Спеціальні потреби

Актуально

Західні експерти про верховенство права в Україні

Про принципи верховенства права та Конституції говорили напередодні 28-го червня в українському посольстві у Вашингтоні. На думку експертів, політична криза в Україні породжена не так відсутністю досконалої Конституції, як небажанням поважати та дотримуватись закону.

Ескперти-учасники дискусії роздiлили погляд, що декларація прав та свобод громадян та розмежування повноважень органів влади є важливим етапом у побудові будь-якої держави, але букви та духу закону повинні дотримуватися усі без винятку для того, щоб така держава могла стати успішною. Втiм Ендрю Сороковський представник Міністерства юстиції США наголосив, що підставою всього повинна служити правова культура:

“Все, що потрiбно - це побудова правової культури, оскільки без цього Конституція та закони не мають великого значення. Навіть там, де існує правова культура, закони мають свої ліміти, є певні речі, для вирішення яких не достатньо лише закону.

Суддя Футей розповів про соціальні гарантії, право на роботу, чисте навколишнє середовище та інше у Конституції. Це є речі, які дуже легко задекларувати, але реальне життя вимагає чогось більшого, ніж лише правових декларацій”.

На підтвердження цієї тези Надія Дюк з Національного фонду демократії навела у приклад Великобританію, де взагалі не існує писаної Конституції і, не зважаючи на це, народ та державна еліта поважають та дотримуються неписаних суспільних правил. В Українi, сказала вона, владнi інституції повиннi насамперед здобути повагу народу:

“Найважливіше, що зруйнувала остання криза, це те, що інституції, які існували в Україні і в які люди у тій чи іншій мірі вірили, одна за одною почали втрачати довiру народу – зараз ми маємо Конституційний Суд, повага до якого втрачена і рішення якого не можуть сприйматись серйозно.

Посада президента у якійсь мірі зазнала дискредитації. Верховна Рада, повелась неправильно у певних випадках. Тому необхiдне відновлення довіри до владних інституцій, створення умов, щоби цi інституції мали можливість виконувати свої функції так, як належить у будь-якiй демократичнiй державi”.

І хоча експерти кажуть, що з існуючої кризи немає одного ідеального виходу, федеральний суддя США Богдан Футей називає принаймні один можливий сценарії розвитку подій:

“Після виборів сторони повинні погодитися повернутись до Конституції, яка діяла до 8-го грудня і тоді внести зміни до Конституції, якi вони вважають за необхiднi, щоб перейти від президентської республіки до парламентської системи. На цьому сторони повиннi погодитись, однак це у великій мірі буде залежати від результатів виборів”.

За словами експерта, який брав участь у підготовці чинної Конституції України ще один шлях, це створення нової конституційної комісії, підготовка нового основного закону та виставлення його на всенародний референдум.

І знову ж таки експерти зійшлись на важливості дотримання базового принципу – верховенства права. На їхню думку, поки у державі не з'явиться критична маса громадян, які вiрять у наявнiсть в їхній країнi верховенства права, його насправді не існуватиме. Лише коли приходить піковий момент і з'являється така критична маса людей, яка вiрить у верховенство права, тоді це охоплює все суспільство i виникає колективне розуміння того, що суди i поліція разом з іншими iнституцiями почали виконувати покладенi на них функції щодо захисту громадян. Але, на жаль, не існує єдиного рецепту, яким же чином така критична маса може створитись у суспільстві.

Всі новини дня

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео

Засідання Радбезу щодо ситуації на Запорізькій АЕС: заяви США, МАГАТЕ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

У Нью-Йорку відбувається засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації на Запорізькій АЕС.

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео

98% українців вірять у перемогу – нове опитування. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

98% українців впевнені у перемозі у війні, понад 90% схвалюють роботу президента Зеленського. Такими є результати нового опитування українців, проведеного Міжнародним республіканським інститутом США.

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на ЗАЕС. Відео

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на ЗАЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Рада безпеки ООН розпочала засідання, присвячене ситуації на Запорізькій атомній електростанції. Засідання скликала Росія через, як зазначається, удари по Запорізькій АЕС. Серед ключових спікерів – генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Про засідання у штаб-квартирі ООН – Ірина Соломко.

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео

27 країн у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:11 0:00

27 країн у четвер у Копенгагені обговорили шляхи посилення військової підтримки України у її протистоянні російській агресії.

Росія заперечує українську атаку і руйнування в Криму, супутникові знімки і експертні думки доводять протилежне

Супутниковий знімок руйнувань на військово-повітряній базі в Саках, Крим, 10 серпня 2022 року. Фото зроблене 11 серпня 2022 року. AP/Maxar Technologies

Російська влада продовжує заперечувати причетність України до вибухів у Криму. Також Росія заперечує, що під час вибухів були пошкоджені літаки і стверджує, що вибухи на базі у вівторок були випадковими. Втім супутникові знімки доводять, що вибухи в Криму були не випадковими і демонструють справжній масштаб руйнувань.

За версією, яку представник російського оборонного відомства озвучив російському державному агентству новин «РІА Новости», головною причиною вибуху на Сакському аеродромі називають «лише порушення вимог пожежної безпеки» та зауважують, що «фактів навмисного підриву боєприпасів немає».

Супутникові знімки спростовують подібні заяви. Знімки, опубліковані незалежною супутниковою компанією Planet Labs, показали три майже ідентичні кратери на російській авіабазі в Саках. База на південно-західному узбережжі Криму зазнала значних ушкоджень від пожежі, на якій чітко видно обгорілі рештки щонайменше восьми знищених бойових літаків.

Україна публічно не взяла на себе відповідальність за напад і не повідомила, як саме він був здійснений. «Відповідь дуже чітка і коротка, я думаю, що російські військові на цій базі порушили дуже просте і відоме правило: не куріть у небезпечних місцях», - заявив під час спільної прес-конференції із міністром оборони Великої Британії Беном Воллесом міністр оборони України Олексій Резніков.

«Немає абсолютно жодного сумніву, що вибухи були спричинені не випадковою детонацією, а за атакою стояли українські сили або диверсанти», – заявив генерал Бен Годжес, колишній командувач збройними силами США в Європі.

Немає абсолютно жодного сумніву, що вибухи були спричинені не випадковою детонацією, а за атакою стояли українські сили або диверсанти
Бен Годжес, колишній командувач збройними силами США в Європі

Головний аналітик групи S&P Global Market Intelligence у Лондоні, Велика Британія Алекс Кокчаров розповів в коментарі Polygraph.info, що вибухи в Криму були скоріш за все спричинені використанням українськими силами «або балістичних ракет малої дальності «Грім-2» вітчизняного виробництва, або неідентифікованої західної системи чи модифікованих літальних апаратів без екіпажу (БПЛА) з боєприпасами».

Видання The Washington Post процитувало українського урядовця, який заявив, що українські спеціальні сили здійснили атаку на російську авіабазу в окупованому Криму. «Ця атака відзначає драматичну ескалацію майже шестимісячної війни, демонструючи здатність українських військ завдати удару далі за лінії фронту, ніж вважалося раніше», - йдеться у матеріалі видання.

Підтверджують інформацію про згорілі автомобілі та літаки і пости в соцмережах, правдивість яких була верифікована аналітикою з відкритих джерел.

Як саме була здійснена атака, залишається загадкою. Деякі українські чиновники цитували припущення, що це могла бути диверсія. Але майже однакові ударні кратери та одночасні вибухи, схоже, вказують на залп нової далекобійної зброї, здатної ухилитися від російської оборони.

Ця база знаходиться далеко за межами радіусу дії ракет, які, за заявами західних країн, вони наразі відправляють в Україну, але в межах радіусу дії більш потужних версій, яких прагнув Київ. Україна також має власні ракети класу «земля-корабель», якими теоретично можна вражати наземні цілі.

Дивіться також: Американські експерти: Що сталося на кримській військовій базі? Відео

Американські експерти: Що сталося на кримській військовій базі? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:54 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG