Спеціальні потреби

У Брюсселі обговорили питання співпраці України з НАТОМіністри закордонних справ країн-членів НАТО зібрались 2 грудня у Брюсселі для того, щоб обговорити питання майбутньої співпраці Альянсу із східними сусідами Україною, Грузією та Росією. І хоча, як стверджують соціологи, підтримка НАТО в Україні зросла майже у двічі і досягла 30%, головні гравці НАТО схоже уже вирішили, що на цьому етапі ні в України, ні у Грузії немає перспективи приєднатись до Плану дій щодо набуття членства у НАТО.

Минулого тижня напередодні зустрічі представників країн-членів НАТО у Брюсселі Державний секретар США Кондоліза Райс зробила заяву про те, що Україні та Грузії насправді не особливо потрібне приєднання до ПДЧ, оскільки обидві країни в майбутньому можуть стати членами НАТО без проходження цього етапу. За словами американського високопосадовця Північноатлантичний Альянс і без ПДЧ у найближчі роки інтенсифікує діалог з Україною та Грузію. Цю заяву зразу ж привітала Росія, яка дуже критично ставиться до перспективи майбутнього членства обидвох країн у НАТО.

Засідання у Брюсселі виглядає відлунням цих заяв. Європейські держави, особливо Німеччина та Франція, ще під час саміту НАТО у Бухаресті критично поставились до планів запросити Україну та Грузію до ПДЧ. А тепер, після війни між Грузією та Росією, як також політичною кризою в Україні, вони мають ще більше підстав відтермінувати цей процес:

Міністр закордонних справ Німеччини Френк Вальтер Штайнмаєр зазначив:

«Я маю надію, що ми усі дотримуватимемось плану погодженого у Бухаресті. Я не бачу причини поспішати зараз. Я не проти використання НАТО для допомоги Україні та Грузії проводити реформи. Саме тому ми маємо комісії НАТО–Україна, НАТО–Грузія».

І хоча європейські країни-члени НАТО виступають проти надання Україні та Грузії ПДЧ, посилаючись на нестабільність у обидвох країнах, насправді найбільше вони остерігаються протистояння з Росією, питання співпраці з якою на цьому брюссельському засіданні стоїть одним з ключових на порядку денному. Європейські країни, головно Італія та Німеччина виступають за відновлення співпраці з Росією.

Міністр закордонних справ Італії Франко Фратіні зазначив:

«Я думаю прийшов час для відновлення переговорів спочатку на неформальному, а потім і на формальному рівні. Я думаю, дуже важливо прокласти дорогу для відновленя Ради НАТО-Росія».

Увесь цей процес на думку оглядачів є свідченням того, що США не вдалось переконати своїх європейських колег піти наперекір Росії. Але разом з ненаданням Україні та Грузії можливості приєднатись до ПДЧ померла і мрія Джорджа Буша зробити надання ПДЧ Києву та Тбілісі успішною фішкою міжнародної політики своєї адміністрації.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG