Спеціальні потреби

США коментують деякi українськi питання


Iнтерв`ю i вiдео мовою оригiналу

Щойно з Києва повернувся другий заступник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Дейвид Креймер. Коментуючи факт тривання там коалiцiйних перемовин, вiн висловив погляд, що якнайшвидше формування коаліції та уряду -- в iнтересах України. Хоч Конституція надає українському парламенту місяць для формування коаліції та ще місяць для формування уряду, пришвидшення цього процесу дало б можливість ефективніше вирішувати нагальні проблеми, вважає американський високопосадовець:

«Наше сподівання і те, що я хотів би донести: щоб вони пришвидшили виконання цього графіка, пришвидшили процес формування уряду і не чекали усі 60 днів які надає конституція».

Президент Буш попередньо висловлював бажання відвідати Україну, можливо напередодні самiту Великої вісімки у Санкт-Петербурзі. Девід Креймер каже, що остаточне рішення стосовно цього ще не ухвалене Білим домом:

«Не зважаючи на те, чи президент поїде чи ні, Сполучені Штати є сильним союзником та другом України і ми хочемо, щоб Україна продовжувала процес реформ, поглиблювала євроантлантичну інтеграцію. Цьому сприятиме формування нового уряду, але що стосується графiка президента - це буде визначено людьми у Білому домі».

Що ж до того, що офіційні особи США почали більш активно критикувати Росію за використання своїх енергетичних ресурсів як засобу політичного тиску, то Дейвид Креймер пояснив, що позиція США у цьому питанні є послідовною:

«Наш інтерес завжди був у стабільних енергетичних поставках, що йдуть з Росії не лише до України, але усіх країн регіону і до багатьох країн Європи. Росія є постачальником енергії до багатьох європейських держав і я думаю, європейці дуже зацікавлені, щоб Росія залишалась стабільним постачальником енергії. Наш інтерес також у пропагуванні прозорих газових угод. І виключенні будь-яких корупційних елементів у всіх країнах регіону. Енергетичний сектор у регіоні був джерелом корупції і ми сподіваємось, що Росія, Україна та інші країни будуть пропагувати угоди, які сприятимуть прозорості, енергозбереженню та диверсифікації поставок», -- зазначив Креймер.

Американський дипломат у Києвi представляв Сполученi Штати на самiтi ГУАМ - нового об`єднання за участi Грузiї, України, Азербайджану i Молдови. Вiдповiдаючи на коментарi переважно росiйських офiцiйних осiб, що присутнiсть США на самiтi свiдчить про загострення конкуренцiї у боротьi за впливи на колишньому радянському просторi, Креймер сказав таке:

«Зустріч не була ексклюзивною, це не була якась змова. До речі, керівники країн ГУАМ самi наголошували, що їх організацію створено не для того, щоб проти когось об`єднатися. I я вважаю, що вони це пiдтвердили своїм намiром створити зону вільної торгiвлi, продовжувати демократичні реформи, процес демократизації в регiонi, як також намiром розвиватися економiчно. Словом, я не бачив нічого, що давало б пiдстави вважати, що лiдери цього самiту замислювали якусь змову проти когось. Навпаки я бачив, як вони співпрацюють мiж собою задля покращення ситуації в цiлому регiонi i вважаю, що з цього скористають усi країни регiону».

Дейвид Креймер також сказав, що не вірить, що ГУАМ створено заради того, щоб вона стала сурогатом Спiвдружностi незалежних держав.


Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG