Спеціальні потреби

Актуально

Відкрився IV Всесвітній форум українців

Сьогодні у Києві відкрився четвертий Всесвітній форум українців. Його учасниками стали три з половиною тисячі українців, у тому числі півтори тисячі делегатів і гостей з більш ніж п’ятдесяти країн світу. Цей форум став найбільшим, відколи з 1992 року в Україні проводяться з’їзди представників діаспори.

На урочисте відкриття форуму в палац «Україна» так і не прийшли Янукович і Мороз, хоча участь прем’єра і спікера анонсувалась. Відчувалося, у разі їхньої появи скандалу було б не уникнути. Делегати Четвертого всесвітнього форуму українців були налаштовані критично і часом вигуками із залу перебивали навіть самого президента.

Більшу частину розлогої, як завжди, промови Ющенко присвятив виправданню свого кроку – союзу з вчорашніми ідеологічними опонентами:

«Я добре розумію усю контроверсійність реакції українського суспільства та світового українства на перебіг парламентської кризи, формування нового українського уряду. Я це все добре розумію. Але в нас був вибір – або йти за емоціями, порушуючи Конституцію і закон, робити ревізію виборів, які всі визнали, або бути до кінця демократами. Я переконаний, що емоції вщухнуть. Головне інше – я ні на крок не відступив від української Конституції. Я ні на крок не відступив від українського закону. Я свідомо додержуюсь лінії об’єднання України. Я гарантую дотримання демократії. Я чітко бачу перспективу. Ми обов’язково її досягнемо».

Ющенко закликав «перестати скиглити по-українськи» і анонсував на завтра зустріч діаспори з прем’єром Януковичем, який дістав доручення від президента взяти під державну опіку та фінансування найвідоміші центри української культури у світі. Зал розтривожено загудів. Однак після закінчення промови главу держави проводжали оваціями, стоячи.

Українська мова – про цю проблему делегати нинішнього форуму, як і форумів попередніх, говорили багато і пристрасно. Особливої гостроти виступам додали останні події – атаки Партії регіонів на конституційний принцип державності української мови та заява, яку днями виголосив у Сочі Янукович: мовляв, щойно здобуде конституційну більшість – поставить питання про російську, як другу державну.

У відмові українських чиновників користуватись українською мовою президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський бачить виклик державності:

«Російська мова в Україні 15 років від Дня Незалежності - це не користування правом національної меншини чи неспроможність вивчити українську. Це зухвала заява: я не буду говорити по-українськи. Та навіть, політичний визов: незалежна українська держава - це явище тимчасове. Як це розуміти сьогоднішнього прем’єр-міністра, коли у президентську виборчу кампанію користувався майже виключно російською мовою. І навіть, сьогодні інколи виступає недержавною мовою. А два віце-прем’єр-міністри виступають виключно російською мовою. – Ганьба!»

До IV Всесвітнього форуму Україна приготувала світовому українству подарунок: нову Державну програму співпраці із закордонними українцями, розраховану до 2010 року. Новизна стратегії полягає в тому, що співпраця з діаспорою стає одним із пріоритетів зовнішньої політики; на ці цілі уперше виділяється бюджетне фінансування – 76 мільйонів гривень.

Світове українство, у свою чергу, привезло до Києва власні ідеї. Я розпитувала делегатів, чого вони чекають від Форуму.

Говорить президент Українського конгресового комітету Америки Михайло Савків:

«Я думаю, що публічно дивитися на цей форум зараз після помаранчевої революції, після цих всіх політичних подій, що діялися пару тижнів тому, що західна діаспора дивиться, щоб Україна нам показала, який курс вона буде в майбутньому».

Голова товариства української культури в Угорщині і водночас голова Європейського Конгресу українців Ярослава Хортяні каже, що приїхала на Форум з конкретними пропозиціями:

«По-перше, ми хочемо, щоб Україна почала відкривати за кордоном свої інформаційні центри, щоб туди посилалися не гомо-совєтіки, люди, а патріоти, яких вже тут багато є. Якщо не хочуть допускати до влади, то хоча б туди, за кордон, для створення іміджу».

Конкретні пропозиції має голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький. За його словами, для Італії, де працюють сотні тисяч українських заробітчан, дуже актуальними є проблеми, пов’язані із так званою «четвертою хвилею міграції»:

«Ми про цю проблему стараємось говорити протягом багатьох років, і хочемо, щоб реально робилося, а не обмежувалося деклараціями. Потрібні політичні рішення в двосторонніх відношеннях. Вже багато років мусоляться рішення по визнанню дипломів, по визнанню водійських прав, по договорах по квоті з української міграції...»

Збори представників так званої «четвертої хвилі» – трудової міграції – одна з родзинок форуму. Його програма, розрахована на 18-20 серпня, включає також книжкові виставки, засідання наукових секцій та концерти – в палаці Україна, Національній опері та Співочому полі.

Всі новини дня

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

"Путін брехав навіть гірше, ніж Лукашенко". На Заході реагують на зустріч союзників Кремля

Саміт ОДКБ в Москві, Кремль 16 травня 2022 року (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

В понеділок в Москві відбувся саміт "Організації договору про колективну безпеку" (ОДКБ), що об'єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

Засідання, яке мало бути святковим, адже відбувалось у 300-річчя організації "швидко стало демонстрацією ізоляції Путіна навіть серед сусідів Росії", пише New York Times. Єдиним із союзників Путіна, який на саміті прямо підтримав війну Росії в Україні, став білоруський керівник Олександр Лукашенко, йдеться у статті. Він повторив свої звинувачення проти Заходу у продовженні війни в Україні, щоб послабити Росію.

Хоча Казахстан і Киргизстан можуть мати розбіжності з Росією щодо війни в Україні, обидві ці країни хочуть посилити ОДКБ, зауважує у Twitter аналітик Оксфордського університету Самуель Рамані. Казахстан виступив з більшу участь організації в миротворчих зусиллях ООН, а Киргизстан закликав до координації зусиль проти західних санкцій, відзначає експерт.

На невдоволений вигляд Путіна під час події звернув увагу дослідник Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. "Путін брехав більше, ніж Лукашенко", - зауважив Аслунд в соцмережевому дописі. Він перерахував озвучені тези російської пропаганди, що прозвучали під час засіданні, і які раніше спростовували в Україні та на Заході, зокрема щодо українських біолабораторій, буцімто знайдених Росією, та буцімто того, що Путін "воює з нацизмом в Україні".

Також під час саміту Путін заявив, що вступ Фінляндії те Швеції до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури. Він також оголосив про проведення масштабних військових навчань організації восени 2022 року, повідомляють ЗМІ.

Пентагон: Російські удари в районі Львова спричинили незначні пошкодження в Яворівському центрі

Росія з Чорного моря запустила біля шести ракет по регіону Львова, повідомив посадовець Пентагону США під час брифінгу в понеділок, пише журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Найімовірніше запуск вівся з підводного човна. Одна з ракет влучила по навчальному оборонному центру в Яворові, однак завдані пошкодження є незначними, додав посадовець і зауважив, що відомостей про постраждалих немає.

"Я не маю повної видимості з цих ударів, - заявив посадовець, пишуть ЗМІ. - Видається, що вони були спрямовані на навчальний об'єкт і з цього ракурсу ми можемо бачити незначні пошкодження декількох споруд".

Посадовець Пентагону наголосив на ролі, яку американські гаубиці грають в українському контрнаступі. Українські сили, за словами посадовця Пентагону, які наводить Селдін, повернули контроль над декількома містами.

"За нашими даними, на основі наших розмов з українцями, 74 (з 90 [переданих США гаубиць] задіяно в бою" поблизу Харкова та на Донбасі, зауважив посадовець.

В понеділок відбулась розмова між міністром оборони України Олексієм Резніковим та очільником Пентагону Ллойдом Остіном. Резніков написав у соцмережах, що повідомив Остіну "як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред)".

Під час спілкування з пресою представник Пентагону, за словами Селдіна, також озвучив дані з оборонних поставок для України за минулу добу. Він зауважив, що до регіону було проведено 10 авіапоставок з 7 країн.

Резніков розповів голові Пентагону про успішне використання проти Росії гаубиць M777

Як розповів український міністр оборони, однією з тем розмови з його американським колегою став дзвінок голови Пентагону міністру оборони Росії

Міністр оборони України Олексій Резніков 16 травня провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

«Обговорив ситуацію на полі бою та військові потреби України. Розповів йому, як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред.). Ми також обговорили його дзвінок міністру оборони Росії. Вдячний Ллойду Остіну за непохитну дипломатичну та військову підтримку України», – розповів про деталі дзвінка Олексій Резніков.

13 травня – вперше після початку війни РФ в Україні, – міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Як повідомили у Пентагоні, очільник американського Міноборони закликав російського міністра «до негайного припинення вогню в Україні і наголосив на важливості підтримки ліній зв’язку».

Водночас російські медіа повідомили, що сторони обговорили «актуальні питання міжнародної безпеки, зокрема ситуацію в Україні».

У Росії також заявили, що розмова відбулася з ініціативи американської сторони.

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG