Спеціальні потреби

Ющенко хоче деталі візиту Януковича до США


Президент Ющенко хоче почути від прем'єра Януковича про цілі його візиту до Сполучених Штатів. Кабмін отримав завдання доповісти про це главі держави протягом тижня. Деякі експерти в Україні називають цю ініціативу черговим загостренням протистояння двох гілок влади.

Запланований на початок грудня візит українського прем`єра Віктора Януковича до Вашингтона може стати черговою сферою для протистояння між президентом та урядом. Напередодні на інтернет-сторінці президента з`явився указ, яким Віктор Ющенко доручив Кабміну розробити директиви урядовій делегації. Текст документу глава держави вимагає подати йому на затвердження до середини наступного тижня. Зазвичай, такі директиви визначають завдання на переговорах. Зокрема, які ініціативи делегація може запропонувати і на які пропозиції погодитися. Таким чином у секретаріаті президента нагадують – визначати зовнішню політику України має глава держави.

Оглядачі припускають, що таким чином президент хоче запобігти несподіваним заявам прем`єра на зовнішньополітичні теми. Як наприклад виступу Януковича у Брюсселі, де він повідомив про перенесення на невизначений час приєднання України до плану набуття членства в НАТО.

Реакції урядовців на президентську ініціативу поки що не було.

Посол Сполучених Штатів у Києві Вільям Тейлор повідомив, що у Вашингтоні із паном Януковичем хочуть поговорити про перспективи вступу України до СОТ та НАТО. Цього тижня американський дипломат критикував рішення уряду обмежити експорт з України зернових. Через це низка компаній зі Сполучених Штатів зазнала значних збитків.

Віктор Янукович, можливо, зустрінеться з віце-президентом Ричардом Чейні та держсекретарем Кондолізою Райс.

Цікаво, що у графіку прем`єра не передбачено зустрічі із президентом Сполучених Штатів Джоржем Бушем. Українські урядовці пояснюють це особливістю дипломатичного протоколу. Мовляв, глава Білого дому зазвичай, не зустрічається із керівниками урядів інших країн, якщо вони не є першими особами своїх держав. Тобто з української сторони Буш може зустрітися лише із президентом Ющенком. Втім, керівник громадської компанії «Знаю!» Дмитро Потєхін зауважує, що іноді в Білому домі роблять вийнятки для політиків, яким Америка симпатизує:

«Буш зустрічався із польським прем`єром Качинським, попри те, що він не є главою держави. В певному сенсі відмова президента від зустрічі із Януковичем є певною оцінкою перших ста днів його прем`єрства. Я вважаю, що абсолютно можна говорити про несприйняття «надзвичайних успіхів» в забезпеченні демократичних пріоритетів».

Видання «Обком», посилаючись на власні джерела, повідомляє – якщо антикризова коаліція відправить у відставку міністра закордонних справ Бориса Тарасюка, рівень зустрічей пана Януковича може обмежитися спілкуванням лише із держсекретарем Сполучених Штатів Кондолізою Райс.

XS
SM
MD
LG