Спеціальні потреби

Західні експерти про верховенство права в Україні


Про принципи верховенства права та Конституції говорили напередодні 28-го червня в українському посольстві у Вашингтоні. На думку експертів, політична криза в Україні породжена не так відсутністю досконалої Конституції, як небажанням поважати та дотримуватись закону.

Ескперти-учасники дискусії роздiлили погляд, що декларація прав та свобод громадян та розмежування повноважень органів влади є важливим етапом у побудові будь-якої держави, але букви та духу закону повинні дотримуватися усі без винятку для того, щоб така держава могла стати успішною. Втiм Ендрю Сороковський представник Міністерства юстиції США наголосив, що підставою всього повинна служити правова культура:

“Все, що потрiбно - це побудова правової культури, оскільки без цього Конституція та закони не мають великого значення. Навіть там, де існує правова культура, закони мають свої ліміти, є певні речі, для вирішення яких не достатньо лише закону.

Суддя Футей розповів про соціальні гарантії, право на роботу, чисте навколишнє середовище та інше у Конституції. Це є речі, які дуже легко задекларувати, але реальне життя вимагає чогось більшого, ніж лише правових декларацій”.

На підтвердження цієї тези Надія Дюк з Національного фонду демократії навела у приклад Великобританію, де взагалі не існує писаної Конституції і, не зважаючи на це, народ та державна еліта поважають та дотримуються неписаних суспільних правил. В Українi, сказала вона, владнi інституції повиннi насамперед здобути повагу народу:

“Найважливіше, що зруйнувала остання криза, це те, що інституції, які існували в Україні і в які люди у тій чи іншій мірі вірили, одна за одною почали втрачати довiру народу – зараз ми маємо Конституційний Суд, повага до якого втрачена і рішення якого не можуть сприйматись серйозно.

Посада президента у якійсь мірі зазнала дискредитації. Верховна Рада, повелась неправильно у певних випадках. Тому необхiдне відновлення довіри до владних інституцій, створення умов, щоби цi інституції мали можливість виконувати свої функції так, як належить у будь-якiй демократичнiй державi”.

І хоча експерти кажуть, що з існуючої кризи немає одного ідеального виходу, федеральний суддя США Богдан Футей називає принаймні один можливий сценарії розвитку подій:

“Після виборів сторони повинні погодитися повернутись до Конституції, яка діяла до 8-го грудня і тоді внести зміни до Конституції, якi вони вважають за необхiднi, щоб перейти від президентської республіки до парламентської системи. На цьому сторони повиннi погодитись, однак це у великій мірі буде залежати від результатів виборів”.

За словами експерта, який брав участь у підготовці чинної Конституції України ще один шлях, це створення нової конституційної комісії, підготовка нового основного закону та виставлення його на всенародний референдум.

І знову ж таки експерти зійшлись на важливості дотримання базового принципу – верховенства права. На їхню думку, поки у державі не з'явиться критична маса громадян, які вiрять у наявнiсть в їхній країнi верховенства права, його насправді не існуватиме. Лише коли приходить піковий момент і з'являється така критична маса людей, яка вiрить у верховенство права, тоді це охоплює все суспільство i виникає колективне розуміння того, що суди i поліція разом з іншими iнституцiями почали виконувати покладенi на них функції щодо захисту громадян. Але, на жаль, не існує єдиного рецепту, яким же чином така критична маса може створитись у суспільстві.

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG