Спеціальні потреби

Актуально

Там, де українці – там кредитна спiлка

Там, де існує хоча б невелике поселення українців у США чи Канаді, майже обов’язково існує кредитна спілка. Саме завдяки підтримці цих фінансових установ українська громада Північної Америки змогла стати на ноги і створити безліч організацій та установ. Перші українські кредитівки з’явились в Західній Україні ще на початку двадцятого століття. Досвід кредитних спілок вимушені покинути батьківщину українці перенесли зi собою за кордони. Одна iз багатьох десяткiв таких установ працює в українськiй громадi Клівленду, штат Огайо.

Мешканці Парми, що бiля Клiвленду, Ольга та Володимир Чепаки свою хату купили, взявши позичку у Федеральній Кредитовій Кооперативі Клівленду. Коли йшли до кредитної спілки, керувались не лише споконвічним «свій до свого по своє», а й вигідними умовами, говорить пан Володимир:

«Умови, я порівнював з багатьма банками, [тут] або однакові або кращі. Я ніколи не зауважував, щоб кредитівка давала чи вищі проценти чи якісь гірші умови. Я вважаю, що дуже добрі умови».

Родина Чепаків належить до новоприбулих іммігрантів. Саме вони разом з тисячами інших українців, що почали прибувати до США з кінця вісімдесятих років, оживили роботу кредитівок. Новоприбулі не лише відкривають рахунки, але і працюють у кредитівках. Як розповідає Орест Ліщинецький -- менеджер клівлендської кредитної спілки, новоприбулих притягує не лише можливість спілкування українською мовою, але і відмінне від американських банків ставлення до проблем іммігрантів:

«Як людина прийде до нас до кредитівки, то ми вже розуміємо, [в якому] станi вони приїхали. Певно, людина приїжджає до Америки і майже нічого не має в кишені. Ми розуміємо, що щоб мати роботи, треба авто доїхати до роботи. І ми справді пробуємо працювати з нашими людьми, щоб вони мали шанс купити авто, купити хату».

Концепція кредитівок проста – група людей складає певну суму грошей і, відповідно, кожний стає членом та власником кредитної спілки. З цієї суми кредитівка надає своїм членам позички під значно нижчий відсоток ніж комерційні банки. Деталi роботи спiльки пояснює Богдан Чепак -- голова ради директорів клівлендської кредитної кооперативи «Самопомiч»:

«Наш прибуток йде як дивіденди чи процент членам, які тут мають свої ощадності. А частина іде в резерву як безпека, гарантія, що наша кредитівка може пережити турбулентні хвилі».

Батько Богдана Чепака був одним з основополижників руху кредитівок на Галичині та у Сполучених Штатах. Сам пан Богдан уже багато років очолює раду директорів клівлендської кредитної кооперативи Самопомiч.

Кредитівки - неприбуткові організації. Пан Чепак розповiдає, що вiн та інші члени ради директорів працюють без винагороди:

«Одинокі, що є платні, то є наші касири, провідник, який денно провадить, та його заступник. Дирекція не є плачена. То є на добровільній базі. І ми дивимося, ми дбаємо про інтерес нашої громади, наших членів, а не для того, щоб їх визискати, а для того щоб їм помогти».

Кредитні ставки у США регулюються федеральним резервним управлінням – себто центральним банком -- у Вашингтоні, який встановлює основну кредитну ставку. Комерційні банки додають від себе відсоток аби отримати прибуток. Кредитівки ж намагаються утримати свою ставку на низькому рівні аби відповідати своїй місії - допомагати громаді. Як говорить менеджер клiвлендської «Самопомочi» Орест Лiщинецький, це робиться за рахунок мінімізації органiзацiйних витрат.

Кредитні ставки постійно міняються. Однак клівлендська кредитівка в середньому позичку на тридцять років на купівлю житла зараз надає під 6,25 відсотків. Це нижче від комерційних банків, і за тридцять років позичальник зекономить кілька десятків тисяч доларів залежно від розміру суми позичених грошей.

У свою чергу дивіденди на вкладення у кредитівку теж вищі від звичайних банків. Кожний рахунок у кредитній спілці застрахований на сто тисяч доларів федеральним урядом США.

Втiм економія на видатках не означає гірший сервіс. У кредитівці все відповідає сучасним вимогам, каже голова ради директорiв «Самопомочi» Богдан Чепак:

«Кожне місце комп’ютеризовано так, що всі процеси, які відбуваються автоматично, йдуть на комп’ютер, іде тоді до головного диску, і всі заміни, грошові заміни, позики і все, є автоматично занотовані».

Загалом у Сполучених Штатах сімнадцять українських кредитівок, які мають приблизно вісімдесят відділень, розкиданих по місцях компактного проживання українців. Їх загальний статутний фонд на кінець 2004 року складав майже два мільярди доларів.

Кредитівки є фінансовою кров’ю української громади. Лише у 2004 роцi кредитні спілки пожертвували п’ять мільйонів доларів на потреби громади. Для прикладу клівлендська кооператива нещодавно виділила 50 тисяч на побудову нового приміщення українського музею міста.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG