Спеціальні потреби

У світі різко зменшується популяція бджіл


У класичному голлівудському фільмі великий рій бджіл нападає на місто, мешканці якого тікають у паніці. Насправді, більшість страшних історій, які ми бачили в кіно – властиві лише одному різновиду цих комах – так званим бджолам убивцям. Професор Біл Керн вивчає африканських медоносних бджіл, які отримали несправедливе прізвисько убивці:

“Коли їх потурбувати, вони починають активно захищатися і атакують разом, щоб відігнати ворога”.

Однак насправді африканські бджоли-вбивці не мають отрути, і не є більшими чи агресивнішими, ніж звичайні бджоли. Єдина різниця у тому, як вони захищають свої колонії. Африканці формують справді масований захист.

Якщо ви близько до бджолиного рою, вам і в Африці, і на своєму подвір’ї треба бути однаково обережними і уникати типової помилки, – каже професор університету Флориди Вільям Керн:

“Бджоли природно багато рухаються і літають навколо вулика. Але коли люди починають від них відмахуватись, бджоли фокусують на них свою увагу і можуть вжалити”.

Здається люди знають про бджіл більше міфів, ніж фактів. Наприклад, чи знаєте ви, що бджоли живуть на планеті вже 30 мільйонів років. У них п’ять очей. Літають з швидкістю 30 кілометрів на годину. А середня бджолина сім’я складається з 50 тисяч комах. Професор біології Ерін Муссен каже:

“На жаль через кіно та страшні історії, у нас склалося загальне враження, що бджоли спеціально намагаються вжалити людину. А це абсолютно неправильно”.

Втім більшість людей можливо не знає, але існує одна справжня загроза пов’язана з бджолами. Пасічник Дейвид Геккенберг дуже занепокоєний тим, що він називає синдромом руйнування бджолиних колоній:

“Ми розставили близько 400 вуликів. Коли повернулися на пасіку через три тижні, то побачили, що більшість вуликів – порожні. Бджоли залишилися лише в 30 вуликах – решта зникли”.

Бджоли зникають без сліду. І це трапляється у всьому світі. Науковці б’ють на сполох. Лише у США за минулий рік популяція бджіл зменшилась на 30%. Цей рік може бути ще гіршим, кажуть вчені. Такі передбачення особливо лякають, якщо зважити яку роль відіграють бджоли в екосистемі планети. Третина їжі, яку споживає середній американець залежить від запилення, що роблять бджоли.

Поки ніхто достеменно не знає чому зникають ці комахи. Одне з досліджень німецьких науковців каже, що, можливо, шкоди бджолам завдає випромінення від вишок мобільних телефонів. Інші це заперечують. Вчені кажуть, що, можливо, це радіація, можливо паразити, чи хімія. Але поки їм не вдалося знайти жодної окремої причини зникнення бджолиних популяцій. Багато компаній вже приєдналися до пошуку шляхів порятунку цих комах. Адже мова йде насправді і про порятунок людства.

XS
SM
MD
LG