Спеціальні потреби

Актуально

Росія долила олії у вогонь демонстрацій протесту в Грузії?

Останні події в Грузії знову змусили світову спільноту заговорити про проблеми розвитку нових демократичних країн. Виконавчий директор Iнституту нових демократiй Маргарита Асенова сказала, що використання сили у Тбілісі проти політичних опонентів було помилкою Саакашвілі, і для того щоб її виправити Президент Грузії повинен провести розслідування усіх обставин тих подій. Та, не зважаючи на критику дій офіційного Тбілісі, експерт вважає, що Росія таки могла підлити олії у вогонь для того, щоб дестабілізувати ситуацію у Грузії:

“У країнах колишнього Радянського Союзу, таких як Україна, Грузія, Киргистан, та інших країнах регіону – в тому числі Вiрменiя i Азербайджан – інтереси Росії надзвичайно сильні. І Росія намагатиметься захищати свої імперські інтереси щодо колишніх радянських республік будь-якими методами, особливо, коли вона сама стоїть перед політичними складнощами.

Спочатку вибори у Росії в груднi нинішнього i березні наступного років, потім саміт НАТО, де Грузія подає заявку на приєднання до плану щодо набуття членства – це великий крок назад для Росії. Тому коли ми розглядаємо події в одній країні, нам треба дивитись на те, хто стоїть за цими подіями. І це не проста собi прозора ситуація у Грузії, хоча використання сили та запровадження надзвичайного стану – це були помилки Саакашвілі, за які йому доведеться платити. Він повинен зробити усе можливе, щоб їх виправити, щоб громадськість зрозуміла, що відбувається, чому кроки, які він здійснив, були необхідні. І він повинен прийти на вибори, очистившись”.

Експерт каже, що однією з проблем повільного поступу демократичних змін у країнах колишнього Союзу є зокрема ментальність суспільства та еліти:

“Ми спостерігаємо розвиток демократій у країнах, які не мають історичної пам'яті про демократію. Це не так як у Східній Європі, де поколiння, яке пам'ятало, що таке демократія, ще було живим, коли була повалена берлінська стіна. Вони пам'ятали що таке демократія, які мають бути інституції у демократичній державі, вони пам'ятали вільний ринок.

У країнах колишнього Радянського Союзу – за винятком балтійських країн – немає цієї пам'яті. Там люди виросли за комуністичних часів і знають лише комуністичні методи і навіть ті, хто отримав освіту на Заході, зберігають цю культуру і мусять пройти поколiння, щоб це змiнилося”.

За словами Маргарити Асенової, Захід повинен змінити свою тактику, підтримуючи молоді демократії у країнах колишнього Радянського Союзу:

“Підтримка громадського сектора має бути поєднана з допомогою урядам і особливо політичним партіям, для того, щоб допомогти їм розбудувати структури, допомогти їм зрозуміти, що означає пiдзвiтнiсть, що обіцянки мають бути виконані після того, як вас обрали до уряду і допомогти зрозуміти принципи ефективного урядування”.

Виконавчий директор Iнституту нових демократій каже, що уряди західних держав захоплюючись новими демократичними лідерами, які прийшли до влади на хвилі демократичних процесів, не розуміють, наскільки складними є перепони на шляху побудови демократичних суспільств. Особливо у країнах колишнього Союзу.

“Я думаю, що ми трохи наївні не звертаючи уваги на усі перепони, проблеми і всю роботу, яку необхідно зробити. Це перше, а друге, це те, що лiдерам треба постiйно нагадувати про складність проблем, перед якими вони стоять, як також про те, що вони повинні бути надзвичайно обережними, оскільки їхні політичні помилки можуть коштувати їм набагато більше, ніж будь-якому західному лідеру, особливо у ситуації, коли багато з цих країн знаходяться під тиском Росії”.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG