Спеціальні потреби

Актуально

Країни свiту взялися рятувати свої економiки

Слідом за американським урядом, який минулого тижня виділив 850 мільярдів доларів для порятунку національної фінансової системи, подібні кроки почали вживати уряди інших країн. Світова фінансова криза за принципом доміно накриває ринки багатьох держав і, на думку багатьох фахівців, без державного втручання – навряд чи зможе вирішитися самостійно.


Класики капіталістичної теорії кажуть, що ринок здатний сам себе регулювати і не потребує державного втручання у свої процеси. Втім події останніх тижнів у Сполучених Штатах демонструють протилежне – приватний банківський сектор країни сам звернувся до чиновників за допомогою. Держава надала вкладникам приватних банків гарантії повернення їх грошей і виділила з бюджету рекордну суму з одинадцятьма нулями. Як кажуть самі урядовці, головна мета втручання – не допустити паніки, що матиме катастрофічні наслідки для економіки. Так, наприклад, президент Джордж Буш сьогоднi закликав американцiв бути терпеливими, зазначивши, що може потривати деякий час, доки вжитi заходи принесуть результати.

Довгий час фінансисти Європи та Азії звинувачували ринок США у провокуванні теперішньої світової кризи. Але останніми днями уряди європейських країн самі змушені активно втручатись у власні ринки, щоб врятувати їх від колапсу. У суботу, під час міні-саміту Євросоюзу, канцлер Німеччини Анґела Меркель не підтримала пропозицію президента Франції Ніколя Саркозі щодо загальноєвропейського плану порятунку економіки ЄС – але надала державні гарантії німецьким вкладникам, що тримають гроші в комерційних банках.

«Уроком цієї фінансової кризи стало те, що ми мусимо однією рукою взяти відповідальність за процеси, а іншою прийняти правила та обмеження, які унеможливлять подібні кризи в майбутньому», -- зазначила Меркель.

Подібні гарантії своїм вкладникам вже надала Данія. Цього кроку очікують і від урядів інших країн. Як виявилося, європейські банки є навіть більш уразливим до кредитної кризи ніж американські. Банки в Сполучених Штатах віддали в кредит 96 центів з кожного долара, вкладеного на їх депозитні рахунки. Банки ж Європи, на кожне євро депозитів, видали євро сорок центів кредитів. Зараз цю різницю намагаються забезпечити бюджетними грошима європейські уряди. Як сказав прем`єр-мiнiстр Великобританiї Ґордон Браун, його уряд уже вжив вiдповiдних крокiв:

«Наш центральний банк вже розпочав роботу, щоб гарантувати ліквідність банків, і зберегти впевненість та стабільність. І ми мусимо зробити навіть більше, щоб у цей час кризи, забезпечити цю стабільність».

Паніка у понеділок обвалила ринки Європи та Азії. А російська біржа взагалі закрила торги, після того, як акції багатьох компаній впали на 15 відсотків. Речник Московської мiжбанкiвської валютної бiржi пояснив це взаємозалежнiстю ринкiв: «Великою мірою, все що відбувається зараз на російському ринку, напряму залежить від того, що відбувається в світі».

На погляд деяких експертiв, фінансові ринки потребують, щоб чиновники їх відрегулювали, встановили нові правила та обмеження. Дехто називає такий процес соціалізмом, а дехто - прагматизмом.

Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG