Спеціальні потреби

Актуально

Скiфи: Iрландська музика з українським присмаком

Одинадцять відсотків населення Сполучених Штатів вважає себе американцями ірландського походження. То ж ірландська культура, танці і особливо музика надзвичайно популярні в Америці. Одна з улюблених забав американців - це відвідини ірландського бару, невід`ємною частиною якого є жива музика. Останні кілька років у районі Вашингтона чи не найпопулярнішою ірландською групою став гурт Ситієн - Scythian - в перекладі з англійської Скiфи. Прадавні українськi предки послужили назвою колективу неспроста. Його заснували двоє братів - американців українського походження.

Жоден з учасників Скiфiв не є чистокровним ірландцем. Олександр та Данило Федорики – українці. Джозеф Кросбі та Майк Онала мають лише трохи ірландської крові. Однак це не заважає їм бути однією з найпопулярніших груп ірландської музики від Вашингтона до Філадельфії.

Історія Скiфiв - це історія перетворення вуличних музик на гурт, популярність якого зростає з кожним днем. Починалося все чотири роки тому з бажання заробити гроші на бензин. Брати просто почали грати на вулиці.

А як народилася назва гурту? Його спiвзасновник Олександр Федорика говорить, що догво над цим не думав: «І хтось нас спитав, як ви називаєтесь? І чогось, я не знаю, в голові було Скити; менi це сподобалось, воно з України».

Ірландську музику хлопці обрали через схожість ірландської та української культур, традицій та історії. Як сказав брат Олександра – Данило, «обидві країни дуже подібні. Майже цілу історію вони були в неволі. Ми багато картоплі їмо, вони багато картоплі їдять. І ми любимо співати і пити і проводити добре час».

Спочатку з Федориками грали сестри, згодом до гурту на вулиці приєднався друг з дитинства Джозеф Кросбi. Він разом з Олександром та Данилом живе у будинку на передмісті Вашингтона, де група проводить свої репетиції. Про те, як вiн потрапив до гурту Джозеф розповiдає:

«У мене не було роботи, а вони грали на вулиці і заробляли нічого не роблячи, то ж це було для мене, чудова ідея! А я грав на скрипці все своє життя, щоправда класику. Я подумав, ну як важко це може бути?! То ж я вивчав одну пісню за день і йшов грав її півтори години підряд, знову і знову. І я собі думав, це чудово! У мене немає роботи, люди кидають мені гроші, ну ви розумієте».

Четвертий учасник гурту Майк Онала - приєднався до Скифiв минулої зими. Він став вже сьомим ударником за недовгу історію колективу. Майк говорить, що без проблем вписався до групи, а українська музика, яку Федорики інтегрували до свого ірландського репертуару, нагадує йому мотиви Близького Сходу, звідкіля походить його батько:

«Я справді насолоджуюсь українською музикою. Вона мені знайома, адже нагадує музику Близького Сходу, з якою я зростав. Схожі тони у скрипок і таке інше. Тож я насолоджуюсь нею, і правду говорячи, я люблю її грати найбільше».

Сьогодні гурт, заснований братами Олександром та Данилою Федориками, записує диски, розважає публіку на ірландських парадах i у місцевих барах, а на початку вересня відправиться на свій перший міжнародний український фестиваль до Канади.

Учасники колективу і не помітили, як з вуличних музик перетворилися на професійних виконавців, яких музика годує. Як говорить Данило: «Трохи дивно є. Ми справді не хотіли бути зірками. Ми навіть не хотіли бути групою. Але люди питали, щоб ми грали для них. Я би хотів вільно жити і не журитися про гроші. І може купити родичам хату чи щось. А крім того я справді не хочу бути славним бо то важко, то є хрест».

А родичів у братів Федориків багато. Вони зросли у великій українській родині, про життя якої «Голос Америки» розповідав своїм глядачам ще дванадцять років тому.

Ірина та Дам’ян Федорики народили і виховали десятеро дітей. Всі вони навчались у домашній школі, для всіх першою мовою була українська і, як пригадує Олександр, завдяки мамі кожен грає на музичному інструменті:

«Мама, вона дуже сильно працювала з нами. Ми дуже вдячні тепер і Данило так само, що вона над нами так панувала тією музикою. Отже ми грали як родина, ми разом грали. Ми вчилися вдома, отже нам легко було вправляти, мати проби вдома. Отже ціле моє життя, відколи я мав може три роки. Ми зачали грати на [вiдпочинковiй оселi американських українцiв] «Союзівці». Tо був мій перший виступ, мені було може три рочки. Я заснув на сцені. То було смішно, діти ми були. Але мама дуже сильно працювала над нами».

Сьогодні Олександр та Данило разом з Джозефом та Майком тричі на тиждень заробляють на життя, розважаючи публіку грою протягом трьох-чотирьох годин. Скiфи ще не на тому рівні, коли група має обслуговуючий персонал, який думає про апаратуру, світло, звук та інше. Тож хлопці все роблять самі.

Як каже Джосеф, «це без сумніву важка робота, але я б не поміняв її ні нащо».

Такої думки i брати Федорики. За словами Данила, виступати перед публiкою, це – good time – добрий час: « Коли ти стоїш на сцені, ти відчуваєш енергію натовпу; то ж ми продовжуємо працювати. Також ми випиваємо чарочку або дві».

Хоча Скiфи грають ірландську музику, на кожному своєму виступі хлопці виконують і українські мелодії. У барі майже завжди присутній хтось з місцевих українців. Однак, як говорить Олександр, гастролі в Україні та Європі загалом, для Скiфів мета і мрія на майбутнє:

«Я би дуже хотів спробувати подорожувати в Європі, особливо в Україні. Я не знаю, як така музика подобалася би їм, але я думаю що сподобалося б».

І хоча популярність Скiфiв не можна прирівнювати до вiдомих рок або поп-музикантів, хлопці планують зайняти високе місце у ніші ірландської музики. Принаймні на східному узбережжі США вони чи не наймолодший гурт цього напрямку. А про попит на їх твори свідчить кількість відвідувачів електронної сторінки Скiфiв в мережі Інтернет. Від березня минулого року прихильники Скiфiв відвідали їх вебсайт www.scythianmusic.com понад два з половиною мільйона разів.

Всі новини дня

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:23 0:00

Сергію Марущаку було 29 років. Він не встиг створити сім’ю, але вже будував дім для майбутньої дружини та дітей. Старший солдат першої окремої танкової бригади загинув під Харковом - його машина підірвалася на міні.

"Це врятує життя" - Байден підписав важливий закон щодо обігу зброї у США

Фото: президент США Джо Байден підписує закон, що посилює контроль над обігом зброї у США, 25 червня 2022 року. REUTERS/Елізабет Франц

ВАШИНГТОН (AP) — Президент Джо Байден у суботу підписав наймасштабніший за останні десятиліття закон про протидію збройному насильству. Закон підтримали обидві провідні партії США, завдяки компромісу, досягнутому на тлі масових стрілянин, що відбулись останнім часом, включаючи вбивство 19 учнів і двох вчителів у початковій школі Техасу.

"Це врятує життя", - сказав Байден у Білому домі. Наводячи слова родин жертв стрілянини, президент додав: "Їхнє послання до нас полягало в тому, щоб щось зробити. Сьогодні ми зробили".

Палата представників США остаточно схвалила закон в п’ятницю, після ухвалення Сенатом у четвер. Байден підписав закони перед тим, як поїхати з Вашингтона в Європу для участі в двох самітах.

Законодавство посилить перевірку наймолодших покупців зброї, обмежить доступ до вогнепальної зброї для винуватців домашнього насильства та допоможе штатам вилучати зброю у осіб, визнаних небезпечними.

Більшість передбачених ним коштів, обсягом 13 мільярдів доларів США, сприятиме розвитку програм психічного здоров’я та шкіл допомоги.

Байден сказав, що компроміс, досягнутий двопартійною групою сенаторів, «не досягає всього, що я хочу», але «він включає дії, до яких я давно закликав, які врятують життя».

"Я знаю, що попереду ще багато роботи, і я не збираюся здаватися, але це визначний день", - сказав президент, до якого при підписанні приєдналася його дружина Джилл, вчителька.

Байден сказав, що 11 липня вони проведуть захід для законодавців та сімей, які постраждали від насильства з використанням зброї.

Байден підписав цей закон через два дні після рішення Верховного суду, яким суд скасував закон Нью-Йорка, що обмежував можливість людей носити зброю в громадських місцях.

Хоча новий закон не включає жорсткі обмеження, за які виступають демократи, такі як заборона штурмової зброї та перевірка даних для всіх операцій з вогнепальною зброєю, це найефективніший захід проти вогнепальної зброї, розроблений Конгресом з моменту введення в дію Заборони штурмової зброї з тривалим терміном дії в 1993 році.

Чи вдасться Росії втягнути Білорусь у війну? Оглядачі реагують на ракетні обстріли України

Архівне фото: Путін та Лукашенко в Москві, лютий 2022 року

25 червня з шести бомбардувальників в повітряному просторі Білорусі, Росія випустила 12 ракет по Україні, повідомляє українська військова розвідка. В розвідці вважають - мета ударів - затягнути Білорусь у війну.

The New York Times вказує - запуск ракет з білоруського повітряного простору відбувся за лічені години до зустрічі російського президента Путіна з лідером Білорусі Лукашенком.

Білоруський опозиціонер Франак Вячорка зауважив - якщо інформація про ракетні удари підтвердиться, то такі удари продемонструють, що Росія контролює територію Білорусі. Удари прагнуть спровокувати Україну до контратаки в Білорусі, щоб залучити білорусів до війни. "Білоруське військо відмовляється воювати проти України", - написав політик у Twitter.

В NYT наводять думки західних та українських оглядачів, які вважають пряму участь Білорусі у війні не вирогідною, бо це може спровокувати внутрішні конфлікти в Білорусі.

А от новини "Вишеградської четвірки" радять не забувати про роль Лукашенка у нападах Росії проти України.

"Війна має завершитись не лише військовою поразкою Росії, але і зміною режиму Білорусі", - йдеться в дописі групи у Twitter.

Оглядачі групи вказують - поки Лукашенко при владі, залишається загроза нападів на країни Балтії та Польщу з території Білорусі, зокрема йдеться про загрозу об'єднання сил Білорусі та Калінінградської області Росії для можливого нападу на Сувальський коридор.

"Прямо із путінських сценаріїв стосовно Чечні". Так відреагував британський аналітик Семуель Рамані на повідомлення про напади а також про підготовки Росією терористичних нападів в білоруському Мазирі, щоб затягнути Білорусь.у війну.

Росія прагне переконати Білорусь вступити у війну, бо російські війська потерпають від значних втрат, вказує в коментарі Express UK аналітик Марк Войджер. В липні заплановані білоруські військові навчання і "вони викликають занепокоєння, адже, на жаль, Росія та її союзники постійно використовували військові навчання, щоб замаскувати свої агресивні дії".

Більше

XS
SM
MD
LG