Спеціальні потреби

Актуально

Відкрився IV Всесвітній форум українців

Сьогодні у Києві відкрився четвертий Всесвітній форум українців. Його учасниками стали три з половиною тисячі українців, у тому числі півтори тисячі делегатів і гостей з більш ніж п’ятдесяти країн світу. Цей форум став найбільшим, відколи з 1992 року в Україні проводяться з’їзди представників діаспори.

На урочисте відкриття форуму в палац «Україна» так і не прийшли Янукович і Мороз, хоча участь прем’єра і спікера анонсувалась. Відчувалося, у разі їхньої появи скандалу було б не уникнути. Делегати Четвертого всесвітнього форуму українців були налаштовані критично і часом вигуками із залу перебивали навіть самого президента.

Більшу частину розлогої, як завжди, промови Ющенко присвятив виправданню свого кроку – союзу з вчорашніми ідеологічними опонентами:

«Я добре розумію усю контроверсійність реакції українського суспільства та світового українства на перебіг парламентської кризи, формування нового українського уряду. Я це все добре розумію. Але в нас був вибір – або йти за емоціями, порушуючи Конституцію і закон, робити ревізію виборів, які всі визнали, або бути до кінця демократами. Я переконаний, що емоції вщухнуть. Головне інше – я ні на крок не відступив від української Конституції. Я ні на крок не відступив від українського закону. Я свідомо додержуюсь лінії об’єднання України. Я гарантую дотримання демократії. Я чітко бачу перспективу. Ми обов’язково її досягнемо».

Ющенко закликав «перестати скиглити по-українськи» і анонсував на завтра зустріч діаспори з прем’єром Януковичем, який дістав доручення від президента взяти під державну опіку та фінансування найвідоміші центри української культури у світі. Зал розтривожено загудів. Однак після закінчення промови главу держави проводжали оваціями, стоячи.

Українська мова – про цю проблему делегати нинішнього форуму, як і форумів попередніх, говорили багато і пристрасно. Особливої гостроти виступам додали останні події – атаки Партії регіонів на конституційний принцип державності української мови та заява, яку днями виголосив у Сочі Янукович: мовляв, щойно здобуде конституційну більшість – поставить питання про російську, як другу державну.

У відмові українських чиновників користуватись українською мовою президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський бачить виклик державності:

«Російська мова в Україні 15 років від Дня Незалежності - це не користування правом національної меншини чи неспроможність вивчити українську. Це зухвала заява: я не буду говорити по-українськи. Та навіть, політичний визов: незалежна українська держава - це явище тимчасове. Як це розуміти сьогоднішнього прем’єр-міністра, коли у президентську виборчу кампанію користувався майже виключно російською мовою. І навіть, сьогодні інколи виступає недержавною мовою. А два віце-прем’єр-міністри виступають виключно російською мовою. – Ганьба!»

До IV Всесвітнього форуму Україна приготувала світовому українству подарунок: нову Державну програму співпраці із закордонними українцями, розраховану до 2010 року. Новизна стратегії полягає в тому, що співпраця з діаспорою стає одним із пріоритетів зовнішньої політики; на ці цілі уперше виділяється бюджетне фінансування – 76 мільйонів гривень.

Світове українство, у свою чергу, привезло до Києва власні ідеї. Я розпитувала делегатів, чого вони чекають від Форуму.

Говорить президент Українського конгресового комітету Америки Михайло Савків:

«Я думаю, що публічно дивитися на цей форум зараз після помаранчевої революції, після цих всіх політичних подій, що діялися пару тижнів тому, що західна діаспора дивиться, щоб Україна нам показала, який курс вона буде в майбутньому».

Голова товариства української культури в Угорщині і водночас голова Європейського Конгресу українців Ярослава Хортяні каже, що приїхала на Форум з конкретними пропозиціями:

«По-перше, ми хочемо, щоб Україна почала відкривати за кордоном свої інформаційні центри, щоб туди посилалися не гомо-совєтіки, люди, а патріоти, яких вже тут багато є. Якщо не хочуть допускати до влади, то хоча б туди, за кордон, для створення іміджу».

Конкретні пропозиції має голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький. За його словами, для Італії, де працюють сотні тисяч українських заробітчан, дуже актуальними є проблеми, пов’язані із так званою «четвертою хвилею міграції»:

«Ми про цю проблему стараємось говорити протягом багатьох років, і хочемо, щоб реально робилося, а не обмежувалося деклараціями. Потрібні політичні рішення в двосторонніх відношеннях. Вже багато років мусоляться рішення по визнанню дипломів, по визнанню водійських прав, по договорах по квоті з української міграції...»

Збори представників так званої «четвертої хвилі» – трудової міграції – одна з родзинок форуму. Його програма, розрахована на 18-20 серпня, включає також книжкові виставки, засідання наукових секцій та концерти – в палаці Україна, Національній опері та Співочому полі.

Всі новини дня

Байден відповів "Ні" на питання, чи США нададуть Україні літаки F-16 

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден  відповів ""Ні" . 

Президент США Джо Байден коротко відповів "ні" на запитання про можливість постачання літаків-винищувачів F-16 для України.

На запитання журналістки "Голосу Америки" Юлії Ярмоленко, чи нададуть США винищувачі F-16 Україні, президент Байден відповів "Ні". Жодних інших деталей він не додав.

Раніше в Білому домі заявляли, що обговорюють питання щодо постачання додаткових озброєнь для України, в тому числі, винищувачів F-16.

“Не дивно, що українці просять надати винищувачі, а саме F-16, це не новий запит... Вони очевидно хочуть мати стільки можливостей, скільки можливо. Скажу лише, що ми постійно обговорюємо, розмови з українцями відбуваються майже щодня - про їхні потреби", - сказав напередодні Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.

Деякі європейські країни, зокрема, Нідерланди та Польща, також заявляли, що не проти надати Україні зі своїх арсеналів американські винищувачі.

«Захищати сім’ю, дітей і Україну». Історія журналіста, який став мінометником. Відео

З початку повномасштабної агресії Росії журналіст Петро Шевченко пішов на фронт і став мінометником. Його відправили на Донецький напрямок, де зараз точаться одні з найгарячіших боїв. Про життя на передовій він розповів Анні Костюченко та Павелу Суходольському.

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Відео

Українські танкісти прибули до Великої Британії для навчання на танках Челленджер-2. Екс-прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон розповів, що Путін перед вторгненням в Україну у лютому натякав йому про можливість ракетного удару по Британії. Деталі - від Богдана Цюпина.

МОК відкидає звинувачення у пропаганді війни Росії в Україні

Олімпійські кільця на тлі Ейфелевої вежі у Парижі після того, як Франція отримала право проводити Олімпійські ігри 2024. 16 вересня 2017. REUTERS/Benoit Tessier

Міжнародний олімпійський комітет відкинув звинувачення з боку України в розпалюванні війни і назвав заяви українських посадовців наклепом, повідомляє Reuters.

У понеділок радник глави Офісу президента Михайло Подоляк написав у Твіттер, що МОК фактично став промоутером війни, убивств та руйнувань: «Міжнародний Олімпійський комітет із задоволенням спостерігає, як Росія знищує Україну, а потім пропонує Росії платформу для пропаганди геноциду та подальших вбивств. Очевидно, що російські гроші, за які купують олімпійське лицемірство, не пахнуть українською кров'ю», - зазначив Подоляк.

Свою чергою, Міжнародний олімпійський комітет назвав такі заяви наклепом. «МОК рішуче відкидає цю та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть слугувати основою для будь-якої конструктивної дискусії», - йдеться в повідомленні комітету, яку цитує Reuters.

Напередодні президент України Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні засудив імовірні наміри МОК про допуск російських спортсменів до участі в Олімпійських іграх, і повідомив, що звернувся з відповідним листом до президента Франції Еммануеля Макрона.

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ніби можна заплющити очі на те, що Росія робить із Херсоном, із Харковом, із Бахмутом та Авдіївкою», - наголосив президент України.

Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у повідомленні у Twitter пригадав, що під час літніх Олімпійських ігор у Токіо росіяни завоювали 71 медаль. При цьому 45 із них виграли спортсмени, які є членами Центрального спортивного клубу російської армії. Тому, наголосив міністр, абсолютно неприпустимо дозволяти участь росіян у міжнародних змаганнях. "Армії, яка чинить звірства, вбиває, ґвалтує і грабує. Ось кого несвідомий МОК хоче виставити під білим прапором і допустити до змагань", – зазначив Кулеба.

Президент Національного олімпійського комітету, міністр спорту України Вадим Гутцайт не відкидає, що Україна може бойкотувати Олімпійські ігри, якщо в них братимуть участь спортсмени з Росії й Білорусі. Про це він написав у Facebook 26 січня. "Наша позиція незмінна: допоки в Україні триває війна, російських і білоруських спортсменів не повинно бути на міжнародних змаганнях! Безперечно, наші національні спортивні федерації мають посилити комунікацію з міжнародними федераціями, аби заборона лишилася в силі,” - зазначив Гутцайт.

Польща разом з іншими країнами може висунути ультиматум керівництву Міжнародного олімпійського комітету, якщо росіян і білорусів допустять до Олімпійських ігор 2024 року. Про це 27 січня заявив міністр спорту Польщі Каміль Бортничук, повідомляє Polskie Radio.

"Ми вдаємося до низки заходів на міжнародній арені. Ідеться про міністрів спорту 40 країн, які підписували звернення, щоб створити певний тиск на керівництво Міжнародного олімпійського комітету. Тут має бути створення ефективної коаліції країн, без яких організація Ігор була б неможливою", – зазначив Бортничук.

Міжнародний олімпійський комітет закликав спортивні федерації допустити російських та білоруських спортсменів на змагання у нейтральному статусі, про це йдеться в заяві комітету від 25 січня.

"Спортсмени можуть брати участь у змаганнях як «нейтральні» і жодним чином не представляти свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні... Лише спортсмени, які повністю дотримуються Олімпійської хартії, можуть брати участь у змаганнях. Це означає, що, по-перше, змагатися можуть лише ті, хто не виступав проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні", – ідеться в заяві організації.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що будь-яка спроба витіснити Москву з міжнародного спорту приречена на провал.

"Не лише жертви, а героїні". У Держдепі відзначили роль жінок у російській війні в Україні

Українка військовослужбовиця у Херсоні, 11 листопада 2022 р. Фото: AP Photo/Dagaz

Сполучені Штати залишаються глибоко відданими захисту прав жінок і поширенню їхніх голосів, заявила Катріна Фотоват, керівниця Офісу Держсекретаря США з глобальних питань жінок під час віртуальної зустрічі, присвяченої жіночому лідерству в Україні, ролі українських жінок на шляху до перемоги у війні та їхній боротьбі за майбутнє України. Упродовж історії України жінки відігравали вирішальну роль у боротьбі за свободу, наголосила Фотоват.

У зустрічі взяли участь зокрема посолка США в Україні Бріджит Брінк, посолка України в США Оксана Маркарова, співачка Руслана Лижичко й журналістка Наталія Гуменюк.

Обличчя майбутньої реконструкції також буде жіночим

Оксана Маркарова наголосила, що відсоток жінок в українській армії - один з найвищих у порівнянні із європейськими союзниками. Дипломатка згадала зусилля нобелівської лауреатки Олександри Матвійчук, а також дружини президента України Олени Зеленської, яка представляла Київ на багатьох заходах за кордоном. Також Маркарова нагадала, що попри війну перша леді США Джил Байден побувала в Ужгороді у День матері торік.

"Після перемоги у війні обличчя нашої майбутньої реконструкції також буде жіночим, - заявила українська дипломатка. - Тому ми повинні дякувати нашим жінкам і підтримувати їх, підтримувати одна одну".

Більше зброї для жінок

Співачка Руслана Лижичко під час зустрічі звернулася до усіх знаменитостей - співаків та політиків, людей з бізнесу з проханням бути ще більш активними для допомоги Україні: "Це не тільки про Україну. Це про нас всіх, увесь світ. Якщо ми хочемо мати “завтра”, то нам потрібно припинити цю війну сьогодні". Руслана наголосила, що Україні потрібно більше зброї, у тому числі для 60 тисяч жінок, які воюють в українській армії.

Очільниця "Лабораторії журналістики суспільного інтересу" Наталія Гуменюк говорила про безцінний внесок жінок-репортерок, журналісток, а також тих експерток, які сьогодні вислуховують і документують злочини російських сил в Україні. Окрім важкої та виснажливої роботи ці жінки, нагадала Гуменюк, продовжують бути головними піклувальницями у власних сім'ях, відповідають за безпеку власних дітей.

Цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам

Експертка наголосила на важливій ролі старост - жінок, які очолюють величезну кількість громад, що перебували у небезпеці під час нападу російських військ. При цьому мери та сільські голови виконують аномально великий обсяг роботи за непропорційно низьку оплату їхньої праці, тож зазвичай цю роботу готові робити саме жінки, - зауважила Наталія Гуменюк.

За її словами, це і є неймовірний приклад жіночого лідерства. Нерідко цілі громади рятувалися саме завдяки своїм лідеркам. "Будьмо чесними, іноді їм доводилося домовлятися з окупантами, щоб рятувати своїх людей. Іноді жінки, звертаючись до загарбників, намагалися просто прикинутись матерями літнього віку, щоб, можливо, отримати більше поваги. Але для них самих це була неймовірна небезпека. І ви знаєте про випадки, коли жінок в Україні вбито саме через те, що були очільницями громад", - сказала Гуменюк.

На її переконання, локальні громадські лідерки можуть врятувати країну, зменшуючи страждання у своїх громадах, та сприяти перемозі у війні.

Журналістка також відзначила роль вчителів і вчительок, які фактично роблять подвійну роботу сьогодні - не тільки навчають учнів у своїх містах і селах, які залишилися вдома, але і підтримують навчальний процес онлайні для тих дітей, які виїхали за кордон чи розпорошені по всій Україні після російського вторгнення.

Допомога потерпілим, підтримка жіночого лідерства, а також гранти "жіночому бізнесу" в Україні від США

Посолка США Бріджит Брінк в Україні зауважила: "Я абсолютно впевнена, що Україна не могла б так, як це є сьогодні, дати відсіч жахливій, варварській війні Росії, якби не її жінки, які роблять свій внесок усіма можливими способами".

Посолка відзначила внесок жінок у розвиток українського законодавства - від початку війни українськими депутатками внесено вже понад 100 законопроектів.

Сполучені Штати, наголосила Брінк, постійно допомагають Україні розширити можливості жінок, що включає допомогу у різних професійних сферах, а також тим, хто постраждав від війни, зокрема і від сексуального насильства. Крім того, триває американська підтримка жіночого політичного лідерства та жінок у бізнесі. Зокрема, йдеться і про надання грантів підприємствам, якими володіють жінки.

Більше

XS
SM
MD
LG