Спеціальні потреби

Актуально

Експерти у США про відносини Україна-НАТО


На Заході жваво обговорюють питання взаємовідносин України та НАТО i те, чи після приходу нового уряду в Києвi змінилось бачення перспектив України щодо членства у НАТО. Своїми думками на цю тему з нами подiлилися два вашингтонські експерти.

Після візиту Віктора Януковича до Брюсселю минулого тижня стало зрозуміло одне - Україна не має єдиної зовнішньої політики. І хоча експерти та офіційні особи як у НАТО, так і в американському уряді розуміють, що питання визначення зовнішньої політики України належить за українською Конституцією до прерогатив президента, вони не можуть не звертати уваги на ту політичну вагу, яку зараз має Віктор Янукович як прем'єр-міністр України. Про це зокрема сказав колишній посол США в Україні - зараз старший аналітик вашингтонського Центру стратегічних та міжнародних дослiджень Стівен Пайфер:

«На Заході розуміють, що згідно з українською Конституцією, питання зовнішньої політики належить в першу чергу до компетенції президента, але є також розуміння, що пан Янукович як прем'єр-міністр має певну політичну вагу. Тому на Заході зараз сприймається розкол в українській владi між президентом та прем'єром в тому, як далеко іти у відносинах з НАТО і як швидко. І я думаю, що країни-союзицi НАТО доти не будуть готовими перейти з Україною до наступного етапу спiвпрацi, тобто до Плану дій для набуття членства, поки в Українi не буде вирішено це питання i не буде визначено єдиної позиції».

На думку Стівена Пайфера, через невизначеність політики України НАТО зараз займе вичікувальну позицію:

«Я думаю, НАТО буде готове продовжувати спiвпрацю з Україною настільки, наскільки Україна до цього готова. Але тут є інша небезпека по цій проблемі, яка є дуже важливою в контекстi міжнародної політики. Якщо ви подивитесь на Україну, виглядає, що Україна має два вектори зовнішні політики в питаннях НАТО. Це не додає балiв зовнiшнiй полiтицi України і Україна повинна знайти шлях, президент i прем`єр-мiнiстр повиннi знайти шлях до порозумiння, щоб Київ мав єдину i чiтку зовнішню полiтику. У противному разi Україна ризикує, що інші країни просто скажуть, що вона несерйозний партнер».

Зi Стівеном Пайфером погоджується і старший аналітик німецького Фонду Маршалла та професор університету Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо. Але, на його переконання, причина сьогоднішньої ситуації криється у невизначеності президента Віктора Ющенка.

Так, Тарас Кузьо переконаний, що після сформування нового уряду на чолі з Віктором Януковичем Україна втратила статус лідера у регіоні - країни, яка могла бути прикладом демократичних змін і навколо якої могли об'єднатись менші країни регіону, які намагаються проводити демократичні реформи. На сьогодні, на думку професора Кузя, Україна навряд чи може претендувати на запрошення до Плану дій для набуття членства в НАТО на саміті альянсу в Ризі, про що ще на початку весни українські урядовці говорили як про доконаний факт. І однією з головних причин цього аналітик називає не заяви Віктора Януковича, а невизначенiсть Віктора Ющенка та Нашої України:

«Коли пан Янукович перебував у Брюсселі і сказав публічно, що Україна не зацікавлена або не готова до Плану дій для набуття членства в НАТО, то він просто підтвердив союзу НАТО та Сполученим Штатам те, що вони вже і так підозрювали. I критика на адресу пана Януковича сьогодні з боку президента та Нашої України є не зовсiм виправданою. Бо все, що вони роблять з цією критикою, вони намагаються покласти вину за власні невдачi на когось іншого. Бо справжня вина за ситуацію тут лежить на президенті та Нашій Україні, які відмовлялись прийняти результати виборів i відмовились швидко створити прореформаторську коаліцію у квітні вiдразу після виборів».

Ще однією проблемою ситуації, що склалась, професор Кузьо, який свого часу очолював iнформацiйне представництво НАТО у Києві, називає слабкість українського президента:

«В Україні немає лідера. І це говорить не лише Тарас Кузьо. Ви можете спитати будь-яку офіційну особу в американському уряді приватно і вони вам скажуть абсолютно те саме - країна немає лідера. А якщо він є, то можливо це пан Янукович, а не пан Ющенко».

Всі новини дня

Розвідка ще з’ясовує, як зруйнована Каховська ГЕС, каже британський прем’єр

Ріші Сунак відповідав на запитання журналістів у літаку під час перельоту до США 6 червня 2023 р.

Британський прем’єр-міністр Ріші Сунак сказав, що російська війна в Україні буде однією з головних тем його переговорів з президентом США Джо Байденом 8 червня у Вашингтоні.

В літаку під час перельоту до Сполучених Штатів Сунак у розмові з журналістами засудив руйнування греблі Каховської гідроелектростанції.

Він зауважив, що зараз ще рано однозначно казати, як саме сталося руйнування, і повідомив, що розвідслужби ще збирають інформацію, хоча український президент Володимир Зеленський вже однозначно заявив про застосування росіянами вибухівки і назвав руйнування «російським терактом».

«Такий злочин екоциду не міг би статися просто внаслідок обстрілу дамби. Щоб знищити її, російським силам потрібно було свідомо діяти – мінувати, підривати, руйнувати», - наголосив Зеленський у зверненні 7 червня.

Президент України закликав міжнародну спільноту до «негайної і максимальної» реакції «на російський терор», наголосивши, що «всі інші терористи у світі повинні побачити, що терор карається світом».

Але прем’єр-міністр Сунак підкреслив, що спершу вважає за потрібне зосередитися на негайній гуманітарній відповіді на ситуацію, щоб допомогти потерпілим від затоплення.

«Якщо воно навмисне, то це буде, я вважаю, найбільшим нападом на цивільну інфраструктуру в Україні відтоді як почалася війна, лише показуватиме нове дно, яке ми бачили від російської агресії», - цитує Сунака британський телеканал Sky News.

Британська розвідка

Сьогоднішнє повідомлення британського міністерства оборони про руйнування Каховської ГЕС не подає жодних пояснень того, що саме спричинило прорив греблі.

Там лише подано, що частковий прорив греблі стався о 03:00 за місцевим часом і станом на 12:00 «вся східна частина греблі та більшість гідроелектричних споруд були змиті».

«Споруда греблі в наступні кілька днів ймовірно далі руйнуватиметься, спричиняючи додаткове затоплення», - йдеться у повідомленні.

Дивіться також: Європейські представники покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG