонаціонального опитування КМІС, майже половина українців (40%) вважає дії влади у боротьбі з коронавірусом успішними.

«Громадська думка дуже і дуже суперечлива», – зазначає професор Гарань. Як він уточнив, з одного боку, українці скаржаться на те, що влада не здатна забезпечити доступ до лікування і запобігти можливим економічним труднощам у зв’язку з епідемією. А з другого боку, до Володимира Зеленського далі ставляться позитивно (46%) або нейтрально (33%).

Працює установка на «доброго царя» і "поганих бояр"


«Працює установка на «доброго царя» і «поганих бояр». І навіть ті, хто бачить, що відбуваються неправильні речі, намагаються дистанціювати оцей негатив від самого Зеленського», – сказав Олексій Гарань у телефонному інтерв’ю «Голосу Америки».

Попри різницю в оцінках експертів та пересічних громадян, усі одностайні у підтримці обмежувальних заходів, вжитих владою для запобігання поширенню епідемії. Карантин, закриття закладів громадського харчування і торгово-розважальних центрів мають майже повну підтримку.

Держава досі не запропонувала плану, що робити з економікою


Водночас експерти б’ють на сполох: держава досі не запропонувала план, що робити з економікою.

«В нас уже 4 тижні карантин, а де чіткий меседж стосовно, так би мовити, «економіки пандемії»? – обурюється директор Інституту світової політики Євген Магда.

За його словами, «Українська влада поки що тільки закручує гайки, але не дає своїм співгромадянам зрозумілих відповідей, як жити далі. Наприклад, яку компенсацію отримає підприємець, котрий згорнув економічну активність? Що отримає найманий працівник, який втратив роботу?».

Як додає Магда, «Комунікація влади з громадянами повністю провалена. Помітна спокуса використовувати засоби заборони, коли немає жодного ліхтаря, який би підсвічував шлях до виходу з цього тунелю».

Телезвернення Зеленського – це відеоплацебо


«Я придумав термін – відеоплацебо. Телезвернення Зеленського – це відеоплацебо», – сказав Магда в інтерв’ю «Голосу Америки».

Комунікація влади з суспільством в часи такої серйозної кризи, як нинішня, не повинна бути монологом, – вважає відомий український журналіст Віталій Портников.

Як він нагадав, керівники провідних західних країн звертаються до своїх громадян лише в особливих випадках. Так, як це відбулося з королевою Великої Британії, з федеральним канцлером Німеччини, з президентом Франції. Звернення до нації з попередженням про небезпеку, про серйозність ситуації – це разова акція влади.

Потрібні абсолютно інші форми комунікації


«Я вважаю, що таке звернення Зеленського мало бути одне. А далі потрібні абсолютно інші форми комунікації», – сказав Портников "Голосу Америки".

За його словами, це має бути діалог, який включав би як роз’яснення вжитих владою заходів, так і зворотний зв’язок, готовність прислухатися до громадян. Так, як це відбувається в західних країнах.

«Хай це буде Фейсбук-спілкування президента зі співвітчизниками... Розмови з журналістами в онлайн-режимі... Не компліментарними, а тими, хто міг би поставити президентові Зеленському жорсткі запитання. Тільки таким чином можна сподіватися, що суспільство тебе почує», – вважає Віталій Портников.

«Якщо ж перед народом будуть продовжувати виступати із записаними заявами, а ситуація погіршуватиметься, то у певний момент ті заклики й розпорядження перестануть сприймати», – застерігає журналіст.

Дивіться також: Хтось крейдою написав слова підтримки для медичних працівників біля лікарні у Новому Орлеані. Відео

Всі новини дня

Росія здійснила дві нові атаки по Краматорську поряд із місцем пошукових робіт біля житлового будинку - CNN

Рятувальники на місці російського удару по житловому масиву Краматорська, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Росія здійснила дві нові атаки по Краматорську у четвер. Ракети впали неподалік місця проведення пошуково-рятувальної операції біля житлового будинку у центрі міста, де у середу внаслідок російського удару загинули принаймні троє людей, 21 поранено, повідомляє команда CNN, що стала свідком подій.

Глава Донецької ОДА Павло Кириленко повідомив, що нові атаки РФ знову стались "по центру міста, по житловій забудові". "За попередньою інформацією, є поранені серед цивільних", - написав він у Telegram. Мер Краматорська Олексій Гончаренко закликав містян залишатись в укриттях.

This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing.
Допомога пораненому жителю Краматорська внаслідок російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy
Допомога пораненому жителю Краматорська внаслідок російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy
This image contains sensitive content which some people may find offensive or disturbing - Click to reveal
Допомога пораненому жителю Краматорська внаслідок російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

У середу для удару по будинку в Краматорську, за даними поліції Донецької області, російські війська використали ракету "Іскандер-К", було "пошкоджено щонайменше 8 багатоквартирних будинків, з них один повністю зруйновано", а "під завалами можуть залишатися люди".

