Спеціальні потреби

Виставка українського модерну у Нью-Йорку


Історично склалося, що чимало американських любителів та знавців сучасного мистецтва, вважають таких новаторів модернізму як Казимір Малєвич, Олександр Архипенко та Олександр Родченко – російськими митцями. Мало кому у Північній Америці відомо, що ці митці, роботи яких заклали основу авангардизму, народилися і сформували свій творчий стиль в Україні.

В Українському музеї Нью-Йорку відкрилась виставка, яка має виправити історичну несправедливість щодо українського мистецтва. На виставці американські шанувальники модерну мають можливість побачити роботи, які ніколи не виставлялись поза межами України.

В уявленні пересічного американця українське мистецтво асоціюється з народними, релігійними картинами та скульптурами, зображеннями святих та ангелів. Саме приклади такого традиційного українського мистецтва представлені в одній з двох експозицій музею в Нью-Йорку. Деякі предмети з власної колекції Президента України Віктора Ющенка. Однак друга виставка представляє зовсім іншу Україну. А саме роботи модерністів періоду 1910 – 1930-их років. Щоправда, як показує відвідувачам директор музею Марія Шуст, в роботах модерністів проглядається народне коріння. Можна побачити як народне мистецтво вплинуло на ці роботи. Сильне відчуття кольорів, пологість поверхні, глибина та духовність.

На виставці представлені роботи двадцяти одного українського художника. Поміж сімдесяти картин – твори Казиміра Малєвича, який був піонером абстракціонізму. Він застосував таку форму як геометричний, абстрактний об’єкт. Тоді як в роботах інших абстракціоністів завжди були присутні інші, не абстрактні, реальні предмети.

На думку Марії Шуст, на застосування цих форм, Малевича могли надихнути українське народне мистецтво вишивання чи прості форми буденного життя українського села – наприклад чорний отвір української печі нагадує відомий квадрат художника.

На виставці представлені зразки українського Авангарду, Арт Новуа, Імпресіонізму, Ехпресіонізму, Футуризму, Кубізму та Конструктивізму. Експозиція організована аби показати американським любителям мистецтва талант та унікальність українських художників.

Ці роботи розповідають американцям, що Україна та її митці були на передовій розвитку модерного мистецтва, однак через історичні обставини їх спадок приписують російській культурі. Нажаль для більшості українських піонерів модернізму, життя закінчилось трагічно з початком сталінських репресій. Більшість інтелігенції у той період було знищено. Багатьох заслали в Гулаг, інших розстріляли. Творчих розвиток деяких зупинили. Чимало були примушені змінити свій стиль роботи.

У період репресій картини українських модерністів були конфісковані та знищені. Збереглось лише кілька сотен полотен. Представлені на виставці в Нью-Йорку роботи були зібрані з різних українських музеїв та приватних колекцій. Організували виставку Фундація міжнародного мистецтва та освіти разом із Національним художнім музеєм України. Перед тим як прибути до Нью-Йорку ці роботи були показані в Чикаго.

XS
SM
MD
LG