Спеціальні потреби

Новi умови гaзових перемовин Києва і Москви


Українсько-російські газові проблеми тепер вирішуватимуть ще й парламенти обох країн. Така домовленість стала наслідком візиту спікера Верховної Ради Володимира Литвина до Москви. Тим часом у Москві досі тривають надскладні перемовини про газові тарифи для України.

Скільки коштуватиме російський газ для України? – це нині головне цінове питання Києва. Росіяни ставлять вимогу перейти на цілковито ринкові відносини у газовій сфері, що означає для українців платити за газ щонайменше втричі дорожче від ціни нинішньої – 160 доларів за тисячу кубометрів. Таку ціну українська промисловість не витягне, її чекає крах, зважаючи на високу енергомісткість одиниці виробленої продукції. Росіяни це розуміють – каже член української делегації до Москви екс-керінвик парламентського комітетут з питань ПЕК Андрій Клюєв.

«Ми чітко розуміємо, що 160 доларів за тисячу кубів – то це нереально. Якщо для російських підприємств виставити таку ціну, то жодне російське підприємство також не виживе».

Втім, переговори тривають вже не перший день, і до вирішення проблеми ближче не стає. Раніше такі питання вирішувалися на рівні президентів, і якщо Росія продовжувала продавати газ Україні за пільговим тарифом, то що навзамін віддавала Україна, лишалося поза кадром. Тепер після розмови Путіна з Ющенком вирішено нічого не було; фактично обидва лідери домовилися, що ці питання вирішуватимуться на рівні міністерств.

Суть торгу така: українці кажуть, що готові переходити на ринкові ціни, однак поступово, а росіяни вимагають відразу з Нового року. Якщо домовитися не вдасться, українці погрожують переглянути умови транспортування російського газу до Європи територією України. Москва просить Євросоюз втрутитися і поставити Україну на мiсце. Однак ЄС устами комісара Ферреро-Вальднер заявив: цю проблему мають вирішувати виключно дві країни.

Шляхи можливого компромісу досі не знає ніхто – каже Андрій Клюєв:

«В Росії теж чудово розуміють, що треба йти на певні поступки. Але на які поступки, вони нам так чітко і не сформулювали».

Сьогодні Газпром виставив нову ціну, мовляв, якщо українці не згоджуються на ціну 160 доларів, то тепер мова йтиме про 180. Більше того, президент Росії Путін заявив, що за його підрахунками Україна здатна такі гроші платити. Київ на цю заяву поки що не відповів.

XS
SM
MD
LG