Спеціальні потреби

Актуально

Росія перекрила газ, США закликають до порозуміння

Росія припинила постачання газу Україні, мотивуючи такий крок неспроможністю Києва домовитися з Москвою про умови сплати боргу за вже спожитий Україною газ, як також щодо ціни майбутніх поставок.

За повідомленням Газпрому, переговори щодо визначення майбутньої ціни на газ провалилися. Російська державна нафтова компанія також зазначила, що Україна ще нe сплатила борг за газ, спожитий нею протягом листопада і грудня минулого року. Керівник Газпрому Олексій Міллер склав вину за ситуацію, що виникла, на Київ.

Україна, тим часом, заявляє, що вона переказала півтора мільярда доларів за спожитий у листопаді-грудні газ. Газпром, однак наполягає, що гроші не отримав і що заборгованість Києва складає більшу суму – понад два мільярди доларів.

Газпром також заявляє, що Україна погрозила відкачувати газ, що її територією йде в європейські країни. Втім Київ запевнив європейців, що жодних перебоїв в постачанні їм газу не буде.

Вісімдесят відсотків усього газу, який Росія продає Європі, перекачується через українські трубопроводи.

Сполучені Штати, тим часом, закликали сторони порузумітися. У заяві, оприлюдненій Білий домом, зокрема висловлюється надія, що сторони виявлять достатьно доброї волі, щоби полагодити протистояння з уникненням перебоїв в поставках газу. Також підкреслюється, що це їм треба зробити у прозорий, діловий спосіб. Зокрема наголошено, щоби сторони взяли до уваги можливі гуманітарні наслідки, які в період зими могли б понести за собою перебої в постачанні газу.

Газова суперечка між Україною та Росією тривожить також Європу, яка напряму залежить від постачання російського газу та транзит його українськими транспортними шляхами. Першосічневий випуск газети «Вашингтон Пост» вийшов зі статтею під заголовком «Росія каже, що припинить поставки газу в Україну – наслідки може відчути уся Європа».

Окрім ознайомлення читачів із загальною проблемою газової суперечки між Україною і Росією та останніми спробами досягти домовленості, газета намагається пролити світло на комерційний бік цього питання. Обидві сторони далекі від досягнення домовленості. «Газпром» почав переговори з того, щоб Україна платила 418 доларів за тисячу кубометрів, що, на думку Росії, відповідає світовій ринковій ціні на газ.

Експерт з питань енергетики Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймон Пірані каже, що у 2008-му році «Газпром» продавав газ Європейським країнам по 368 доларів:

«З цих 368 доларів – майже 41 – вартість транспортування з України до європейських країн Німеччини чи Австрії. Залишається 327 доларів за кубометр. Ще 97 доларів – це гроші, які «Газпром» платить напряму російському уряду як податок на експорт. І без цього податку вартість газу становитиме 230 доларів. Тому коли вони говорять, що хочуть продавати Україні газ за європейськими цінами це можна зрозуміти як 327доларів – ціна буз вартості транспортування. Але щодо податку на експорт. Україна не платить цього податку, оскільки газ який подається в Україну у контракті зазначений як середньоазійський».

Саймон Пірані погоджується з тим, що Росія використовує газ як засіб політичного тиску, але зауважує, що у цих суперечках у великій мірі відіграють роль комерційні інтереси:

«Ми часто чуємо від офіційних осіб «Газпрому», що прийшов час, щоб країни колишнього Радянського Союзу платили за газ за європейськими цінами. І тут звичайно є певні політичні підтексти. Але я відверто думаю, що дуже часто в Україні, Білорусі, Молдові та інших колишніх республіках ігнорують, що тут є і серйозний економічний аргумент. «Газпром», можливо контролюється урядом, але 49% власності «Газпрому» належить власникам акцій, які хочуть заробити якомога більше. І у цій ситуації «Газпром» каже, якщо б ми не продавали цей газ Україні, Молдові ми продавали б його у Європу по 368 доларів».

Експерт вважає, що окрім чітких домовленостей про ціну на газ Україна повинна також зменшити свою енергетичну залежність:

«Є два шляхи для України зменшити свою залежність від російського газу. По-перше – це використовувати менше газу, по-друге – добувати свій власний. Україна має великі можливості щодо економії газу, за останні декілька років використання газу зменшилось індустрією, але нічого не змінилось на муніципальному рівні особливо щодо обігріву житлового сектора, це якраз там, де газ витрачається надзвичайно неекономно».

Допоки у постачанні газу між Україною та Росією будуть існувати тіньові домовленості і Україна не оновить своїх систем та не знайде альтернативних енергетичних джерел, ситуація, яка склалася на початку 2009-го року буде повторюватись ще не раз, – вважають експерти.

Всі новини дня

Перший саміт Європейської політичної спільноти, в якій нема місця Росії Путіна

Жозеп Боррель

Представники 44 країн Європи зібралися у Празі на перший саміт Європейської політичної спільноти - нового об'єднання практично усіх держав Європи, крім Росії.

Український президент Володимир Зеленський братиме участь у саміті з допомогою відеозв’язку.

Неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна...

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель назвав ідею Європейської політичної спільноти (ЄПС) одним з наслідків війни Росії проти України і частиною «переосмислення і реформування ширшого європейського порядку понад роботою ЄС і НАТО».

Боррель наголосив, що «Росія залишається географічним сусідом і членом міжнародної системи, але зараз європейці вимушені будувати Європейську політичну спільноту без путінської Росії».

«У найближчому майбутньому і можливо допоки Путін залишається при владі неможливо уявити новий порядок безпеки, або мирну архітектуру в Європі, частиною якої могла би бути Росія Путіна, яка поважала б спільні принципи», - сказав посадовець напередодні саміту.

Жозеп Боррель окремо застеріг, що «ЄПС не може бути альтернативою для розширення ЄС (тобто ерзацом, або заміною повного членства в ЄС)».

23 червня Європейський Союз офіційно надав Україні статус кандидата на членство в ЄС, але в той час як лунають різні оцінки щодо тривалості процесу вступу, українські лідери наголошують, що вони проти затягування.

Ідея Макрона

Пропонуючи Європейську політичну спільноту, президент Франції Еммануель Макрон у травні цього року заявив, що російська війна проти України, на тлі прагнень українців і таких країн як Молдова та Грузія приєднатися до Європейського Союзу підштовхує до «потреби переосмислити географію та організацію нашого континенту».

За його словами «та нова європейська організація дозволила б демократичним європейським державам, які поділяють наші спільні цінності, знайти новий простір для політичного співробітництва і співпраці в галузі безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури і вільного пересування людей, особливо нашої молоді».

Макрон тоді вважав за потрібне наголосити, що «приєднання до неї не обов’язково виключало б майбутній вступ в Європейський Союз», ймовірно маючи на увазі Україну, а також додав, що та спільнота «не була б з закрита для тих, хто вийшов з ЄС», вказуючи, очевидно, на Велику Британію.

Участь Британії

У той час як колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, зробивши вихід з ЄС своїм принциповим досягненням, демонстративно уникав участі в зібраннях, влаштованих Євросоюзом, його наступниця на посаді Ліз Трас поїхала на саміт ЄПС у Празі.

Напередодні вона заявила, що головним своїм завданням бачить «зміцнення підтримки України та активізацію колективних дій щодо енергетичної безпеки, міграції та втілення пріоритетів Великої Британії».

«Європа постала перед своєю найбільшою кризою з часів Другої Світової війни. І ми подолали її згуртовано і рішуче… Нам треба і надалі стояти твердо, щоб забезпечити перемогу України у цій війні, а також, щоб дати раду стратегічним викликам, які ця війна виявила», - йдеться в офіційній заяві від імені Ліз Трас.

Дивіться також:

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG