Спеціальні потреби

Актуально

Країни свiту взялися рятувати свої економiки

Слідом за американським урядом, який минулого тижня виділив 850 мільярдів доларів для порятунку національної фінансової системи, подібні кроки почали вживати уряди інших країн. Світова фінансова криза за принципом доміно накриває ринки багатьох держав і, на думку багатьох фахівців, без державного втручання – навряд чи зможе вирішитися самостійно.


Класики капіталістичної теорії кажуть, що ринок здатний сам себе регулювати і не потребує державного втручання у свої процеси. Втім події останніх тижнів у Сполучених Штатах демонструють протилежне – приватний банківський сектор країни сам звернувся до чиновників за допомогою. Держава надала вкладникам приватних банків гарантії повернення їх грошей і виділила з бюджету рекордну суму з одинадцятьма нулями. Як кажуть самі урядовці, головна мета втручання – не допустити паніки, що матиме катастрофічні наслідки для економіки. Так, наприклад, президент Джордж Буш сьогоднi закликав американцiв бути терпеливими, зазначивши, що може потривати деякий час, доки вжитi заходи принесуть результати.

Довгий час фінансисти Європи та Азії звинувачували ринок США у провокуванні теперішньої світової кризи. Але останніми днями уряди європейських країн самі змушені активно втручатись у власні ринки, щоб врятувати їх від колапсу. У суботу, під час міні-саміту Євросоюзу, канцлер Німеччини Анґела Меркель не підтримала пропозицію президента Франції Ніколя Саркозі щодо загальноєвропейського плану порятунку економіки ЄС – але надала державні гарантії німецьким вкладникам, що тримають гроші в комерційних банках.

«Уроком цієї фінансової кризи стало те, що ми мусимо однією рукою взяти відповідальність за процеси, а іншою прийняти правила та обмеження, які унеможливлять подібні кризи в майбутньому», -- зазначила Меркель.

Подібні гарантії своїм вкладникам вже надала Данія. Цього кроку очікують і від урядів інших країн. Як виявилося, європейські банки є навіть більш уразливим до кредитної кризи ніж американські. Банки в Сполучених Штатах віддали в кредит 96 центів з кожного долара, вкладеного на їх депозитні рахунки. Банки ж Європи, на кожне євро депозитів, видали євро сорок центів кредитів. Зараз цю різницю намагаються забезпечити бюджетними грошима європейські уряди. Як сказав прем`єр-мiнiстр Великобританiї Ґордон Браун, його уряд уже вжив вiдповiдних крокiв:

«Наш центральний банк вже розпочав роботу, щоб гарантувати ліквідність банків, і зберегти впевненість та стабільність. І ми мусимо зробити навіть більше, щоб у цей час кризи, забезпечити цю стабільність».

Паніка у понеділок обвалила ринки Європи та Азії. А російська біржа взагалі закрила торги, після того, як акції багатьох компаній впали на 15 відсотків. Речник Московської мiжбанкiвської валютної бiржi пояснив це взаємозалежнiстю ринкiв: «Великою мірою, все що відбувається зараз на російському ринку, напряму залежить від того, що відбувається в світі».

На погляд деяких експертiв, фінансові ринки потребують, щоб чиновники їх відрегулювали, встановили нові правила та обмеження. Дехто називає такий процес соціалізмом, а дехто - прагматизмом.

Всі новини дня

На HBO відбувлася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Відео

На HBO відбулася прем'єра документального фільму “Чорнобиль. Загублені касети”. Основою сюжету стала знахідка унікальних відеокасет з Чорнобильської трагедії у київських архівах - а також приватні кадри, які автори ніколи не показували широкому загалу.

У Асоціації правників України пояснюють, чому Україна має довести, що Росія чинить геноцид. Інтерв'ю

Робота на правовому фронті боротьби з Росією йде як на державному рівні, так і на неурядовому. Юридична спільнота України об’єднала зусилля, аби допомагати правоохоронцям фіксувати воєнні злочини росіян, а також координувати роботу зі своїми іноземними колегами.

У Вашингтоні відкрили фотовиставку "Маріуполь - мирний", "Маріуполь - героїчний". Відео

Україна оголосила про найбільший обмін полоненими з початку повномасштабної війни. Додому повернулись 144 військових, в тому числі 95 оборонців Азовсталі.

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео

B Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

За інформацією генпрокуратури України, протягом своєї повномасштабної війни Росія обстріляла 25 тисяч об'єктів української цивільної інфраструктури, більшість із них - знищено. На додачу в Україні вже розслідують понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів росіян.

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео

Важливі заяви НАТО, США та що вони означають для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:26 0:00

НАТО оголосили про посилений пакет нелетальної допомоги Україні, а також про допомогу в модернізації збройного сектору України. Джо Байден оголосив про суттєвє збільшення військової присутності Сполучених Штатів у Європі.

Більше

XS
SM
MD
LG