Спеціальні потреби

Актуально

Експерти прогнозують втечу опозиціонерів у владу

В Україні обговорюють останні резонансні призначення в уряді. Коментуючи перехід Анатолія Кінаха до Антикризової коаліції, експерти пророкують масовий перехід опозиціонерів у владу.

Кінах – перша ластівка. На думку експертів, після призначення одного з чільних нашоукраїнців міністром економіки, під крильце до Януковича потягнуться й інші потенційні перебіжчики. Аналітики вже вираховують, хто саме з опозиційних БЮТ та “Нашої України” може приєднатися до провладної коаліції, і називають імовірну цифру: від 28 до 33 “багнетів”. Директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський каже, що справа не в Кінахові, а в об’єктивній тенденції:

“Особистість Кінаха не має великого значення. Це є вияв певної тенденції чи феномен, пов’язаний з тим, що люди, які так чи інакше пов'язані з бізнесом, будь-яким, погано себе почувають в опозиції. Особливо в опозиції на кшталт тої, яку зараз очолює Юлія Тимошенко. Власне, це не в традиційному сенсі опозиція, а, так би мовити, команда для перехоплення влади, причому скоріш за все, революційним шляхом. У такій опозиції дуже некомфортно не тільки Кінаху. Так само почувають себе Васадзе, Богдан Губський, люди бізнесу, і вони не бачать себе в революційній тусовці”.

Чи вдасться антикризовикам зрештою отримати конституційну більшість у парламенті? Погребинський у це не вірить:

“Думаю, що зібрати 300 мандатів нереально, я в це не вірю. Хоча я не можу сказати впевнено, що такого не може бути ніколи і це неможливо. В принципі це можливо. За моїми оцінками, в “Нашій Україні” та БЮТ можна нарахувати приблизно 40 людей, які себе почувають некомфортно.

Теоретично можна уявити собі таку ситуацію, але практично це дуже малоймовірно”.

Інший експерт з Інституту зовнішньої політики при МЗС України Олександр Палій також стверджує: наразі немає ознак того, що провладній коаліції вдасться швидко набрати 300 голосів:

“Якби в них була реально така можливість, ці дії були б динамічнішими. Як ми бачили, тоді, коли Антикризова коаліція справді має якісь важелі в руках, вона їх застосовує миттєво. Зараз же ми маємо лише розмови, і тому їх можна розцінювати швидше як засіб психологічного тиску на команду президента.

На мою думку, швидше за все, Партії регіонів вдасться підкупити ще кількох діячів вигідними посадами або преференціями для бізнесу, але перетягнути 40 - 50 депутатів це занадто багато. Як ми пам’ятаємо, навіть Кучмі, маючи в руках політичний, еокномічний, силовий арсенал, не вдалося добрати конституційну більшість, коли йому не вистачало 6 голосів.

Сьогодні Партія регіонів не має монопольного впливу на силові структури, тому їй досить важко буде набрати цих 300 голосів”.

Водночас вчинок Анатолія Кінаха експерт пояснює далеко більш прозаїчними причинами, аніж ідейні розходження з опозицією. Олександр Палій каже:

“Вчинок Кінаха зумовлений позицією бізнесменів, які дуже чітко можуть відчути на собі тиск з боку уряду. Треба сказати, що для людей бізнесу пріоритетом все ж таки залишається заробляння грошей, а не якісь принципи.

Це люди, які від початку зорієнтовані на заробляння грошей. На жаль, в Україні відсутній розподіл бізнесу і влади. Це призводить до того, що перебирати якісь політичні сили досить легко, використовуючи свого роду економічний шантаж. Тобто позиція Кінаха є досить зрозумілою для логіки та поведінки бізнесменів, але не дуже природьою з погляду звичайної людської моралі”.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG