Спеціальні потреби

Держкомстат констатує різке падіння економіки в Україні


Більш ніж 14% – таке різке падіння ВВП спостерігалося в Україні в листопаді. Ці невтішні дані оприлюднив Держкомстат. Найгірше почувають себе промислові регіони сходу і півдня України. Передусім – експорторієнтовані підприємства. Металурги, хіміки і будівельники спостерігають катастрофічне падіння попиту. Спад у промисловості за останні три місяці – майже 30%. Лише сільське господарство поки що не зазнало значних збитків.

Деякі металургійні комбінати та вугільні об’єднання нині працюють ледве на половину потужності. У президентському секретаріаті прогнозують – якщо нинішні тенденції розвитку економіки збережуться, незабаром в Україні зявиться до п’яти мільйонів безробітних.

Прогнози на наступний рік поки що невтішні. Падіння ВВП може скласти до 10% вже у першому кварталі. Експерти кажуть – державний і місцеві бюджети недоотримають значну частину доходів. А значить – не зможуть вчасно розрахуватися із вчителями, лікарями та держслужбовцями. Збільшиться дефіцит пенсійного фонду. Хоча урядовці заспокоюють – пенсіонери отримуватимуть виплати вчасно і навіть з індексацією.

Не вдалося стабілізувати й ситуацію на валютному ринку. Курс національної валюти щодня встановлює нові рекорди падіння щодо долара та євро. З літа гривня впала щодо амерканської валюти вже майже вдвічі. Нацбанку поки що не вдається збити попит як на готівковому ринку, так і на міжбанківському.

Для порятунку економіки українські промисловці пропонують негайно послабити податковий прес. Зокрема обмежити ПДВ та податок на прибуток. Зниження на декілька відсотків їх ставок допоможе залишитися на плаву великим корпораціям. Малі ж підприємства стимулюватиме до створення нових робочих місць.

Ліві партії погрожують провести акції протесту. Про намір підтримати страйки заявляють і лідери опозиційної Партії регіонів.

XS
SM
MD
LG