Спеціальні потреби

Що ховала вiд народу українська влада?


Секретні матеріали: що ховала українська влада під грифами “Не для друку” та “Опублікуванню не підлягає”? Відповідь шукають правозахисники альянсу “Майдан”, які домоглися публікації назв урядових актів під грифами обмеження доступу. Далі буде оприлюднення текстів, обіцяють активісти альянсу, проте й самі назви засекречених документів адміністрації Кучми та уряду Януковича говорять багато про що.

“Про передачу об`єктів оздоровчого призначення”. На розпорядженні Кабінету Януковича, виданому в жовтні 2004 року, стоїть гриф “Не для друку”. Про які об`єкти мова і кому вони передавалися – наразі загадка. Сьогодні стали відомі лиш дата і назва. Інтригують й інші назви секретних урядових документів: “Про перерахунок пенсій окремим особам”, “Про обслуговування окремих категорій осіб будинками відпочинку Пуща-Водиця і Конча-Заспа”, “Про передачу автомобілів”.

Щойно опрлюднений список читається немов захопливий детектив. Саме за Указом президента від 3 квітня 2004 року “Про відчуження майна” з грифом “Не для друку” на баланс Держуправління справами – так званої ДУСІ – було передано готель “Дніпро” і 10 санаторіїв; пізніше керівник ДУСІ Ігор Бакай перепродав їх у приватну власність за 600 мільйонів гривень, за фактом порушили 6 кримінальних справ. Саме із засекреченим розпорядженням Кабміну “Деякі питання оплати праці суддів” – про п`ятикратне підвищення зарплатні суддям Конституційного Суду – збігся в часі вердикт, винесений Конституційним Судом, про третій президентський строк Кучми.

Правозахисний альянс “Майдан”, що ось уже 10 років веде кампанію за розкриття всіх незаконно засекречених офіційних документів, за нової влади здобув першу вагому перемогу. Правозахисники добились оприлюднення назв спочатку 96 постанов уряду Януковича, а відтак 295 актів всіх урядів України починаючи з 2001 року; нині на черзі публікація текстів цих постанов. Як каже співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, за грифами “Не для друку” влада ховала або корупційні дії, або інформацію про пільги вищих посадовців та про кулуарні політичні домовленості.

«Все, що тут, це не є державна таємниця. Це те, що влада ховає від суспільства, щоб приховати свої таємні оборудки. І всі розмови про її прозорість, відкритість залишаться розмовами до тих пір, поки все це не буде розкрито».

Своїм здобутком альянс “Майдан”, підтримуваний Фондом “Відродження”, вважає те, що практику засекречування актів влади припинено. Якщо президент Кучма видав близько 900 актів з таким грифом, прем`єр Янукович – близько ста, то президент Ющенко – 44, прем`єр Тимошенко – 15, прем`єр Єхануров – жодного. Правозахисники домоглися також офіційного визнання Мін`юстом протиправності обмежувальних грифів, не передбачених закододавством. Проте як кажуть активісти альянсу, говорити про закінчення кампанії рано. Вона закінчиться тоді, коли буде відкрито останній незаконно засекречений акт влади, аж до матеріалів місцевих адміністрацій, і прийнято закон про свободу інформації, який би дав би громадянам право бути поінформованими про те, чим займається влада.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG