Спеціальні потреби

Як голосуватимуть громадяни України за її межами  (ВІДЕО)


22-го вересня – останній термін, коли громадяни України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, можуть подати заявку до виборчих комісій про включення до списку виборців. Тільки у цьому разі вони зможуть віддати свій голос 30-го вересня. До дня виборів готується одна із 115 закордонних виборчих дільниць у місті Вашингтон.

Посольство України у Сполучених Штатах розташоване у престижному районі Джорджтаун у Вашингтоні. У цьому ж приміщенні буде закордонна виборча дільниця номер 92. Виборчий округ цієї дільниці – 20 американських штатів, включно з такими далекими як Флорида та Аляска.

Один зі шляхів взяти участь у виборах – стати на консульський облік. Радник з консульських питань Посольства України в США В’ячеслав Лузін зазначає:

“Щоб стати на консульський облік тимчасовий чи постійний громадяни України заповнюють облікову картку, подають заяву, паспорт і фотокартки”.

Всі ці документи можна відправити поштою. Аби проголосувати, також треба надати заяву до комісії про включення до списку виборців. Члени комісії розсилають запрошення всім тим, хто вже стоїть на консульському обліку. А це – 5880 осіб. Втім, на виборчій дільниці зовсім не сподіваються побачити всіх запрошених в день голосування. Хтось змінив адресу, хтось не захоче їхати у Вашингтон, а когось вже немає серед живих. Аби людину зняли з консульського обліку у випадку смерті, про це мають повідомити родичі.

В’ячеслав Лузін каже: “Це залежить від родичів чи близьких тієї людини, тому що інших шляхів немає. Якщо консульську установу буде повідомлено, то відповідно ми знімемо з консульського обліку”.

Чимало громадян України, які проживають за кордоном, з багатьох причин на консульський облік не стають. Згідно з останньою редакцією Закону про вибори, вони були позбавлені права голосу. Але голова дільничної виборчої комісії Христина Горбачівська каже, що наприкінці серпня ситуація кардинально змінилася:

“Згідно з останнім роз’ясненням Міністерства закордонних справ у список може бути внесений кожен громадянин України, який прибув напередодні виборів не пізніше, ніж за сім днів до виборів з паспортом України для виїзду за кордон і з особистою заявою”.

Всі ці документи можна відправити факсом. Комісія почала реєструвати виборців відразу ж після того, як до них надійшли списки виборців – 15-го вересня.

22-го вересня – останній день реєстрації, а з громадян України – мешканців двадцяти американських штатів – зареєструвалося всього ... 45 виборців.

Христина Горбачовська зазначає: “Закон про вибори в діаспорному середовищі досить бурхливо обговорювали і вважали дуже несправедливим. І фактично вже була така думка остаточна, що ті, хто не стоїть на консульському обліку, не проголосують. Тепер спостерігається деяка інерційність. Треба до кожного достукатися, постаратися, щоб ця інформація дійшла”.

І розповсюдити цю інформацію серед громадян України, розкиданих по території США, дуже непросто. Христина Горбачівська каже, що деякі, коли дізнаються про те, що вони все-таки можуть проголосувати, інколи цьому не вірять:

“Було розіслане письмове повідомлення всім, але не всі зрозуміли. Думали, що це – помилка, що це їх не стосується”.

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG