Спеціальні потреби

Росія перекрила газ, США закликають до порозуміння


Росія припинила постачання газу Україні, мотивуючи такий крок неспроможністю Києва домовитися з Москвою про умови сплати боргу за вже спожитий Україною газ, як також щодо ціни майбутніх поставок.

За повідомленням Газпрому, переговори щодо визначення майбутньої ціни на газ провалилися. Російська державна нафтова компанія також зазначила, що Україна ще нe сплатила борг за газ, спожитий нею протягом листопада і грудня минулого року. Керівник Газпрому Олексій Міллер склав вину за ситуацію, що виникла, на Київ.

Україна, тим часом, заявляє, що вона переказала півтора мільярда доларів за спожитий у листопаді-грудні газ. Газпром, однак наполягає, що гроші не отримав і що заборгованість Києва складає більшу суму – понад два мільярди доларів.

Газпром також заявляє, що Україна погрозила відкачувати газ, що її територією йде в європейські країни. Втім Київ запевнив європейців, що жодних перебоїв в постачанні їм газу не буде.

Вісімдесят відсотків усього газу, який Росія продає Європі, перекачується через українські трубопроводи.

Сполучені Штати, тим часом, закликали сторони порузумітися. У заяві, оприлюдненій Білий домом, зокрема висловлюється надія, що сторони виявлять достатьно доброї волі, щоби полагодити протистояння з уникненням перебоїв в поставках газу. Також підкреслюється, що це їм треба зробити у прозорий, діловий спосіб. Зокрема наголошено, щоби сторони взяли до уваги можливі гуманітарні наслідки, які в період зими могли б понести за собою перебої в постачанні газу.

Газова суперечка між Україною та Росією тривожить також Європу, яка напряму залежить від постачання російського газу та транзит його українськими транспортними шляхами. Першосічневий випуск газети «Вашингтон Пост» вийшов зі статтею під заголовком «Росія каже, що припинить поставки газу в Україну – наслідки може відчути уся Європа».

Окрім ознайомлення читачів із загальною проблемою газової суперечки між Україною і Росією та останніми спробами досягти домовленості, газета намагається пролити світло на комерційний бік цього питання. Обидві сторони далекі від досягнення домовленості. «Газпром» почав переговори з того, щоб Україна платила 418 доларів за тисячу кубометрів, що, на думку Росії, відповідає світовій ринковій ціні на газ.

Експерт з питань енергетики Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймон Пірані каже, що у 2008-му році «Газпром» продавав газ Європейським країнам по 368 доларів:

«З цих 368 доларів – майже 41 – вартість транспортування з України до європейських країн Німеччини чи Австрії. Залишається 327 доларів за кубометр. Ще 97 доларів – це гроші, які «Газпром» платить напряму російському уряду як податок на експорт. І без цього податку вартість газу становитиме 230 доларів. Тому коли вони говорять, що хочуть продавати Україні газ за європейськими цінами це можна зрозуміти як 327доларів – ціна буз вартості транспортування. Але щодо податку на експорт. Україна не платить цього податку, оскільки газ який подається в Україну у контракті зазначений як середньоазійський».

Саймон Пірані погоджується з тим, що Росія використовує газ як засіб політичного тиску, але зауважує, що у цих суперечках у великій мірі відіграють роль комерційні інтереси:

«Ми часто чуємо від офіційних осіб «Газпрому», що прийшов час, щоб країни колишнього Радянського Союзу платили за газ за європейськими цінами. І тут звичайно є певні політичні підтексти. Але я відверто думаю, що дуже часто в Україні, Білорусі, Молдові та інших колишніх республіках ігнорують, що тут є і серйозний економічний аргумент. «Газпром», можливо контролюється урядом, але 49% власності «Газпрому» належить власникам акцій, які хочуть заробити якомога більше. І у цій ситуації «Газпром» каже, якщо б ми не продавали цей газ Україні, Молдові ми продавали б його у Європу по 368 доларів».

Експерт вважає, що окрім чітких домовленостей про ціну на газ Україна повинна також зменшити свою енергетичну залежність:

«Є два шляхи для України зменшити свою залежність від російського газу. По-перше – це використовувати менше газу, по-друге – добувати свій власний. Україна має великі можливості щодо економії газу, за останні декілька років використання газу зменшилось індустрією, але нічого не змінилось на муніципальному рівні особливо щодо обігріву житлового сектора, це якраз там, де газ витрачається надзвичайно неекономно».

Допоки у постачанні газу між Україною та Росією будуть існувати тіньові домовленості і Україна не оновить своїх систем та не знайде альтернативних енергетичних джерел, ситуація, яка склалася на початку 2009-го року буде повторюватись ще не раз, – вважають експерти.

XS
SM
MD
LG