Спеціальні потреби

Помер патріарх Московський і всієї Русі Алексій ІІ


У п’ятницю перестало битися серця патріарха Московського і всієї Русі Алексія Другого, який стояв на чолі Російської православної церкви упродовж 18 років. Наступного патріарха обиратиме Священний Синод, і не виключено, що ним стане Київський митрополит Володимир (Сабодан).

Ще у четвер патріарх Алексій ІІ правив службу в Успенському соборі Кремля. Його серце зупинилося у п’ятницю вранці у патріаршій резиденції Передєлкіно під Москвою. Предстоятелю Російської православної церкви було 79 років; причиною смерті названо серцеву недостатність.

Уродженець Естонії Алексій ІІ (Олексій Рідігер) відомий ще як «Алексій-реставратор». На долю патріарха, який очолив РПЦ у 1990-му році, випала місія релігійного відродження Росії після падіння комунізму. Історичною стала також його роль у примиренні з Російською православною церквою за рубежем. Водночас до діалогу з Ватиканом Алексій виявився не готовим і за 18 років свого правління так і не зустрівся з Римським Папою. Недоброзичливці закидали патріархові, крім того, надмірну близькість до влади та зв’язки з КДБ; ґрунт для таких чуток буцімто давала карколомна кар’єра святого отця. Утім, подібні звинувачення, які лунали в пресі, Московська патріархія незмінно спростовувала.

Україну, де міститься більша частина парафій Російської православної церкви, Алексій ІІ востаннє відвідав минулого літа. На липневі урочистості з нагоди річниці хрещення Русі Московського патріарха було запрошено разом із Вселенським патріархом Варфоломієм. Тоді не обійшлося без скандалу: кремлівське керівництво звинуватило українську владу в тому, нібито Вселенського патріарха зустрічали у Києві з більшими почестями, ніж Московського.

Сьогодні українські лідери висловили своє співчуття у зв’язку зі смертю Патріарха Московського і всієї Русі Алексія ІІ. Про своє глибоке співчуття заявили в офіційних посланнях Президент України Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, а також лідер опозиції Віктор Янукович.

Завтра у Москві збереться Священний Синод, на якому оголосять дату відспівування патріарха Алексія ІІ та оберуть тимчасового місцеблюстителя патріаршого престолу. Наразі ж, поки рішення не прийнято, вищою особою в Російській православній церкві, згідно з церковним статутом, вважається найстарший серед ієрархів за хіротонією (тобто часом висвячення). А таким у Російській православній церкві є митрополит Київський Володимир (Сабодан). Чи це означає, що глава Української православної церкви Московського Патріархату може бути обраний наступним патріархом Московським і всієї Русі?

Як вважають у прес-службі предстоятеля УПЦ-МП, така вірогідність невелика. «Москва – це інша держава», – підкреслили у прес-службі митрополита Київського Володимира.

XS
SM
MD
LG