"Цивільні люди – знову ціль для російського режиму", - написав у Twitter керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Краматорськ після російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy
Краматорськ після російської атаки, 2 лютого 2023. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

При цьому Офіс генерального прокурора повідомив, що російські військові вночі і вранці 2 лютого вкотре масовано обстрілювали місто Херсон і населені пункти області, внаслідок чого загинули двоє цивільних, двоє поранено.

У військовій розвідці Великої Британії напередодні заявили, що Росія обстрілює Херсонщину, щоб деморалізувати цивільних і завадити контрнаступу українських сил.

Євроінтеграція в час війни - посадовці ЄС демонстративно з'їхалися на саміт у Києві

Голова Верховної ради України Руслан Стефанчук (л.) президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Денис Шмигаль з підписаною заявкою на вступ України в Європейський Союз 28 лютого 2022 р.

Чільні посадовці Європейського Союзу зібралися у Києві на саміт 3 лютого, який вперше відбуватиметься в Україні на тлі наступу російської армії на сході і постійних бомбардувань українських міст російськими ракетами.

Українські лідери проголосили якнайшвидший вступ в Євросоюз і в НАТО втіленням прагнень українців до миру, свободи й добробуту в європейській сім’ї, а також способом залучення міжнародної спільноти до негайної допомоги Україні.

Ми разом, щоб показати, що ЄС стоїть з Україною твердо...
Урсула фон дер Ляєн

ЄС відгукнувся на заявку Києва в лютому 2022 року, надавши Україні у червні офіційний статус кандидата на членство, розпочавши процес приготування до вступу.

Президент Володимир Зеленський неодноразово закликав до «пришвидшеного» процесу євроінтеграції, і прем’єр-міністр Денис Шмигаль нещодавно проголосив наміри виконати всю підготовчу роботу впродовж двох років.

Остання країна, яка приєдналася до ЄС 2013 року, Хорватія, готувалася впродовж майже десяти років, а сусідній з Україною Польщі цей процес забрав приблизно двадцять років.

Європейські представники зараз більше наголошують не на членстві, а на нагальності термінової допомоги Україні: економічної, гуманітарної і військової.

ЄС підкреслює, що загальні обсяги допомоги Україні від організації та окремих держав членів вже сягають майже €50 мільярдів.

Євросоюз пішов на небувалий крок, надаючи Україні військову допомогу на мільярди євро.

Принаймні 4 мільйони українців скористалися допомогою для біженців у Європі.

«Це дуже потужний сигнал, що ми перебуваємо у Києві під час війни. Це сигнал українському народу. Це сигнал Росії. Це сигнал світові», - цитує чільного посадовця ЄС агентство Reuters 2 лютого.

Дехто хоче спекулювати про фінішні кроки, але правда полягає в тому, що ми до того ще не дійшли.
Посадовець ЄС

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн написала у Twitter, що вона відвідує Київ вже вчетверте за майже рік з часу лютневого вторгнення Росії і зауважила, що цього разу з нею прибули приблизно півтора десятка посадовців ЄС.

«Ми разом, щоб показати, що ЄС стоїть з Україною твердо, як і завжди, і щоб поглибити нашу підтримку і співпрацю», - підкреслила вона.

Reuters цитує неназваного європейського представника, який сказав, що «дехто хоче спекулювати про фінішні кроки, але правда полягає в тому, що ми до того ще не дійшли».

Тим часом з Москви в ці дні пролунали нові погрозливі заяви на адресу України разом з повідомленнями про надзвичайно запеклі бої з наступаючими російськими військами на Донеччині.

Російський міністр закордонних справ Сєрґей Лавров пригрозив подальшими російськими ударами по Україні у відповідь на надання Україні нової західної зброї.

Міністр оборони України Олексі Резніков сказав, що росіяни накопичують сили для ймовірних нових наступів на різних напрямках.

Дивіться також:

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:23 0:00

На Капітолійському пагорбі відбувається «Український тиждень». Для того, щоб поспілкуватись із конгресменами та сенаторами до Вашингтона приїхали бачились українські військові та діти, які втратили батьків на війні.

Що відомо про майбутню військову допомогу зі США - і надання ракет більшої дальності? Відео

Сполучені Штати найближчим часом готують оприлюднити новий пакет озброєнь для України. Очікується, що оголошення може відбутись вже цього тижня, і що серед інших озброєнь Україні можуть вперше надати ракети більшої дальності.

Міністерка оборони Латвії - про внесок країни в колективні зусилля з підтримки України. Відео

Якщо глянути хто з країн надав найбільше допомоги Україні у співвідношенні до свого ВВП, то однією з лідерок є Латвія. Лише нещодавно ця держава передала на баланс ЗСУ гелікоптери, безпілотники, Стінгери та десятки кулеметів з боєприпасами.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG