Спеціальні потреби

Вільям Тейлор про підсумки роботи в Україні


П’ятнадцять років тому Сполучені Штати вперше відкрили своє посольство в Україні. Однак США не були серед країн, які першими визнали українську незалежність. Вашингтон пішов на цей крок лише після того, як остаточно зрозумів, що Радянський Союз розпався, а його президент Михайло Горбачов пішов у відставку.

Роман Попадюк був першим американським послом в Україні. Те, що на цю посаду призначили дипломата українського походження у Києві сприйняли як дружній жест.

Усі 15 років Сполучені Штати завжди намагалися показати, що Україні відводять ключову роль на пострадянському просторі. За цей час кількість працівників диппредставництва США у Києві збільшилася у 25 разів. Наступники Попадюка – Вільям Міллер, Стівен Пайфер, Карлос Паскуаль та Джон Гербст вивчали українську і від імені свого уряду підтримували економічні та політичні реформи. У складні часи Україна стала одним із найбільших отримувачів американської допомоги.

Нинішній керівник диппредставництва Вільям Тейлор вже шостий посол США в Україні. Ключовими подіями у двосторонніх стосунках він називає відмову Києва від ядерної зброї та президентські вибори 2004.

Вільям Тейлор: “Ваша країна позбулася ядерної зброї. Це успіх для України та безпеки світу. Це продемонструвало зрілість та мудрість лідерів держави. Нам дуже приємно, що ми сприяли цьому. Ну і звичайно 2004-го року під час виборів Сполучені Штати дуже пильно слідкували за всім, що відбувалося в Україні. Ми дуже хотіли, щоб ваша країна стала демократичною і дуже добре пам’ятаємо, що тоді відбулося”.

Американців звинувачували тоді у підтримці одного із кандидатів – Віктора Ющенка. Але дипломати вперто повторювали – Сполучені Штати визнають волю українського народу, якщо вибори будуть чесними. Як стало відомо пізніше, саме американська дипломатія сприяла тому, що було скасовано рух колон спецназу, який мав розігнати протестантів. Кажуть, що після того, як в американському посольстві про це дізналися, тодішній держсекретар США Колін Пауел зателефонував уночі Леоніду Кучмі і порадив не затосовувати силу.

Американський посол пригадує: “Нам дуже приємно, що на майдані не пролилася кров. Мій попередник закликав сторони до стриманості. Інші ключові гравці міжнародної політики давали такі ж поради. І українські політики продемонстрували тоді справжні лідерські якості і мудрість”.

Після перемоги Віктора Ющенка стосунки двох країн стали значно приязнішими. Сполучені Штати скасували дискримінаційну поправку Джексона-Веніка, визнали українську економіку ринковою і завершили двосторонні переговори про вступ до СОТ.

Однак саме в цей час усі дізналися, що телефонні розмови дипломатів прослуховують, а українські політики звертаються за допомогою до посольства у вирішенні внутрішніх конфліктів. У інтернеті зявилися записи телефонних переговорів посла Гербста з Прем’єром Юлією Тимошенко перед її відставкою. Так само були оприлюднені розмови дипломата з іншими політиками. Після цього дипломати були змушені переглянути систему безпеки.

Вільям Тейлор каже: “В усіх наших посольствах у всьому світі ми вживаємо запобіжних заходів. Щоб гарантувати безпеку наших співробітників, конфіденційність розмов, документів. Я роблю так само. Я знаю про проблеми у минулому. Щось подібне відбувалося і в інших наших посольствах у цій частині світу. Але зараз мені здається, що ми вживаємо достатніх заходів, щоб не допустити чогось подібного знову”.

Перед новим 2007 роком посольство ледь не втягнули у внутрішній конфлікт між президентом та прем’єром. Через те, що Віктор Янукович не хотів узгоджувати графік свого візиту до Сполучених Штатів МЗС погрожувало його взагалі скасувати.

Як і його попередникам, нинішньому послу доводиться мирити українських політиків, захищати інтереси американських бізнесменів, які працюють в Україні, та приймати петиції від демонстрантів, які часто обирають майданчик перед посольством місцем для своїх протестів.

Відео - найголовніше

Як пройшов візит Ентоні Блінкена до Києва? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00
XS
SM
MD
LG