Спеціальні потреби

В Україну повернувся Микола Мельниченко


Сьогодні в Україну зі Сполучених Штатів повернувся Микола Мельнишенко. Колишній охоронець колишнього президента, автор збірки скандальних записів, зроблених у кабінеті Леонiдa Кучми, прибув на батьківщину на старті виборчої кампанії, змусивши політиків ламати голови над розгадкою його намірів. Ще по дорозі до Києва екс-майор встиг зробити гучні заяви. Він також заручився підтримкою Ради Європи, яка закликала Україну виконати рішення Європейського суду з прав людини та зареєструвати політичного біженця, свого часу незаконно позбавленого депутатського мандата, кандидатом в депутати.

В Україну прибув Мельниченко. Екс-майор державної охорони, який за довгий час відсутності на батьківщині став чимось на кшталт міфічного героя, з`явився співвітчизникам «во плоті». Для декого та з`ява буде рівносильною матеріалізації нічних кошмарів.

Мельниченко, який 5 років тому втік з України, звинувативши екс-президента Кучму у причетності до вбивства журналіста Гонгадзе повернувся, щоб докінчити справу. Давши перед вильотом свідчення у Міністерстві юстиції США, де назвав замовником, організатором і підбурювачами злочину Кучму, Кравченка, Литвина і Деркача, екс-майор збирається свідчити про це в українському Мін`юсті. Як відомо, висунути офіційні звинувачення екс-президентові досі заважала відсутність таких свідчень.

Літак Миколи Мельниченка приземлився в аеропорту «Бориспіль» близько шостої вечора. Майор летів через Москву, а не Європу, чим багатьох здивував – адже такий маршрут означає зайвий «гак» у тисячі кілометрів. Вдень, прибувши до російської столиці, екс-охоронець Кучми вже встиг дати невеличку прес-конференцію в аеропорту Шереметьєво, повторивши свої звинувачення на адресу нинішнього спікера Литвина:

«Сьогодні в керівництві країни – я не маю на увазі президента Ющенка – є люди, у яких руки в крові. Це голова Верховної Ради України Володимир Литвин. І він зробить усе для того, щоб не було розпочато ефективне розслідування, в тому числі і його злочинів».

В російському аеропорту Микола Мельниченко, який подорожує разом з іншим політичним біженцем – екс-депутатом Олександром Єльяшкевичем, заявив також, що, питання, пов`язані з їхньою безпекою, не вирішені, і що на батьківщині, як і раніше, існує загроза їхньому життю. Офіційних гарантій безпеки прибульцям Україна не давала. Як заявив соціаліст Іван Бокий, що вирушив зустрічати Мельниченка з Єльяшкевичем у київський аеропорт Бориспіль, «вони їдуть на свій страх і ризик».

А тим часом Служба безпеки України зробила заяву, що не збирається затримувати Мельниченка чи в у будь-який спосіб перешкоджати його приїздові. Про відсутність претензій до колишнього охоронця Кучми повідомила і Генеральна прокуратура. Прес-служба відомства, яке свого часу відкривало проти нього кримінальну справу, каже, що Генпрокуратура зацікавлена лише викликати Мельниченка на допит як свідка у справі про вбивство Гонгадзе. Бажання зустрітися з екс-майором висловила і парламентська комісія з розслідування «касетного скандалу» – за словами голови комісії Віктора Драчевського, депутатів цікавить, як саме той здійснював записи в кабінеті Кучми, хто за цим стояв і хто його вербував.

Плани політичних біженців у Києві наразі достеменно не відомі. Крім візиту до Мін`юсту, Мельниченко буцімто планує виступити по телебаченню. Щодо його участі у виборчих списках Соціалістичної партії, то як твердять в СПУ, таку можливість ще не розглядали. Утім, соціаліст Микола Рудьковський уже заявив, що ладен скласти з себе депутатські повноваження, аби депутатом уже нинішньої Верховної Ради став викривач злочинів Кучми.

Що ж до справжньої причини повернення майора Мельниченка саме зараз, то міркувань висловлюється багато. Дехто каже, що лідер соціалістів Олександр Мороз прагне використати майора в боротьбі проти свого конкурента на парламентських виборах – лідера народників Володимира Литвина. Інші припускають, що Мельниченко привіз компромат на чинного президента – і посилаються на заяву, поширену майором в понеділок, про те, буцімто з ним зустрічався помічник Віктора Ющенка Олександр Третьяков, умовляючи залишити в спокої Кучму і Литвина. Ще інші вказують на невипадковий, на їхню думку, збіг приїзду Мельниченка з початком 1 грудня у Києві саміту на вищому рівні “Україна-ЄС”. Свою версію виклав також соратник Бориса Березовського Алекс Гольдфарб, який назвав публікацію свідчень, даних майором у США, «черговим пропагандистським трюком», мета якого – ухилитися від свідчень на батьківщині.

Та хоч би як там було, очевидно, що тема майора Мельниченка, який заявив, що повертається в Україну назавжди, для українського політикуму надовго може стати темою номер один.

XS
SM
MD
LG