Спеціальні потреби

Янукович каже, що Українi не пора в НАТО


Україна не готова до членства в НАТО через низьку підтримку цієї ідеї населенням та заради збереження стосунків із Росією. Про це сьогодні в Брюсселі заявив керівник українсього уряду Вiктор Янукович. Втім, прем'єр пообіцяв проводити активну роз'яснювальну роботу серед громадян та продовжувати співпрацю з альянсом, зокрема й у антитерористичних операціях.

Україна і НАТО і надалі любитимуть один одного, але шлюб між ними поки що виглядає малоймовірним. Принаймні таке враження складається після візиту Віктора Януковича до штаб-квартири альянсу в Брюсселі. Вже в осени цього року Україна планувала перейти до вищого етапу співпраці з блоком – виконання плану набуття членства, щоб вже у 2008 приєднатися до альянсу. Принаймні саме такі оптимістичні прогнози донедавна робили міністри оборони та закордонних справ України. Та й Президент Ющенко ще наприкінці серпня переконував, що він є гарантом євроатлантичних устремлінь держави. У Брюсселі Віктор Янукович дав зрозуміти – для такого оптимізму у прихильників вступу України до НАТО немає підстав:

«Сьогодні, коли в українському суспільстві немає підтримки в цьому питанні. А є підтримка на рівні 12-25% населення. Цього замало для того, щоб робити такі кроки. Є необхідність значно посилити інформаційну політику, що ми й будемо робити. Як тільки прийде час, буде зроблений наступний крок».

Коли цей крок буде зроблений, Янукович не говорить. Як і про дату референдуму з цього питання. Мовляв, коли люди багатше жити стануть. А от про нинішніх противників оформлення «шлюбних відносин» згадав. Виявляється, на заваді членства України в НАТО не тільки необізнаність громадян. Прем`єр визнає, що брюссельський «наречений» не дуже подобаєтсья сусідам:

«Ми не повинні протиставляти стосунки з альянсом добросусідським стосункам з Росією. І така політика є комфортною не тільки для уряду, чи для політиків, а й уцілому для українського народу».

Втім, від співпраці з Брюсселем уряд не відмовлятиметься. Вiктор Янукович наголошує, що й армію реформуватимуть під «натівські» стандарти, і з тероризмом в усьому світі разом боротимуться. Генсек альянсу Яап де Хооп Схеффер відразу запропонував одну із точок:

Подальша участь України в усіх операціях під егідою НАТО в Афганістані є дуже важливою. Це питання вже піднімалося під час сьогоднішніх переговорів із прем`єр-міністром і буде обговорюватися надалі».

Деякі оглядачі вважають, що після нетривалої перерви українську зовнішню політику знову можна схарактеризувати як – «багатовекторну». Нею дуже пишався колишній президент Кучма.

XS
SM
MD
LG