Спеціальні потреби

Глава Мiноборони Росiї відвідав Україну


Міністр оборони Російської Федерації Сергiй Iванов зустрічався з представниками української влади у Києві. Детальніше про цю зустріч йтиметься у розмові Iгоря Гулявого з нашим кореспондентом у Києві Русланом Дейниченком, який спостерігав за візитом російського урядовця.

IГ: Чого очікували від цього візиту і яких досягнуто домовленостей?

РД: Візит Сергія Іванова до Києва називають підготовчим і він має передувати переговорам президентів двох країн, які заплановані на 22 грудня у Києві. Пан Іванов зустрівся із Президентом Ющенком, прем’єр-міністром Януковичем та міністром оборони Анатолієм Гриценком, при чому з останнім він провів найбільше часу і обговорював з ним широке коло питань військової співпраці. Українська сторона сподівається відновити свої позиції на ринку озброєння, які втрачали протягом декількох останніх років і пропонує росіянам спільно брати участь у тендерах на постачання зброї, зокрема на азійські ринки. Також міністр оборони Анатолій Гриценко порушив проблему перебування російського флоту в Криму. Він заявив, що до 2017 року російський флот не матиме жодних проблем згідно з угодами, які були підписані. Також міністр поставив питання про підвищення плати за радарні установки, якими користується Росія і які розташовані на її території. Один із документів, який підписали міністри оборони – це план спільних заходів на наступний рік.

IГ: Від офіційних осіб Росії неодноразово лунали заяви, що співпрацю з Україною можуть згорнути, якщо вона вступить у НАТО. Чи змінилася якось ця позиція через те, що уряд Януковича загальмував інтеграцію до Альянсу?

РД: Позиція Росії з тих пір не змінилася і Сергій Іванов вкотре повторив, що Росія поважає суверенне право України приєднатися до того чи іншого оборонного союзу, проте вступ України у НАТО негативно позначиться на співпраці двох країн. І росіяни кажуть, що вони чекатимуть на референдум, який обіцяла провести українська влада з цього питання. А щодо стану нинішньої співпраці, то навряд чи можна казати, що відбувся якийсь суттєвий прорив після того, як уряд очолив пан Янукович. Показовий приклад цього – спільний проект з виробництва літака АН-70 від якого Росія відмовилася в цьому році. Тоді регіонали закидали помаранчевій владі, що вона не вміє домовлятися із росіянами, але після того як Янукович очолив уряд, жодних змін у цьому проекті не відбулося. І навіть більше – під час візиту сторони домовилися створити робочу групу із розподілу інтелектуальної власності на цей літак. Тобто Україна може тепер сама завершити проект, у який сторони вклали вже більше одного мільярда доларів, але для того, щоб довести цей літак до експлуатації потрібно щонайменше 100 мільйонів доларів.

IГ: Міністра оборони Анатолія Гриценка називають прихильником вступу в НАТО і кандидатом на звільнення. Чи можуть переглянути досягнуті нині домовленості після ймовірної відставки пана Гриценка?

РД: Анатолій Гриценко на сьогодні є найімовірнішим кандидатом на звільнення із уряду, адже він не приховує, що є сторонником вступу України у НАТО і робить все для того, щоб українська армія відповідала стандартам Альянсу. Втім, з’явились деякі ознаки, що Гриценко може зберегти свою посаду на деякий час, хоча б тому, що він, можливо, не така конфронтаційна фігура, як міністр закордонних справ Тарасюк, якого нещодавно звільнили. І керівник правлячої коаліції Раїса Богатирьова сказала, що вона виступає проти звільнення Анатолія Гриценка. Хоч це її особиста думка, але як керівника коаліції ця позиція є показовою.

XS
SM
MD
LG