Спеціальні потреби

Україна отримає кошти на поліпшення ядерної безпеки


Країни-донори Чорнобильського фонду “Укриття” ухвалили рішення надати Україні 700 млн євро на завершення будівництва об'єкту “Укриття” і сховища для відпрацьованого ядерного палива. Про це повідомив міністр з надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич. Більша частина із цієї суми – майже півмільярда євро призначені на спорудження саркофага. Решта грошей – на сховище. Близько половини наданих коштів – грантові. Тобто Україні не доведеться їх повертати. Урядовці називають це значною перемогою і підтримкою України світовою спільнотою.

Конкурс на спорудження укриття оголосили ще 2004-го року. Однак протягом трьох років український уряд не підписував угоди із його переможцем, висловлюючи сумніви у надійності запропонованого ним проекту. У Києві говорили про ймовірність провдення нового тендера.

Однак нині зрозуміло - найімовірніше новий саркофаг над ЧАЕС зводитиме французька компанія “Новарка”. Угоду з нею можуть підписати у вересні. На це вже дали свою згоду країни, які фінансуватимуть проект. Сполучені Штати – найбільший донор Міжнародного чорнобильського фонду. Вони внесли до нього понад 200 мільйонів доларів. Загалом фінансують проект 28 країн.

Однією з основних вимог до проекту є його надійність. Новий залізобетонний саркофаг має простояти щонайменше 100 років. Протягом цього часу споруда повинна гарантувати захист населення та навколишнього середовища від радіаційного випромінення зруйнованого реактора.

Американській компанії “Голтек Інтернешнл” можуть доручити спорудження іншого обєкта – сховища відпрацьованого ядерного палива для Чорнобильської АЕС. Запропонований нею проект експерти визнали найбільш вдалим і безпечним.

XS
SM
MD
LG