Спеціальні потреби

Актуально

Там, де українці – там кредитна спiлка

Там, де існує хоча б невелике поселення українців у США чи Канаді, майже обов’язково існує кредитна спілка. Саме завдяки підтримці цих фінансових установ українська громада Північної Америки змогла стати на ноги і створити безліч організацій та установ. Перші українські кредитівки з’явились в Західній Україні ще на початку двадцятого століття. Досвід кредитних спілок вимушені покинути батьківщину українці перенесли зi собою за кордони. Одна iз багатьох десяткiв таких установ працює в українськiй громадi Клівленду, штат Огайо.

Мешканці Парми, що бiля Клiвленду, Ольга та Володимир Чепаки свою хату купили, взявши позичку у Федеральній Кредитовій Кооперативі Клівленду. Коли йшли до кредитної спілки, керувались не лише споконвічним «свій до свого по своє», а й вигідними умовами, говорить пан Володимир:

«Умови, я порівнював з багатьма банками, [тут] або однакові або кращі. Я ніколи не зауважував, щоб кредитівка давала чи вищі проценти чи якісь гірші умови. Я вважаю, що дуже добрі умови».

Родина Чепаків належить до новоприбулих іммігрантів. Саме вони разом з тисячами інших українців, що почали прибувати до США з кінця вісімдесятих років, оживили роботу кредитівок. Новоприбулі не лише відкривають рахунки, але і працюють у кредитівках. Як розповідає Орест Ліщинецький -- менеджер клівлендської кредитної спілки, новоприбулих притягує не лише можливість спілкування українською мовою, але і відмінне від американських банків ставлення до проблем іммігрантів:

«Як людина прийде до нас до кредитівки, то ми вже розуміємо, [в якому] станi вони приїхали. Певно, людина приїжджає до Америки і майже нічого не має в кишені. Ми розуміємо, що щоб мати роботи, треба авто доїхати до роботи. І ми справді пробуємо працювати з нашими людьми, щоб вони мали шанс купити авто, купити хату».

Концепція кредитівок проста – група людей складає певну суму грошей і, відповідно, кожний стає членом та власником кредитної спілки. З цієї суми кредитівка надає своїм членам позички під значно нижчий відсоток ніж комерційні банки. Деталi роботи спiльки пояснює Богдан Чепак -- голова ради директорів клівлендської кредитної кооперативи «Самопомiч»:

«Наш прибуток йде як дивіденди чи процент членам, які тут мають свої ощадності. А частина іде в резерву як безпека, гарантія, що наша кредитівка може пережити турбулентні хвилі».

Батько Богдана Чепака був одним з основополижників руху кредитівок на Галичині та у Сполучених Штатах. Сам пан Богдан уже багато років очолює раду директорів клівлендської кредитної кооперативи Самопомiч.

Кредитівки - неприбуткові організації. Пан Чепак розповiдає, що вiн та інші члени ради директорів працюють без винагороди:

«Одинокі, що є платні, то є наші касири, провідник, який денно провадить, та його заступник. Дирекція не є плачена. То є на добровільній базі. І ми дивимося, ми дбаємо про інтерес нашої громади, наших членів, а не для того, щоб їх визискати, а для того щоб їм помогти».

Кредитні ставки у США регулюються федеральним резервним управлінням – себто центральним банком -- у Вашингтоні, який встановлює основну кредитну ставку. Комерційні банки додають від себе відсоток аби отримати прибуток. Кредитівки ж намагаються утримати свою ставку на низькому рівні аби відповідати своїй місії - допомагати громаді. Як говорить менеджер клiвлендської «Самопомочi» Орест Лiщинецький, це робиться за рахунок мінімізації органiзацiйних витрат.

Кредитні ставки постійно міняються. Однак клівлендська кредитівка в середньому позичку на тридцять років на купівлю житла зараз надає під 6,25 відсотків. Це нижче від комерційних банків, і за тридцять років позичальник зекономить кілька десятків тисяч доларів залежно від розміру суми позичених грошей.

У свою чергу дивіденди на вкладення у кредитівку теж вищі від звичайних банків. Кожний рахунок у кредитній спілці застрахований на сто тисяч доларів федеральним урядом США.

Втiм економія на видатках не означає гірший сервіс. У кредитівці все відповідає сучасним вимогам, каже голова ради директорiв «Самопомочi» Богдан Чепак:

«Кожне місце комп’ютеризовано так, що всі процеси, які відбуваються автоматично, йдуть на комп’ютер, іде тоді до головного диску, і всі заміни, грошові заміни, позики і все, є автоматично занотовані».

Загалом у Сполучених Штатах сімнадцять українських кредитівок, які мають приблизно вісімдесят відділень, розкиданих по місцях компактного проживання українців. Їх загальний статутний фонд на кінець 2004 року складав майже два мільярди доларів.

Кредитівки є фінансовою кров’ю української громади. Лише у 2004 роцi кредитні спілки пожертвували п’ять мільйонів доларів на потреби громади. Для прикладу клівлендська кооператива нещодавно виділила 50 тисяч на побудову нового приміщення українського музею міста.

Всі новини дня

Показати війну через мистецтво – у Варшаві експонується виставка “Україна. Під іншим небом”. Відео

Фото зруйнованих будинків та понівечених російським снарядами полів. Символічно хрест на хрест заклеєні вікна. Колискова для вбитих дітей. Це виставка “Україна. Під іншим небом”, яка відбувається зараз у Варшаві.

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

«Чим більше звірств ми бачимо від Путіна та росіян, тим більше Захід відданий ідеї припинили ці звірства», - заявила сенаторка-демократка Джин Шагін. «Українців не залякати бомбардуванням цивільного населення, - бо знають, що поставлено на карту», - наголосив cенатор-республіканець Піт Рікеттс.

Лідери ЄС схвалили спільні закупівлі боєприпасів для України

Лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня

Лідери Європейського Cоюзу схвалили план відправки Україні мільйона артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців.

Міністри закордонних справ і оборони ЄС схвалили цей план на початку тижня, а лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня.

«Беручи до уваги інтереси безпеки й оборони всіх держав-членів, Європейська рада вітає домовленість щодо термінової доставки в Україну боєприпасів класу «земля-земля» й артилерійських боєприпасів, а також, за запитом, ракет, у тому числі шляхом спільних закупівель і мобілізації належного фінансування», – йдеться в заяві за підсумками зустрічі.

Лідери ЄС також повторили «своє рішуче засудження» агресивної війни Росії проти України, яка є «явним порушенням Статуту ООН», і наголосили на непохитній підтримці Європейським союзом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

«Росія має припинити свою агресію і негайно, повністю та беззастережно вивести всі свої сили з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», – наголошується в заяві.

Лідери країн ЄС також наголосили, що Європейський союз залишається відданим збереженню і збільшенню колективного тиску на Росію, у тому числі шляхом можливих подальших обмежувальних заходів, і продовженню роботи над обмеженням ціни на нафту разом з партнерами.

Президент України Володимир Зеленський під час відеозвернення подякував лідерам за ініціативу.

22 березня стало відомо, що Іспанія приєднується до угоди Європейського союзу зі спільної закупівлі боєприпасів для України. Таким чином, кількість країн Євросоюзу, які долучилися до спільної ініціативи, збільшиться до 18. Також до неї приєдналася Норвегія

Україна становить фундаментальний інтерес для США та глобальної безпеки - генерал Міллі

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі свідчить під час слухань підкомітету Палати представників щодо бюджету, запропонованого президентом Байденом для Міністерства оборони, Вашингтон, США, 23 березня 2023 р. REUTERS/Michael A. McCoy

Стратегію Сполучених Штатів щодо України детально роз'яснив під час представлення бюджетних пропозицій у Палаті представників США голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

У ході слухань 23 березня генерал Міллі отримав запитання від конгресмена-республіканця Маріо Діаз-Баларта щодо стратегії США стосовно підтримки України та відповів, що вона чітко озвучена президентом Джо Байденом. “Стратегічною метою є захист міжнародного порядку, встановленого глобально у 1945 році, - уточнив генерал Міллі. - Ми досягнемо цього, коли Україна залишатиметься вільною суверенною незалежною країною з усіма своїми територіями. Тоді ви знатимете, що цей порядок, заснований на правилах, захищено”.

За словами генерала, якщо світовий порядок не буде захищено, на той час, оборонні бюджети подвояться, бо "тоді йтиметься не про конкуренцію великих сил, а конфлікт великих сил, що стане надзвичайно небезпечним для всього світу”.

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки.
Марк Міллі

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки, додав генерал Марк Міллі.

Конгресмен-республіканець Кріс Стюарт уточнював, чи стратегія щодо України включає звільнення Криму. Генерал Міллі відповів, що це є максималістичною метою, озвученою українським президентом публічно.

“Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав Міллі. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися”.

Своєю чергою, під час слухань міністр оборони США Ллойд Остін подякував Конгресу “за неймовірну підтримку протягом року” та наголосив, що Україна завдяки західним має не лише системи озброєння та боєприпаси, необхідні для збереження ефективності на полі бою, але допомога від США “дозволяє також українцям інвестувати у майбутні можливості” для самооборони.

Перший запуск ракети, надрукованої на 3D-принтері провалився

Глядачі на мисі Канаверал, Флорида, під час запуску ракети Terran I, 22 березня 2023 року

Ракета, майже повністю виготовлена з частин, надрукованих на 3D-принтері, здійснила перший запуск в середу ввечері, але впала через три хвилини польоту не досягнувши орбіти.

На борту випробувального польоту Relativity Space не було нічого, крім першого металевого виробу надрукованого на 3D-принтері шість років тому.

Стартап хотів вивести сувенір на орбіту заввишки 125 миль (200 кілометрів) на кілька днів, перш ніж увійти в атмосферу і згоріти разом із верхнім ступенем ракети.

Як виявилося, перший ступінь, після старту ракети зі космодрому на мисі Канаверал, відокремився, як було заплановано. Але верхній ступінь спалахнув, а потім вимкнувся та впав в Атлантичний океан.

Це третя спроба запуску з місця, де колись була ракетна установка. Раніше цього місяця Relativity Space прибула за півсекунди після запуску, двигуни ракети загорілись, а потім раптово вимкнулися.

Хоча верхній ступінь вийшов з ладу, і місія не вийшла на орбіту, «перші запуски завжди вражають, і сьогоднішній політ не став винятком», — сказала коментатор запуску Relativity Space Арва Тізані Келлі після запуску в середу.

Більшість 33-метрової ракети, включно з її двигунами, створено на величезному 3D-принтері компанії в Лонг-Біч, Каліфорнія.

Relativity Space повідомила, що металеві частини, надруковані на 3D-принтері, становлять 85% ракети під назвою Terran. Більші версії ракети матимуть ще більше, а також їх можна буде багаторазово використовувати для кількох польотів.

Інші космічні компанії також покладаються на 3D-друк, але деталі складають лише невелику частину їхніх ракет.

Заснована в 2015 році парою молодих аерокосмічних інженерів, Relativity Space привернула увагу інвесторів і венчурних капіталістів.

Відділ охорони здоров’я та науки Associated Press отримує підтримку від Науково-освітньої медіа-групи Медичного інституту Говарда Хьюза. AP несе повну відповідальність за весь вміст

Більше

XS
SM
MD
LG