Спеціальні потреби

Відкрився IV Всесвітній форум українців


Сьогодні у Києві відкрився четвертий Всесвітній форум українців. Його учасниками стали три з половиною тисячі українців, у тому числі півтори тисячі делегатів і гостей з більш ніж п’ятдесяти країн світу. Цей форум став найбільшим, відколи з 1992 року в Україні проводяться з’їзди представників діаспори.

На урочисте відкриття форуму в палац «Україна» так і не прийшли Янукович і Мороз, хоча участь прем’єра і спікера анонсувалась. Відчувалося, у разі їхньої появи скандалу було б не уникнути. Делегати Четвертого всесвітнього форуму українців були налаштовані критично і часом вигуками із залу перебивали навіть самого президента.

Більшу частину розлогої, як завжди, промови Ющенко присвятив виправданню свого кроку – союзу з вчорашніми ідеологічними опонентами:

«Я добре розумію усю контроверсійність реакції українського суспільства та світового українства на перебіг парламентської кризи, формування нового українського уряду. Я це все добре розумію. Але в нас був вибір – або йти за емоціями, порушуючи Конституцію і закон, робити ревізію виборів, які всі визнали, або бути до кінця демократами. Я переконаний, що емоції вщухнуть. Головне інше – я ні на крок не відступив від української Конституції. Я ні на крок не відступив від українського закону. Я свідомо додержуюсь лінії об’єднання України. Я гарантую дотримання демократії. Я чітко бачу перспективу. Ми обов’язково її досягнемо».

Ющенко закликав «перестати скиглити по-українськи» і анонсував на завтра зустріч діаспори з прем’єром Януковичем, який дістав доручення від президента взяти під державну опіку та фінансування найвідоміші центри української культури у світі. Зал розтривожено загудів. Однак після закінчення промови главу держави проводжали оваціями, стоячи.

Українська мова – про цю проблему делегати нинішнього форуму, як і форумів попередніх, говорили багато і пристрасно. Особливої гостроти виступам додали останні події – атаки Партії регіонів на конституційний принцип державності української мови та заява, яку днями виголосив у Сочі Янукович: мовляв, щойно здобуде конституційну більшість – поставить питання про російську, як другу державну.

У відмові українських чиновників користуватись українською мовою президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський бачить виклик державності:

«Російська мова в Україні 15 років від Дня Незалежності - це не користування правом національної меншини чи неспроможність вивчити українську. Це зухвала заява: я не буду говорити по-українськи. Та навіть, політичний визов: незалежна українська держава - це явище тимчасове. Як це розуміти сьогоднішнього прем’єр-міністра, коли у президентську виборчу кампанію користувався майже виключно російською мовою. І навіть, сьогодні інколи виступає недержавною мовою. А два віце-прем’єр-міністри виступають виключно російською мовою. – Ганьба!»

До IV Всесвітнього форуму Україна приготувала світовому українству подарунок: нову Державну програму співпраці із закордонними українцями, розраховану до 2010 року. Новизна стратегії полягає в тому, що співпраця з діаспорою стає одним із пріоритетів зовнішньої політики; на ці цілі уперше виділяється бюджетне фінансування – 76 мільйонів гривень.

Світове українство, у свою чергу, привезло до Києва власні ідеї. Я розпитувала делегатів, чого вони чекають від Форуму.

Говорить президент Українського конгресового комітету Америки Михайло Савків:

«Я думаю, що публічно дивитися на цей форум зараз після помаранчевої революції, після цих всіх політичних подій, що діялися пару тижнів тому, що західна діаспора дивиться, щоб Україна нам показала, який курс вона буде в майбутньому».

Голова товариства української культури в Угорщині і водночас голова Європейського Конгресу українців Ярослава Хортяні каже, що приїхала на Форум з конкретними пропозиціями:

«По-перше, ми хочемо, щоб Україна почала відкривати за кордоном свої інформаційні центри, щоб туди посилалися не гомо-совєтіки, люди, а патріоти, яких вже тут багато є. Якщо не хочуть допускати до влади, то хоча б туди, за кордон, для створення іміджу».

Конкретні пропозиції має голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький. За його словами, для Італії, де працюють сотні тисяч українських заробітчан, дуже актуальними є проблеми, пов’язані із так званою «четвертою хвилею міграції»:

«Ми про цю проблему стараємось говорити протягом багатьох років, і хочемо, щоб реально робилося, а не обмежувалося деклараціями. Потрібні політичні рішення в двосторонніх відношеннях. Вже багато років мусоляться рішення по визнанню дипломів, по визнанню водійських прав, по договорах по квоті з української міграції...»

Збори представників так званої «четвертої хвилі» – трудової міграції – одна з родзинок форуму. Його програма, розрахована на 18-20 серпня, включає також книжкові виставки, засідання наукових секцій та концерти – в палаці Україна, Національній опері та Співочому полі.

XS
SM
MD
LG