Спеціальні потреби

Актуально

Росія перекрила газ, США закликають до порозуміння

Росія припинила постачання газу Україні, мотивуючи такий крок неспроможністю Києва домовитися з Москвою про умови сплати боргу за вже спожитий Україною газ, як також щодо ціни майбутніх поставок.

За повідомленням Газпрому, переговори щодо визначення майбутньої ціни на газ провалилися. Російська державна нафтова компанія також зазначила, що Україна ще нe сплатила борг за газ, спожитий нею протягом листопада і грудня минулого року. Керівник Газпрому Олексій Міллер склав вину за ситуацію, що виникла, на Київ.

Україна, тим часом, заявляє, що вона переказала півтора мільярда доларів за спожитий у листопаді-грудні газ. Газпром, однак наполягає, що гроші не отримав і що заборгованість Києва складає більшу суму – понад два мільярди доларів.

Газпром також заявляє, що Україна погрозила відкачувати газ, що її територією йде в європейські країни. Втім Київ запевнив європейців, що жодних перебоїв в постачанні їм газу не буде.

Вісімдесят відсотків усього газу, який Росія продає Європі, перекачується через українські трубопроводи.

Сполучені Штати, тим часом, закликали сторони порузумітися. У заяві, оприлюдненій Білий домом, зокрема висловлюється надія, що сторони виявлять достатьно доброї волі, щоби полагодити протистояння з уникненням перебоїв в поставках газу. Також підкреслюється, що це їм треба зробити у прозорий, діловий спосіб. Зокрема наголошено, щоби сторони взяли до уваги можливі гуманітарні наслідки, які в період зими могли б понести за собою перебої в постачанні газу.

Газова суперечка між Україною та Росією тривожить також Європу, яка напряму залежить від постачання російського газу та транзит його українськими транспортними шляхами. Першосічневий випуск газети «Вашингтон Пост» вийшов зі статтею під заголовком «Росія каже, що припинить поставки газу в Україну – наслідки може відчути уся Європа».

Окрім ознайомлення читачів із загальною проблемою газової суперечки між Україною і Росією та останніми спробами досягти домовленості, газета намагається пролити світло на комерційний бік цього питання. Обидві сторони далекі від досягнення домовленості. «Газпром» почав переговори з того, щоб Україна платила 418 доларів за тисячу кубометрів, що, на думку Росії, відповідає світовій ринковій ціні на газ.

Експерт з питань енергетики Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймон Пірані каже, що у 2008-му році «Газпром» продавав газ Європейським країнам по 368 доларів:

«З цих 368 доларів – майже 41 – вартість транспортування з України до європейських країн Німеччини чи Австрії. Залишається 327 доларів за кубометр. Ще 97 доларів – це гроші, які «Газпром» платить напряму російському уряду як податок на експорт. І без цього податку вартість газу становитиме 230 доларів. Тому коли вони говорять, що хочуть продавати Україні газ за європейськими цінами це можна зрозуміти як 327доларів – ціна буз вартості транспортування. Але щодо податку на експорт. Україна не платить цього податку, оскільки газ який подається в Україну у контракті зазначений як середньоазійський».

Саймон Пірані погоджується з тим, що Росія використовує газ як засіб політичного тиску, але зауважує, що у цих суперечках у великій мірі відіграють роль комерційні інтереси:

«Ми часто чуємо від офіційних осіб «Газпрому», що прийшов час, щоб країни колишнього Радянського Союзу платили за газ за європейськими цінами. І тут звичайно є певні політичні підтексти. Але я відверто думаю, що дуже часто в Україні, Білорусі, Молдові та інших колишніх республіках ігнорують, що тут є і серйозний економічний аргумент. «Газпром», можливо контролюється урядом, але 49% власності «Газпрому» належить власникам акцій, які хочуть заробити якомога більше. І у цій ситуації «Газпром» каже, якщо б ми не продавали цей газ Україні, Молдові ми продавали б його у Європу по 368 доларів».

Експерт вважає, що окрім чітких домовленостей про ціну на газ Україна повинна також зменшити свою енергетичну залежність:

«Є два шляхи для України зменшити свою залежність від російського газу. По-перше – це використовувати менше газу, по-друге – добувати свій власний. Україна має великі можливості щодо економії газу, за останні декілька років використання газу зменшилось індустрією, але нічого не змінилось на муніципальному рівні особливо щодо обігріву житлового сектора, це якраз там, де газ витрачається надзвичайно неекономно».

Допоки у постачанні газу між Україною та Росією будуть існувати тіньові домовленості і Україна не оновить своїх систем та не знайде альтернативних енергетичних джерел, ситуація, яка склалася на початку 2009-го року буде повторюватись ще не раз, – вважають експерти.

Всі новини дня

Пентагон надсилає Україні нову партію гаубиць М777

Буксировані 155-мм гаубиці M777, Каліфорнія, 22 квітня 2022 року. U.S. Marine Corps/Cpl. Austin Fraley/Handout via REUTERS.

Пентагон США повідомив про підготовку нової поставки гаубиць М777 для України.

"Морські піхотинці Корпусу морської піхоти США готують буксировані 155-мм гаубиці M777 до відправлення разом з іншими засобами забезпечення та боєприпасами в рамках безпекової допомоги США Україні", - йдеться в дописі Міністерства обороні США у соцмережах.

Командування Збройних сил України подякувало Пентагону. "ЗСУ вдячні за підтримку та допомогу США", - йдеться в соцмедійному дописі.

В Пентагоні відзначили ефективність цього виду зброї для України.

"Ми переконані, що гаубиці ... мають вплив, особливо в Харкові. Чи це єдина причина? Я б так далеко на заходив, але на наше переконання, ці системи, і не лише від США, але і від інших країн, однозначно допомагають їм отримати ініціативу і повернути частину території", - заявив посадовець Пентагону під час брифінгу для преси в понеділок.

Він відзначив, що українці проводять контрнаступи на Донбасі а також відсувають російські війська на схід і північ від Харкова.

Під час розмови цього тижня міністр оборони Україні Олексій Резніков заявив очільнику Пентагону Ллойду Остіну, що 74 артилерійські системи, які США надали Україні, використовуються для бойових дій на передовій, йдеться в повідомленні Пентагону.

Сенат США затвердив кандидатуру Бріджит Брінк на посаду посла США в Україні

Бріджит Брінк під час слухань в Комітеті Сенату з Міжнародних відносин, 10 травня 2022 року. (Photo by SAUL LOEB / AFP)

Сенат США одноголосно підтримав кандидатуру Бріджит Брінк на посаду посла США в Україні. Голосування відбулось в середу після того, як її кандидатуру підтримав комітет Сенату США з міжнародних відносин.

Посада посла США в Україні була вакантною з 2019 року, коли тогочасний президент США Дональд Трамп відкликав з Києва Марі Йованович.

Брінкс, яка володіє російською і вивчала словацьку, сербську, грузинську та французьку мови, перед затвердженням на посаду посла в Україні служила послом США у Словаччині. Раніше вона відповідала в Держдепі за питання Східної Європи та Кавказу.

Як повідомляв Голос Америки, в той же день 18 травня, Посольство США в Україні офіційно відновило свою роботу у приміщенні в Києві, піднявши над комплексом американський прапор.

«Здійснюючи цей важливий крок, ми запровадили додаткові заходи для підвищення безпеки наших колег, які повертаються до Києва, і посилили наші заходи безпеки та протоколи. Ми прагнемо протистояти майбутнім викликам. Війна триває. Російські війська щодня завдають смерті та руйнувань на українській землі. Мільйони українців вимушені виїхати зі своїх домівок і сумують за втратою своїх близьких. Цілеспрямовано ми підтверджуємо нашу відданість народу та уряду України та з нетерпінням чекаємо виконання нашої місії від Посольства США в Києві», - йдеться в офіційній заяві від імені Держсекретаря США Ентоні Блінкена.

В статті використано інформацію AFP, Reuters

План відмови ЄС від російських енергоносіїв через війну і не лише

Європейська комісія, виконавчий орган Європейського Союзу, оприлюднила подробиці плану, який має допомогти позбутися залежності від викопних джерел енергії, які європейці значною мірою досі купують в Росії.

План REPowerEU названий «відповіддю на труднощі і перебої на світовому енергетичному ринку, спричинені вторгненням Росії в Україну».

«Є дві нагальні причини для трансформації енергетичної системи Європи: припинення залежності ЄС від російського викопного палива, яке використовується у якості економічної і політичної зброї та коштує європейським платникам податків майже €100 мільярдів на рік, а також - подолання кліматичної кризи», - проголошує Єврокомісія.

Досі Росія забезпечує понад 40% газового імпорту у ЄС (залежність окремих країн сягає навіть 80%) і приблизно 27% нафти, а також значних обсягів вугілля.

Схвалений у квітні 5-тий пакет санкції ЄС передбачає ембарго на російське вугілля, що має почати діяти від середини серпня.

Ембарго на російське вугілля також запровадили США та Велика Британія.

Тим часом проголошені наміри ЄС відмовитися від російської нафти досі не затверджені через заперечення деяких країн, зокрема Угорщини, яка дуже залежить від нафти з Росії, що надходить трубопроводами.

Заклики до європейських санкцій щодо російського газу наразі залишаються недосяжними, бо рівень залежності Європи від газопостачань з Росії ще вищий, і найбільша країна ЄС - Німеччина залишається найбільшим споживачем російського газу.

Але до 2030 року ЄС планує відмовитися від енергії з Росії повністю.

План REPowerEU зосереджується на трьох головних напрямках:

1. Енергозбереження. Єврокомісія називає енергозбереження «найшвидшим і найдешевшим способом подолання енергетичної кризи та зменшення витрат на енергію».

Пропозиції зокрема передбачають, щоб уряди запровадили фіскальні заохочення енергозбереження «такі як зменшення рівнів ПДВ на енергоефективні системи опалення, на термоізоляцію будинків та пристроїв і устаткування».

2.Диверсифікація енергопостачань. ЄС пропонує такі кроки як колективна закупівля природного газу (зокрема імпорт зрідженого газу) водню тощо, а також підтримку сусідів ЄС.

«Ми далі працюватимемо разом з Україною, щоб гарантувати постачання та функціонування енергетичного сектору, водночас, прокладаючи шлях до майбутньої торгівлі електричним струмом та відновлювальним воднем, а також відбудовуватимемо енергетичну систему (України)», - сказано в роз’ясненнях плану.

3. Пришвидшений перехід на відновлювані джерела. Єврокомісія наполягає, що «пришвидшення і збільшення частки відновлюваної енергії в генеруванні, промисловості, будівництві й транспорті підштовхне зелену трансформацію і в майбутньому знизить ціни».

Планувальники сподіваються, до 2030 року досягти цілі - 40%-45% енергії з відновлюваних джерел.

У планах зокрема згадано використання сонячної і геотермальної енергії, а також «відновлюваного водню».

Дивіться також:

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Більше

XS
SM
MD
LG