Спеціальні потреби

Актуально

Росія перекрила газ, США закликають до порозуміння

Росія припинила постачання газу Україні, мотивуючи такий крок неспроможністю Києва домовитися з Москвою про умови сплати боргу за вже спожитий Україною газ, як також щодо ціни майбутніх поставок.

За повідомленням Газпрому, переговори щодо визначення майбутньої ціни на газ провалилися. Російська державна нафтова компанія також зазначила, що Україна ще нe сплатила борг за газ, спожитий нею протягом листопада і грудня минулого року. Керівник Газпрому Олексій Міллер склав вину за ситуацію, що виникла, на Київ.

Україна, тим часом, заявляє, що вона переказала півтора мільярда доларів за спожитий у листопаді-грудні газ. Газпром, однак наполягає, що гроші не отримав і що заборгованість Києва складає більшу суму – понад два мільярди доларів.

Газпром також заявляє, що Україна погрозила відкачувати газ, що її територією йде в європейські країни. Втім Київ запевнив європейців, що жодних перебоїв в постачанні їм газу не буде.

Вісімдесят відсотків усього газу, який Росія продає Європі, перекачується через українські трубопроводи.

Сполучені Штати, тим часом, закликали сторони порузумітися. У заяві, оприлюдненій Білий домом, зокрема висловлюється надія, що сторони виявлять достатьно доброї волі, щоби полагодити протистояння з уникненням перебоїв в поставках газу. Також підкреслюється, що це їм треба зробити у прозорий, діловий спосіб. Зокрема наголошено, щоби сторони взяли до уваги можливі гуманітарні наслідки, які в період зими могли б понести за собою перебої в постачанні газу.

Газова суперечка між Україною та Росією тривожить також Європу, яка напряму залежить від постачання російського газу та транзит його українськими транспортними шляхами. Першосічневий випуск газети «Вашингтон Пост» вийшов зі статтею під заголовком «Росія каже, що припинить поставки газу в Україну – наслідки може відчути уся Європа».

Окрім ознайомлення читачів із загальною проблемою газової суперечки між Україною і Росією та останніми спробами досягти домовленості, газета намагається пролити світло на комерційний бік цього питання. Обидві сторони далекі від досягнення домовленості. «Газпром» почав переговори з того, щоб Україна платила 418 доларів за тисячу кубометрів, що, на думку Росії, відповідає світовій ринковій ціні на газ.

Експерт з питань енергетики Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймон Пірані каже, що у 2008-му році «Газпром» продавав газ Європейським країнам по 368 доларів:

«З цих 368 доларів – майже 41 – вартість транспортування з України до європейських країн Німеччини чи Австрії. Залишається 327 доларів за кубометр. Ще 97 доларів – це гроші, які «Газпром» платить напряму російському уряду як податок на експорт. І без цього податку вартість газу становитиме 230 доларів. Тому коли вони говорять, що хочуть продавати Україні газ за європейськими цінами це можна зрозуміти як 327доларів – ціна буз вартості транспортування. Але щодо податку на експорт. Україна не платить цього податку, оскільки газ який подається в Україну у контракті зазначений як середньоазійський».

Саймон Пірані погоджується з тим, що Росія використовує газ як засіб політичного тиску, але зауважує, що у цих суперечках у великій мірі відіграють роль комерційні інтереси:

«Ми часто чуємо від офіційних осіб «Газпрому», що прийшов час, щоб країни колишнього Радянського Союзу платили за газ за європейськими цінами. І тут звичайно є певні політичні підтексти. Але я відверто думаю, що дуже часто в Україні, Білорусі, Молдові та інших колишніх республіках ігнорують, що тут є і серйозний економічний аргумент. «Газпром», можливо контролюється урядом, але 49% власності «Газпрому» належить власникам акцій, які хочуть заробити якомога більше. І у цій ситуації «Газпром» каже, якщо б ми не продавали цей газ Україні, Молдові ми продавали б його у Європу по 368 доларів».

Експерт вважає, що окрім чітких домовленостей про ціну на газ Україна повинна також зменшити свою енергетичну залежність:

«Є два шляхи для України зменшити свою залежність від російського газу. По-перше – це використовувати менше газу, по-друге – добувати свій власний. Україна має великі можливості щодо економії газу, за останні декілька років використання газу зменшилось індустрією, але нічого не змінилось на муніципальному рівні особливо щодо обігріву житлового сектора, це якраз там, де газ витрачається надзвичайно неекономно».

Допоки у постачанні газу між Україною та Росією будуть існувати тіньові домовленості і Україна не оновить своїх систем та не знайде альтернативних енергетичних джерел, ситуація, яка склалася на початку 2009-го року буде повторюватись ще не раз, – вважають експерти.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG