Спеціальні потреби

Газове засідання РНБО відтермінували ще на тиждень


«Антитимошенківське» засідання Ради з нацбезпеки та оборони знову перенесли. Цієї п’ятниці, як і минулої, газові домовленості у президента не розглядатимуть. Цього разу – через відсутність в Україні Секретаря РНБО Раїси Богатирьової, яка саме відбула на економічний форум у швейцарський Давос. Газове засідання відклали ще на тиждень – до п’ятниці 6 лютого.

Що далі відсувають «розбір польотів», то більше неприємних запитань накопичується до прем’єрки.

Погані новини стосуються, передовсім, ціни на газ. Його гранична ціна для промислових підприємств в Україні, порівняно з минулим роком, виросла на 75% – до понад 20 тисяч гривень за тисячу кубів. Новий тариф оприлюднила у четвер 29 січня Національна комісія регулювання електроенергетики. Гранична ціна розрахована, виходячи з середньорічної ціни у 228,8 долара за тисячу кубів і складена без урахування ПДВ та інших надбавок і витрат.

Як уже спрогнозували в Секретаріаті президента, ціни, затверджені НКРЕ, обіцяють «Нафтогазу України» велетенські збитки. Згідно з розрахунками першого заступника глави канцелярії Олександра Шлапака, втрати державної компанії у 2009-му році перевищать 14 мільярдів гривень. «НАК піде прямим шляхом до банкрутства», – застеріг Шлапак, додавши: «Нафтогаз України» «фактично топиться урядом».

Другу прикру для Тимошенко новину озвучив російський Газпром. У четвер газовий монополіст повідомив: газ, який знаходиться в українських підземних сховищах, належить не «Нафтогазу України», як на те сподівалася прем’єрка, а «РосУкрЕнерго» – компанії, з якою вона веде давню запеклу війну. Якщо це справді так, то запаси газу в сховищах, на які розраховував уряд, виявляться для нього недосяжними.

Неприємностями грозиться також Генеральна прокуратура. Там вивчають, чи не було у Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко особистої зацікавленості у підписанні газових угод з Москвою. Як сказав на прес-конференції в четвер Генпрокурор Олександр Медведько, він отримав сигнал і проводить перевірку. Поінформувати про результат обіцяв якраз під РНБО – у першій декаді лютого.

Отож як виглядає, на «антитимошенківському» засіданні РНБО наступної п’ятниці буде про що поговорити. Тим більше, що головне питання – про можливий перегляд газових угод – досі не зняте з порядку денного. У четвер 29 січня Секретаріат президента нарешті одержав від «Нафтогазу України» офіційні примірники підписаних російсько-українських контрактів. Проштудіювавши документ, президентські юристи дійшли висновку про несправедливість деяких положень щодо української сторони. І заявили, що бачать підстави для часткового перегляду газових угод або визнання їх недійсними в цілому.

XS
SM
MD
LG