Спеціальні потреби

В експортованій з України олії виявлено домішки


Виявлення хімічних домішок в українській соняшниковій олії може мати катастрофічні наслідки для сільського господарства країни. Компанії виробники і трейдери підраховують ймовірні збитки, які завдасть обмеження на вивезення олії з України.

Українські виробники соняшникової олії – в шоковому стані. Виявлення хімічних домішок в українській олії, відправленій в декілька європейських країн, може мати катасторфічні наслідки для українських виробників соняшника і компаній-експортерів. Замість запланованих прибутків експортери ризикують отримати багатомільйонні збитки. Адже за кордон продають понад 60% виробленої продукції.

Поки відомо, що олія із домішками мінерального масла була доставлена до Франції на семи кораблях. Звідти вона попала на ринки Нідерландів, Італії та Іспанії. Вміст сторонніх речовин в олії – незначний і не загрожує життю чи здоровю людей. Однак з полиць магазинів та складів її вирішили вилучити. 40 тисяч тонн української продукції очевидно перероблять на біопаливо або утилізують. Від закупівлі соняшникової олії відмовилися декілька європейських і африканських країн.

Речник ЄК Майкл Манн заявив сьогодні, що звернувся до українських урядовців за розясненнями. Однак відповіді поки що не отримав. Європейські експерти проводять власне розслідування – як мінеральні домішки могли потрапити до харчового продукту. Висловлюють припущення про навмисне забруднення.

“В разі необхідності ми можемо запровадити певні заходи в рамках Європейського Союзу. Ми скликали нараду, де й вирішимо, чи треба вживати якихось заходів. Тим часом митні органи займаються вилученням продукції”, – зазначив Майкл Манн.

Власне розслідування проводять і українські правоохоронці. Причини забруднення олії намагаються знайти і експортери. Представник однієї із компаній, який просив не називати його імені, навів декілька ймовірних пояснень. По-перше, олію могли перевозити в погано вимитих ємностях. Не виключено, що хтось вирішив заробити, додавши в соняшникову олію мінеральну, як дешевшу.

Цей прибутковий ринок контролюють декілька транснаціональних гігантів, серед яких американські Каргілл і Бунге. Експерт каже – відтепер іноземці з острахом купуватимуть олію з України. Відтак, експортуватимуть її менше. Через це слід очікувати зниження цін на соняшникову олію на внутрішньому ринку.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG