Спеціальні потреби

США допомaгають Україні економити енергію


До сорока відсотків енергії можна зберегти на українських підприємствах, якщо запровадити сучасніші технології. Так вважають американські експерти, які допомагатимуть Україні скоротити споживання імпортного природного газу та замінити його на інші види енергоносіїв.

Один мільйон доларів. Саме таку суму вирішило витратити Агентство США з міжнародного розвитку на фінансування в Україні проектів у галузі енергоефективності. Директор регіональної місії агентства Гері Лінден пояснює, що ініціатива співпраці була спільною:

«Ми знаємо, як протягом останнього року в Україні загострилася проблема з енергопостачанням. І ми шукали шляхів, яким чином ми можемо знайти спосіб зменшити споживання газу в країні. Цей проект розрахований на промислові підприємства. Його мета – знизити залежність від імпортного газу за відносно короткий термін».

Для участі в проекті відберуть 15 підприємств. Головним чином серед тих, які споживають багато газу. А це – хімічні заводи та металургійні комбінати. Виділені американським урядом гроші підуть переважно на аналіз ситуації на цих підприємствах. Він має показати – як можна скоротити витрати газу. Міжнародний досвід показує, що часом його можна замінити на інші види енергоносіїв, або дешевші або на ті, які є в Україні.

Ще одна частина витрат – запрошення консультантів. Переважно вони представляють енергосервісні компанії з інших країн і мають позитивний досвід запровадження економних технологій. Керівник International Resources Group Алан Страйшер – один із таких консультантів. Він говорить, що головним завданням проекту буде залучення фінансування для модернізації виробничих потужностей українських підприємств. Нині багато подібних проектів, каже Страйшер, закінчуються безрезультатно - часто підприємства не можуть знайти гроші на закупівлю сучасного обладнання чи технологій. І хоча у експерта поки немає позитивного досвіду роботи в Україні, він бачить серйозні перспективи проекту:

«Я працював над одним дуже великим проектом в Єгипті 15 років тому. Там нам вдалося скоротити споживання енергоресурсів на 25%. Це дуже гарний орієнтир. На українських підприємствах у тих галузях, де ми будемо працювати, у деяких випадках можна заощадити до 40% енергії».

Інколи природний газ у виробництві можна замінити на шахтний метан, пояснює Страйшер. В інших випадках – можуть використовуватися торф або вугілля. За словами експерта, в проекті в першу чергу братимуть участь підприємства, які вже мають певні досягнення в енергозбереженні. Реконструкція на них має початися протягом наступного року.

XS
SM
MD
LG