Спеціальні потреби

Кандидат на посаду директора ЦРУ -- хто він такий?


В уряді Сполучених Штатів сьогодні є вакантною одна з найвпливовіших посад -крiсло директора Центрального розвідувального управління. Кандидатом на цю посаду Джордж Буш обрав військового кадровика, і це одразу ж не сподобалося деяким законодавцям.

Ще за добу перед цим оголошенням президента, конгресмен Піт Гекстра, - голова Комітету з питань розвідки Палати представників Конгресу висловив застереження стосовно кандидатури Майкла Гейдена. «Він - невідповідна людина на невідповідну посаду в невідповідний час», - сказав той. Попри висловлену в бік генерала критику, президент Буш зауважує, що його кандидат має понад 20-літній службовий досвід в галузі розвідки, зокрема він займав відповідальні посади в Пентагоні та в командуванні американськими військами у Європі. Може саме тому застереження стосовно кандидатури Гейдена висловлюють законодавці з обох партій. Лідер демократичної меншості в Конгресі Ненсі Пелосі говорить, що між Міністерством оборони та рештою розвідувальних установ США ведеться боротьба за владу. Власне тому й важко уявити, як армійський генерал може очолювати ЦРУ.

Законодавці занепокоєні, що призначення генерала Майкла Гейдена уможливить вплив військових на це цивільне управління. Зокрема, незалежний експерт з питань розвідки Джеймс Бемфорд каже, що ЦРУ було створене як незалежне, аналітичне агентство. І воно не зможе бути дійсно незалежним, якщо його керівник матиме зобов'язання перед керівником Пентагону.

Сам же генерал Гейден подякував президенту за виявлену довіру та наголосив на важливості цього відомства. Невдоволені кажуть, що серед загроз, якi несе за собою кандидатура Гейдена, - право американців на приватне життя. Адже ім'я генерала Гейдена пов'язують із запровадженою президентом Бушем програмою пiдслуховування телефонних розмов американцiв без попереднiх судових санкцiй. Захисники iнiцiативи кажуть, що вона необхiдна для боротьби з терористами. Критики говорять, що нею порушуються особистi права американців. Натомість генерал Майкл Гейден сказав таке: «Якби ця програма була чинною ще перед 11 вересня [2001 року] то я, як професіонал, вважаю, що ми б заздалегідь виявили деяких з виконавців терактів».

Директор ЦРУ підпорядкований голові Національної розвідки Джонові Неґропонте. За словами останнього, першочерговим пріоритетом президента Буша у висуненні кандидатури Майкла Гейдена має бути роззброєння аль-Кайди та міжнародного тероризму. Сенат має конституційні повноваження ухвалити чи відкинути кандидатуру генерала Гейдена. Наскільки військове минуле перешкоджатиме номінації Гейдена, стане відомо незабаром.

Тим часом впливовий сенатор Джон Маккейн підтримує його кандидатуру як кваліфікованого спеціаліста. Обговорення особи Гайдена розпочалося після несподіваної відставки директора ЦРУ Портера Ґосса, який обіймав високу посаду 18 місяців. Існують припущення, що Ґосс був змушений подати у відставку в час, коли у Білому домі відбувається суттєва ротація кадрів.

XS
SM
MD
LG